Lehet az épületautomatizálás idővel kötelező?

szponzorált tartalom (x) • 2023. április 25., kedd •
Az energiatakarékos működés minden szempontból egyre nagyobb jelentőséget nyer. A környezet védelme, a klímakatasztrófa elkerülése, de az okos rezsicsökkentő módszerek előnyben részesítése is abba az irányba mutatnak, hogy az épületek szabályozását fejlesszük.
Lehet az épületautomatizálás idővel kötelező?

Az automatizálásra vonatkozó szabályozások már ma is léteznek, s várhatóan ezek idővel még nagyobb teret fognak hódítani.

Épületszabályozás okosan

A Nective Smarthome rendszerének köszönhetően gyakorlatilag befektethetünk egyenesen a jövőbe. Ezzel a beruházással ugyanis még évek múltán is modern, extra funkciókkal rendelkező otthonunk lehet, amely ugyanakkor nemcsak komfortban emelkedik ki az ingatlanok sorából, hanem az energiatakarékosság szempontjából is.

A Nective alkalmazásával az otthonunk a külső szemlélők számára akkor is lakottnak tűnik majd, amikor éppen nem tartózkodunk benne, így a nyaralásról visszatérve sem fogadnak majd kellemetlen meglepetések. Az épület bárhonnan vezérelhető, mindössze a mobiltelefonunkra és a rá letölthető applikációra van szükségünk ennek megvalósításához. A kényelem és biztonság mellett azonban a legfontosabb funkció nem más, mint az energiahatékony működés. A Nective a legokosabb rezsicsökkentő módszernek bizonyul.

Milyen szabályok vonatkoznak az épületautomatizálásra pillanatnyilag?

Már a 2022-es évben jelentős szigorítások történtek. Ezek elsősorban a jelentősebb mérettel és kapacitással rendelkező rendszerekre vonatkozó előírásokat módosították. Egyes helyzetekben kötelezővé vált az ilyen fűtési rendszerek, légkondicionáló berendezések, valamint szellőző szisztémák automatizálása.

Nem egyformák az elvárások a különböző ingatlanoknál

Természetesen különbség van ebből a szempontból a lakóépületek és a nem lakáscélú ingatlanok esetén. Utóbbiaknál a határidő 2025 januárja, eddig meg kell valósítani az épületfelügyeleti rendszerek kialakítását és üzembe helyezését, amennyiben azok teljesítménye nagyobb, mint 290 kW, valamint adottak a szükséges műszaki feltételek is.

Az épületszabályozási rendszernek képesnek kell lennie arra, hogy ellenőrizze, regisztrálja, elemezze, továbbá szükség esetén korrigálja az ingatlanban működő modulok energiahatékony működését. Általa kiküszöbölhetővé kell válnia a problémáknak és az energiahatékonyság csökkenésének.

De mi a helyzet akkor, ha lakóingatlanról van szó? A szabályozás ebben az esetben is a nagyobb rendszereket fogja érinteni, a határ pedig megegyezik a nem lakáscélú épületeknél meghatározott értékkel. Jelentős eltérés ugyanakkor, hogy nincs konkrét határidő megszabva ehhez, hanem az első nagyobb léptékű fejlesztéshez, felújításhoz kell kapcsolódnia az épületautomatizálási rendszer kialakításának.

Annak ellenére, hogy jelenleg a szabályok még viszonylag megengedők, azt ugyanakkor láttatni engedik, hogy az épületszabályozás lesz a jövő útja. Érdemes tehát már most megfontolni a kialakítását és élvezni a vele járó előnyöket.

 

közösség

további frisss

lap tetejére