Kullancsdömpingre figyelmeztet idén a Magyar Kullancsszövetség: a szakemberek szerint az enyhe tél és a csapadékos tavasznak köszönhetően
ebben az szezonban elárasztják majd a vérszívók hazánkat.
A szakemberek kullancsgyűjtést végeztek, és döbbenten megállapították, hogy nemcsak az erdőkben, mezőkön található rengeteg vérszívó, hanem a városokban is. Ez sajnálatosan a különféle fertőzések, első sorban a Lyme-borreliosis fertőzöttek számának növekedését is magával hozhatja azok körében, akik zöldövezetben töltik szabadidejüket, vagy végzik a munkájukat - figyelmeztetnek, erről írt a ripost.hu.
Orvos is alátámasztotta az adatokat
Ezt dr. Bense Tamás családorvos is megerősítette, elmondása szerint idén az eddigi évekhez képest összességében 30%-kal megnőtt a kullancs miatt kezelt betegeinek száma.
Egész biztos, hogy a komolyabb fagyok elmaradása a kullancsoknak a túlélését egyértelműen növelte.
Idén a tavalyihoz képest jóval korábban, márciusban is volt kullancscsípéses betegem
- kezdte Bense, aki arról is beszélt, hogy többségében kisgyerekek kullancsos panaszaival keresik fel.
A kertünkben is ott vannak
A szakorvos a lapnak arra is felhívta a figyelmet, érdemes figyelmesen körbe nézni magunkat kertészkedés után is, vagy akár egy városi sétát követően, mert már szinte bárhol fellelhetőek, nemcsak az erdőkben.
Most már nem csak a fáról, fentről ugrik le, hanem gyakorlatilag alulról, fentről, oldalról, mindenhonnan támadnak.
Gyakran előfordul például, hogy kisfiúknál a lábukon fölkúszik és az ágyékukban fordul elő a kullancscsípés - magyarázza Bense.
Mi magunk is kiszedhejtük!
A szakorvos arról is beszélt, hogy mi a teendő, ha kullancsot találunk a testünkben.
Minél hamarabb el kell távolítani, a kullancsot. Benzin olajat felcseppenteni, nem működik, mert ugye, ha kínzom az állatot, nem kap levegőt, akkor a potrohából nagyon-nagyon könnyen présel ki vért vagy testnedvet, és ez okozza a fertőzést. A lehető legjobb megoldás az, ha egy hegyes csipesszel a kullancsot a nyakánál elkapjuk, és így kihúzzuk.
Ha véletlenül beszakad a feje, nem lesz belőle semmi különösebb katasztrófa, az egy-két napon belül saját magától ki fog esni
- mondta az orvos, aki hangsúlyozta, hogy abban az esetben azonban azonnal forduljunk orvoshoz, ha bepirosodik a kullancscsípés helye és növekvő átmérőjű gyűrű alakul ki körülötte.
Így távolítsuk el a kullancsot:
Használjunk kullancseltávolító csipeszt! Ezeket a gyógyszertárban bármikor beszerezhetjük, de érdemes otthon tartani.
A legfontosabb, hogy minél gyorsabban kiszedjük az élősködőt!
Ha már kirándulás közben észrevesszük az állatot, akár ott rögtön is kiszedhetjük!
Nem kell orvosi segítség az eltávolításához. Minél később szedjük ki, annál rosszabb!
A fej végénél, a befurakodott kullancs tövénél fogjuk meg az élősködőt, és tekergetés nélkül húzzuk ki a csipesszel. Mindig figyeljünk arra, hogy bőrünkön kis sátor keletkezzen, úgy húzzuk ki, ne akarjuk kitépni!
Nem kell kidobni az egyszer már használt csipeszt, akár többször is használhatjuk!