Magyarországon egyre nagyobb kihívást jelent a jogosítvány megszerzése, különösen a KRESZ és a forgalmi vizsgákon való magas bukási arányok miatt. A KRESZ-vizsgán tavaly a vizsgázók 44 százaléka nem ment át, míg a forgalmi vizsgán ez az arány 54 százalékra emelkedett. Ennek oka részben a generációs különbségekben és a megváltozott közlekedési kultúrában keresendő – olvasható a Mandineren.
A vezetői engedély megszerzésének költségei jelentősen növekedtek az elmúlt években, mivel a gyakorlati órák ára 10-12 ezer forintra emelkedett.
Ez a kötelező óraszám mellett is akár 500 ezer forint költséget eredményezhet, amely még több sikertelen vizsga esetén is tovább nőhet. A szakoktatók szerint a gyakorlati vizsgákon a leggyakoribb bukási okok között a balesetveszélyes manőverek, az elsőbbségadás elmulasztása és a közlekedési szabályok figyelmen kívül hagyása szerepel.
A legfőbb bukási okok forgalmi vizsgán:
- Balesetveszélyes manővere miatt a szakoktatónak be kell avatkoznia
- Elsőbbségadási kötelezettségének nem tesz eleget
- Irányjelzést vagy a körültekintést elmulasztja
- Közlekedési szabályt sért
- A besorolást, sávváltoztatást szabálytalanul, figyelmetlenül hajtja végre
- Nem a közúti jelzéseknek megfelelően közlekedik
- Nem ismeri fel a közlekedési helyzetet
- Egyenrangú útkereszteződésbe úgy hajt be, hogy elsőbbségadási kötelezettségének nem tudna eleget tenni
- Gyorshajtást, relatív gyorshajtást követ el
- A menetirány szerinti bal oldalt indokolatlanul vagy szabálytalanul veszi igénybe
A sikeres vizsgák arányának növelése érdekében szakértők több gyakorlati órát javasolnak, azonban ez tovább növelné a jogosítvány megszerzésének anyagi terhét, amelyet sokan nem engedhetnek meg maguknak.
Forrás: mandiner.hu