Kiderült, melyik cég termeli a legtöbb műanyag hulladékot

zoldpalya.hu • 2023. január 02., hétfő •
Összeállították a 2022-es év legtöbb műanyag hulladékát termelő cégek listáját, az eredmény pedig a papírforma szerint alakult.
Kiderült, melyik cég termeli a legtöbb műanyag hulladékot

A Euronews számolt be a Break Free From Plastic (BFFP) globális civil szervezet által összeállított névsorról, amelynek eredményeire kétszázezer önkéntes kutató vizsgálatai alapján jutottak. Ők voltak azok, akik 87 országban elemezték a többek között vízpartokról és más helyekről begyűjtött hulladék összetételét - írta meg a zoldpalya.hu.

Ez alapján kijelenthető, hogy a legsúlyosabb szennyezők listájának élén a Coca-Cola áll

- a cég ráadásul zsinórban ötödször végzett az élen. A további sorrend szerint a Mondelez International, a Unilever, a Nestlé és a másik kólás cég, a PepsiCo üzemei és termékei termelik a legtöbb műanyag hulladékot.

Az eredmény abból a szempontból különösen érdekes, hogy

a Coca-Cola szponzorálta a november 6-18. között Egyiptomban zajló COP27 klímacsúcsot.

Ahelyett, hogy a kormányok hagynák, hogy az olyan cégek, mint a Coca-Cola a greenwashing segítségével zöldítse az arculatát,

arra kellene, hogy kényszerítsék ezeket a szennyező cégeket, hogy befektessenek az újrahasznosításba és az alternatív termékcsomagolásokba, amelyekkel az elejét lehetne venni az egész problémának.

- magyarázta Von Hernandez, a Break From Free Plastic globális műveleteinek koordinátora.

A szervezet kutatása rámutatott, hogy a Coca-Cola nem csak ötödik éve bizonyul a legnagyobb műanyaghulladék-kibocsátónak, ez idő alatt a cég meg is duplázta az általa kibocsátott szemét mennyiségét.

A BFFP szeretné elérni, hogy egy olyan globális, a műanyaghulladékokkal kapcsolatos kormányközi megállapodás jönne létre, ami kötelező lépéseket ír elő a nagyvállalatok számára, amelyeket a hatóságokkal tartatnának be. A szervezet szerint ugyanis a mostani jelentésük bizonyítja, hogy a hasonló cégekben nem lehet bízni, ha önbevalláson alapuló beszámolókban adnak csak számot a hulladékok kezeléséről.

A világ kormányainak most már megvan a kellő igazolása és lehetősége, hogy hatékonyan fellépjenek a probléma ellen és a műanyaghulladékok által okozott krízist a visszájára fordítsák egy globális megállapodással

- mutatott rá Hernandez.

Az ENSZ környezetvédelmi szervezeténél, a UNEA-nál idén márciusban kezdődtek meg a tárgyalások, egy olyan globális keretrendszer kialakítását illetően, amelynek célja a műanyag hulladék problémájának megoldása. Az eddigi egyeztetések azonbna nem hoztak látványos eredményeket. Az ENSZ már 2018-ban elindította New Plastics Economy Global Commitment nevű kezdeményezését, amelyhez a hasonló cégek önkéntes alapon csatlakozhattak. A szervezet 2022-es jelentése azonban lehangoló volt: azt írták,

szinte teljesen biztos, hogy nem érik el a 2025-ra kitűzött célszámokat.

A világ legnagyobb szennyezői teleszórták műanyag hulladékkal a bolygót - a kibocsátók egyértelműen azonosíthatóak, hiszen a termékeiken szerepel a cégek neve. A fogyasztók, a részvényesek és a civil szervezetek egyre nagyobb számban fordulnak a bíróságokhoz, hogy kirobbantsák ezeket a cégeket a műanyaggal kapcsolatos álláspontjukról. az ilyen cégek számára a bíróságo tárgyalások réme különösen ijesztő lehet, mivel tisztában vagyunk vele, hogy ők a kiváltó okai a műanyaggal kapcsolatos problémáinknak. Tudjuk, hogy milyen károkat okoz a műanyag hulladék, ahogy azt is, hogy milyen életciklusa van a hasonló termékeknek.

Az ezzel kapcsolatos perek pedig a közeli jövőben meg fognak kezdődni

- tette hozzá Rosa Pritchard, a ClientEarth környezetvédő szervezet műanyaghulladékkal foglalkozó jogásza.

 

közösség

további frisss

lap tetejére