A 2022-es rangsor alapján sajnos kijelenthető, hogy a világ legtöbb országában, így összességében is romlott a helyzet valamelyest. Nyilvánvalóan ennek oka az éppen zajló háború és gazdasági válság is. A globális békeindexet 2007 óta állítja össze és teszi közzé az IEP, hogy átfogó képet adjon a világ aktuális helyzetéről. A mostani, friss listából az derült ki, hogy 90 ország helyzete javult, míg 71 országé romlott az előző évhez képest.
A globális békeindex a világ népességének 99,7%-át fedi le, és 23 mennyiségi és minőségi mutató segítségével számítják ki, amely igen elismert forrásokból származik,
és három területen méri a béke állapotát. Ezek a
- társadalmi biztonság és védelem szintje,
- folyamatban lévő hazai és nemzetközi konfliktusok mértéke,
- militarizáltság foka.
Az index 2022-es eredményei azt mutatják, hogy a globális békésség átlagos szintje 0,03%-kal romlott. S hogy mik ennek fő okai?
- A külső konfliktusok következtében elhunytak száma meredeken nőtt az ukrajnai orosz invázió következtében.
- A költségek növekedése világszerte növelte az élelmezésbiztonságot és a politikai instabilitást. Afrika, Dél-Ázsia és a Közel-Kelet van e tekintetben a legnagyobb veszélyben
- A politikai terror mértéke, a politikai bizonytalanság, a szomszédos országokkal ápolt kapcsolatok, a menekültek és az országon belüli kényszerlakók a legrosszabb pontszámot érték el 2007 óta.
- Az orosz-ukrán háború
Nézzük most a listát!
Nem meglepő talán, hogy
ahogyan 2008 óta minden évben, ezúttal is Izland számít a világ legbékésebb országának.
A szigetországot Új-Zéland, Írország, Dánia és Ausztria követi.
Magyarország a 163 országot értékelő listán Kanada mögött és Finnország előtt az előkelő és megnyugtató 13. helyen áll. Úgy, hogy a szomszédban immár egy éve véres háború zajlik.
Magyarország a 2021. évi világranglistán még a 19. helyen állt, 2020-ban pedig a 24. helyen. A listát böngészve további érdekességre is bukkanhatunk. Az európai nagyhatalmak közül Németország a 16., Olaszország a 32., az Egyesült Királyság a 34., Franciaország pedig a 65. helyet fogalja el! A szuperhatalmak közül Kína a 89., a demokráciájára oly büszke Egyesült Államok a 129. helyen, a háborúban álló Oroszország pedig a 160. helyen szégyenkezik.
A világ legbékétlenebb országának 2017 óta immáron ötödször egymás után Afganisztán számít, amelyet Jemen és Szíria követ.
A világ 15 legbékésebb országa 2022-ben:
- Izland
- Új-Zéland
- Írország
- Dánia
- Ausztria
- Portugália
- Szlovénia
- Csehország
- Szingapúr
- Japán
- Svájc
- Kanada
- MAGYARORSZÁG
- Finnország
- Horvátország
Forrás: www.visionofhumanity.org