Lássuk, hogy mivel is foglalkozik egy bérszámfejtő!

szponzorált tartalom (x) • 2023. december 19., kedd •
Bár a bérszámfejtés elengedhetetlen minden cég életében, mégis sokan hajlamosak egy kalap alá venni a könyveléssel, vagy az a meggyőződésük, hogy egy bérszámfejtő munkatárs feladata csakis a fizetés kiutalásából áll.
Lássuk, hogy mivel is foglalkozik egy bérszámfejtő!

Nos, ezek az elképzelések fatális tévedések, és nem is állhatnának távolabb attól, ami a Kecskemétállás https://kecskemetallas.hu/allasok/munkaugy-munkavedelem aldolalán is megpályázható pozíció feladatkörébe ténylegesen beletartozik. 

Tény, hogy az ideje nagy részét a fizetések és az egyéb juttatások számfejtésével tölti, de mindemellett még ő foglalkozik a munkaügyi nyilvántartások koordinálásával, a szabadság, a betegség, a külső munka, a kiküldetés és az egyéb távollét adminisztrációjával, illetve jogszabályban meghatározott adatszolgáltatások körüli teendők ellátásával. 

Ráadásul előfordulhatnak még hó közbeni kifizetések - az előlegek és juttatások utalásai -, illetve a cégvezető is kérhet kimutatásokat. 

Szükséges készségek

Ha a fentebb leírtakat felszorozzuk a munkavállalók számával, akkor az óriási munkát jelent, még egy kisvállalkozás esetében is. A bérszámfejtő pozíciónak a betöltéséhez elengedhetetlen tehát a magas fokú stressztűrés. 

Továbbá, mivel már egy kicsi hiba is hatalmas károkat okozhat a cégnek, így fontos a folyamatos jogi jártasság és a naprakészség. A kormány pedig ebből a szempontból nem könnyíti meg a szakmabeliek helyzetét, hiszen az elmúlt néhány évben rengeteg változás volt a bérszámfejtési folyamatokban, amiket hiába támogatnak a szoftverek, ez nem mentesíti őket a jogszabályi változások ismerete alól. Az adóhatóság ugyanis nehezen szokta tolerálni, ha téves bér kerül a bankszámlákra.

Mindemellett pedig még rendkívüli precizitás is szükséges, hiszen a bérszámfejtés ugyanis nagyon aprólékos feladatok összességét jelenti.

Hogyan lesz valakiből bérszámfejtő?

Ahhoz, hogy egy ilyen pozícióban tudjunk dolgozni, egy dedikált tanfolyamot kell elvégezni, amelyet az intézmények többsége gyakran kombinál a társadalombiztosítási ügyintéző képzéssel. Az oktatás általában hat hónapig tart, ami után, ha sikeres vizsgát teszünk, akkor kézhez kapjuk a végzettséget igazoló papírokat.

De mint ahogy fentebb is említettük, a jó bérszámfejtő szakember tanulása nem ér véget ezzel. A folyamatosan változó jogszabályi környezet az ismeretek rendszeres frissítését követeli meg, amelyben a munkahelyek többsége szerencsére segíti is a dolgozóit. 

Végső gondolatok

Mindezekkel az információkkal reméljük, hogy sikerült rávilágítanunk arra, hogy miért is fontos a bérszámfejtő munkája, valamint miért lényeges az, hogy ezt megbízható szakember végezze, és ne a könyvelő bajlódjon a könyvviteli feladatok, valamint a bérszámfejtési teendők ellátásával. 
 

közösség

további frisss

lap tetejére