Megalakulása óta kiemelten foglalkozik a német-magyar kapcsolatokkal a Mathias Corvinus Collegium (MCC), ezért nem meglepő, hogy a két nemzet barátsági szerződésének jubileumáról is megemlékeztek. Közéleti szereplők részvételével rendeztek pódiumbeszélgetést kedden a szombathelyi Pelikán Hotelben, ahol Bauer Bence, az MCC Magyar-Német Intézetének igazgatója volt a házigazda. Bevezetőjében elmondta, igyekeznek elősegíteni a párbeszédet a magyarok és a németek között. Gyakran hívnak meg németországi jeles személyiségeket hozzánk, akik az ottani történéseket világítják meg a hazai közönségnek, ugyanakkor Magyarországról is informálják az itt élő németeket.
Dr. Hende Csaba országgyűlési képviselő felidézte: a két nemzet közötti jó kapcsolatot erősítették az elmúlt években a hivatalos és baráti találkozások, sőt hazánk sok tekintetben túl is teljesítette a szerződésben vállaltakat. Példaként említette, hogy a magyarországi német kisebbség jogait tiszteletben tartjuk, az óvodától az egyetemi szintig biztosított számukra az oktatás az anyanyelvükön, hasonló a határon túli magyarságról nem mindenhol mondható el. Beszélt arról, hogy a parlamentben is képviselteti magát a német kisebbség. Megjegyezte, hogy a fiatal nemzedékek között jó kapcsolat épült ki.
A beszélgetés másik vendége Volkmar Klein Bundestag-képviselő volt, aki a Magyar-Német Baráti Kör elnöke is egyben. Mint mondta, tapasztalatai szerint a magyar sajtóban ritkán jelennek meg pozitív hírek hazájáról, és fordítva, a német sajtó sem sűrűn számol be pozitív fejleményekről Magyarországgal kapcsolatban, tehát "lehetne jobb" ez a kapcsolat - fogalmazott. Azonban úgy látja: miközben mindenki a különbségeket, az ellentéteket hangsúlyozza ki manapság, nagyon sok közös pont is létezik, és ezeket kell megkeresni, fókuszba állítani. Ilyen a kereszténység, mindkét nemzet értékrendjének alapja - emelte ki. Az elmúlt harminc évről szólva kihangsúlyozta: Németország máig méltatja a segítséget, amelyet a rendszerváltás környékén nyújtottak a magyarok. Azt mondta: "a berlini falból a magyarok ütötték ki az első téglát" - így tartják hazájában.
A résztvevők kiemelték Helmut Kohl egykori kancellár történelmi szerepét is, és azt mondák: tiszteletben kell tartani egymás eltérő véleményét, ugyanakkor előremutató, Európa-központú párbeszédet kell folytatni, ez a barátság alapja.