Járvány vs idősotthonok

sd • 2020. április 07., kedd •
Újabb intézkedések végrehajtására utasította a járványügyi hatóság az idősek otthonainak fenntartóit. Két fővárosi intézményben is regisztráltak fertőzötteket, ám a szombathelyi Johanneumba eddig még szerencsére nem jutott be a vírus.
Járvány vs idősotthonok

A Szombathelyi Evangélikus Diakóniai Központ is igyekszik alkalmazkodni ehhez a rendkívüli helyzethez. - Valójában minden idősotthonnak megvan a megfelelő protokollja a járványokkal vagy fertőzésekkel összefüggésben. Gondolok itt elsősorban az influenzajárványra. Idős lakóink rendszeresen ősz elején megkapják az oltást, amellyel védettséget kapnak. Ennek köszönhetően egy influenzajárvány nálunk csak kis mértékben érezteti hatását. Az ehhez szükséges protokolljaink nekünk eddig is megvoltak, de ez a koronavírus most egy egészen speciális helyzetet idéz elő. Világjárványról beszélünk, látható, ahogy Magyarországon is megváltozott az élet. A legveszélyeztetettebb korosztály az idősek, a mi lakóink, ezért különös figyelmet szenteltünk ennek a kezdetektől fogva. Bevezettük saját protokolljainkat, amelyeket kiegészítettünk a fenntartó által előírtakkal, illetve az utóbbi másfél-két hétben az Operatív Törzs és a minisztérium is összegzi a teendőket, és ezeket ajánlások vagy határozatok útján adja a tudtunkra - tájékoztatta lapunkat a Johanneum intézményvezetője, Gregersen-Labossa György.

Elmondta: a legutóbbi miniszteri rendeletben voltaképpen összegezték mindazt, amit eddig részenként tártak a nyilvánosság elé. - Gyakorlatilag egy kis kézikönyvet kaptunk, amelyben szerepel, hogy mit kell ilyenkor tennünk. A javaslatokat, rendeleteket mi már 90 százalékban teljesítettük, fel vagyunk készülve az előírások alapján mind a gondozók, mind az ellátottak védelmére. Mi kezdetektől arra törekszünk, hogy a figyelem középpontjába kerüljenek az idősotthonok. Látunk és hallunk rémtörténeteket Európa számos pontjáról, Szlovéniában például bejutott ez a vírus egy bentlakásos idősotthonba, ahol nagyon súlyos következményeket vont maga után. Mindenkinek az az érdeke, hogy távol tartsuk ezt a vírust, vagy ha mégis bejut hozzánk, akkor a lehető legradikálisabb módon kiszorítsuk. Ha valaki kórházba kerül, majd onnan vissza az idősotthonba, akkor 14 napos karanténba helyezzük, nem feltétlen a koronavírus miatt, hanem mert vannak egyéb betegséggel küszködő lakóink. Ez a 14 napos karatén azt jelenti, hogy az intézményen belül olyan szobákat alakítunk ki, ahol el tudjuk helyezni azokat, akik kórházból jöttek, és ha a karantén ideje lejár, természetesen visszamehet az illető a szobájába - mondta el érdeklődésünkre Gregersen-Labossa György, aki beszélt arról is, hogy beszerzés alatt vannak elektromos hőmérők, de oxigénterápiás eszközök vásárlásához még támogatásra van szükségük. Minden tőlük telhetőt megtesznek, hogy megfeleljenek az előírásoknak.
   
- Új lakókat nem vehetünk fel, ami egy bizonyos idő után negatívan befolyásolhatja az intézmény gazdasági működését. Támogatásunk alapvetően két részből áll: az állami normatívából, amit az ágyak után kapunk, valamint lakóink térítési díjából. Ha nem tudunk újakat felvenni a természetes elhalálozást követően, akkor azzal alaposan megcsappannak a forrásaink - mondta lapunknak az intézményvezető.
 
Próbálják tartani a kapcsolatot a gondozottak és hozzátartozóik között különféle videóüzenetekkel, hiszen a teljes izoláció időskorban egyéb mentális problémákat is okozhat. Különféle online csatornákon keresztül pedig istentiszteleteket, filmeket, műsorokat vetítenek a lakóknak. A jelenlegi járvány az intézmény lelkészére és mentálhigiénés munkatársára is többletfeladatokat ró. - De uraljuk a helyzetet, és bízunk benne, hogy Isten segítségével belátható időn belül helyreáll a normális élet az intézményeinkben - bizakodott Gregersen-Labossa György intézményvezető.

 

Kép: archív, Johanneum

közösség

további frisss

lap tetejére