Jó festék, szépérzék, precizitás - Édesapja nyomdokain jár a hefelés diák

Haitzmann Ágnes • 2022. április 24., vasárnap •
Ábrányi Milán egy véletlennek köszönheti, hogy most nem járműfényezőként végez a Hefelében, de egyáltalán nem bánja. Lassan kész festő, mázoló, tapétázó, azonban még egy nagy megmérettetés vár rá: napokon belül a budapesti Szakma Sztáron az ország legjobbjaival verseng.
Jó festék, szépérzék, precizitás - Édesapja nyomdokain jár a hefelés diák

Hogy alakult nálad a pályaválasztás? Festőnek készültél mindig?

Nem, eredetileg járműfényezőnek jelentkeztem ide az iskolába, de végül az a szak akkor nem indult el, így másikat kellett választanom. Édesapám szobafestő, kicsi korom óta vitt magával, ha dolgozott. Mivel nem volt ismeretlen ez a terület, adódott, hogy ez lesz az utam.

Nem bánhatod nagyon ezt a váltást, mert jeleskedsz benne!

Igyekszem!

Hogyan foglalnád össze ezt a komplex szakmát?

Szobafestő, mázoló és tapétázó a szakma neve, tehát nemcsak a festés, hanem a nyílászárók mázolása, az esetleges tapétázás is idetartozik, bár ez utóbbiak ritkábbak. A festőmunkában a legfontosabb a precizitás, az, hogy szép legyen a végeredmény, amit ott hagyunk. A szobafestés az építkezések befejezőmunkái közé tartozik, nagyon fontos, hogy jól elsajátítsuk a szakma fortélyait. Az is igaz, hogy kell ehhez a munkához némi szépérzék is.

Mit gondolsz, mire van szükség ahhoz, hogy tényleg szép legyen a végeredmény?

Jól kell ismerni az anyagot! Tudni kell, hogy melyek a jó, melyek a rosszabb minőségű festékek, illetve milyen munkára mi való. Nyilván sok gyakorlás kell, hogy a kézügyessége kifejlődjön az embernek, és fontos a háttér is. Ez a szakma is egyre inkább gépesített, a korszerű eszközök, berendezések elősegítik, hogy jobb, szebb munkát hagyjon maga mögött a festő. Szerencsés, ha ezek a tényezők mind megvannak!

Készülsz a jövő heti versenyre?

Igaz, hogy vannak speciális munkamenetek, és az elméletet is tudni kell, de én úgy vettem észre, hogy a gyakorlás a lényeg, és ezért erre fektettem a hangsúlyt. Nagyon sok időt töltöttem a tanműhelyben, ahol egy mester segített begyakorolni a döntőben általában előforduló feladatokat. Egyébként pedig a gyakorlati helyemen, egy cégnél gyűlik a legtöbb tapasztalatom, amire szükségem is van.

Mire számítasz a Szakma Sztár döntőben?

Szerintem a díszítőmunkákra, a ritkábban előforduló feladatokra fogunk koncentrálni. Lesz mázolás és tapétázás, ha jól tudom, és valószínűleg saját szakrajzot is készítenem kell majd.

Kik segítettek a felkészülésben?

A tanműhelyben a felkészítő tanárom, Horváth Tibor festőmester, valamint a gyakorlati oktatóm, Salfai Kálmán segített sokat. Nem utolsósorban pedig édesapám, aki szintén festő, és az elődöntőre is elkísért.

Versenyzőalkat vagy?

Nem! Jól szeretném érezni magam, és inkább a tisztes helytállás a célom a hatfős döntőbeli mezőnyben. Az elődöntőben harmadik helyen álltam, ezért arra fogok törekedni, hogy ez a dobogós hely minimum meglegyen! Ha meg tudom tartani, annak örülni fogok.

Ha végzel, hogyan tovább?

A gyakorlati oktatóm azt mondta, felvesz, a munkahelyem tehát már biztosítva van! Persze hosszú távon szeretnék nagy rutint szerezni ebben a szakmában, és egyszer majd nem kizárt, hogy vállalkozást indítok.

közösség

további frisss

lap tetejére