Az ajánlás a rendelkezésre álló bizonyítékok szisztematikus felülvizsgálatának eredményein alapul, amely szerint az édesítőszerek használata nem jár hosszú távú előnyökkel a testzsír csökkentése terén sem felnőttek, sem gyermekek esetében - írja az origo.hu. Az eredmények arra is utalnak, hogy
AZ ÉDESÍTŐSZEREK HOSSZÚ TÁVÚ HASZNÁLATÁNAK NEMKÍVÁNATOS HATÁSAI LEHETNEK, PÉLDÁUL A 2-ES TÍPUSÚ CUKORBETEGSÉG, A SZÍV- ÉS ÉRRENDSZERI BETEGSÉGEK ÉS A HALÁLOZÁS KOCKÁZATÁNAK NÖVEKEDÉSE FELNŐTTEKNÉL.
„A cukrok édesítőszerekkel való helyettesítése hosszú távon nem segíti a testsúlykontrollt. Az embereknek más módszereket kell fontolóra venniük a cukrok bevitelének csökkentésére. Például a természetesen előforduló cukrokat tartalmazó élelmiszerek, úgymint gyümölcsök vagy cukrozatlan élelmiszerek és italok fogyasztását kell előnyben részesíteni" - mondta Francesco Branca, a WHO táplálkozásért és élelmiszerbiztonságért felelős igazgatója.
Az édesítőszerek nem alapvető étrendi tényezők és nincs tápértékük. Az embereknek az egészségük javítása érdekében már korán, már életük korai szakaszában csökkenteniük kellene az édesítőszert az étrendben."
Az ajánlás a már meglévő cukorbetegségben szenvedő egyének kivételével minden emberre vonatkozik, és magában foglalja az összes szintetikus és természetesen előforduló vagy módosított, nem tápláló édesítőszert, amelyek nem minősülnek cukornak.
A LEGGYAKRABBAN HASZNÁLT ÉDESÍTŐSZEREK KÖZÉ TARTOZIK AZ ACESZULFÁM K, AZ ASZPARTÁM, AZ ADVANTÁM, A CIKLAMÁTOK, A NEOTÁM, A SZACHARIN, A SZUKRALÓZ, A SZTÍVIA (STEVIA) ÉS A SZTÍVIASZÁRMAZÉKOK.
Az ajánlás nem vonatkozik az édesítőszereket tartalmazó testápolási és higiéniai termékekre, például fogkrémekre, bőrkrémekre és gyógyszerekre, valamint az alacsony kalóriatartalmú cukrokra és cukoralkoholokra (poliolokra, ilyen például a xilit, a mannit és az eritrit), amelyek energiát hordozó cukrok vagy cukorszármazékok, és ezért nem minősülnek édesítőszernek.
Kép: illusztráció/Dreamstime