Bár a nyugati világban házi kedvencként és jópofa cicás videók főszereplőjeként gondolunk a macskákra, vannak a világnak olyan szegletei, ahol sokkal sanyarúbb sors is várhat rájuk - írja a Világgazdaság. Nemrég a kínai rendőrség csaknem ezer macskát mentett ki egy vágóhídra tartó teherautóból. Az állami média beszámolói szerint ráadásul egy olyan illegális kereskedelmi hálózatot buktatott le, amely csalárd módon, sertés- és birkahúsként adta el a macskahúst. Az eset újabb élelmiszer-biztonsági aggályokat vetett fel Kínában – számolt be a CNN.
A kelet-kínai Csiangszu tartományban található Csangcsiangban a hónap elején állatvédők tippjei alapján fogták el a rendőrök azt a járművet, amelyet macskák begyűjtésére és szállítására használtak. Ha az akció nem történt volna meg, a macskákat levágták volna, és az ország déli részébe szállították volna, hogy sertés- és birkanyársként, valamint kolbászként értékesítsék.
Ez becslések szerint 20 500 dolláros (csaknem 7,5 millió forint) bevételt hozott volna a konyhára.
A hatóságok egy közeli menhelyre szállították a macskákat. Az akció során hat napon át járőröztek az utcán, és amikor a teherautó elkezdte a vágóhídra vinni a macskákat, közbeléptek.
A lap információi szerint 1 kiló macskahúst nagyjából 4 dollárért (1500 forint) lehet értékesíteni Kínában, mivel birka- és sertéshúsként adják el.
Egy macska feldolgozása során 4-5 kiló húst tudnak fogyasztásra alkalmassá tenni.
Az egyik helyi aktivista arról számolt be, hogy nem a mostani volt az első eset, amikor egy hasonló volumenű, illegális kereskedelmet folytató céget megállítottak. Korábban egy dél-kínai tartományban, Guangdongban is lefüleltek egy bandát.
A hír a kínai sajtóban is nagy visszhangot váltott ki. A közösségi médiában sokan hangot adtak az élelmiszer-biztonsággal kapcsolatos aggodalmuknak. A többség szigorúbb ellenőrzéseket követel a hatóságoktól. Ráadásul az országban nem a mostani macskás eset az egyetlen élelmiszerrel kapcsolatos botrány a közelmúltból.
Idén az egyik főiskola iskolai étkezdéjében találtak patkányfejet.
A helyi tisztviselők először megpróbálták egy kacsa nyakdarabjának beállítani az alapanyagot, azonban végül a tartományi nyomozók megállapították, hogy nem erről van szó.
Miközben Kínában törvények szabályozzák és védik a haszonállatokat és a veszélyeztetett állatokat egyaránt, addig
a háziállatokra, valamint a kóbor kutyákra és macskákra vonatkozó állatkínzásról nincs általános törvény.
Állatjogi és környezetvédelmi szervezetek már évek óta kampányolnak a veszélyeztetett fajokból kinyert állati részek hagyományos gyógyászatban történő felhasználása ellen. Ezenkívül a nyugati Kuanghszi régióban fekvő Jülin városában évente megrendezett kutyahúsfesztivál ellen is egyre többen emelnek szó.