Hangkártya: vegyünk külön, vagy elég az integrált?

szponzorált tartalom (x) • 2023. augusztus 28., hétfő •
Ma már a számítógépek hangkártya nélkül elképzelhetetlenek. Pedig külön nem is mindenki szokott vásárolni a készülékéhez. De akkor ez mégis hogy lehet? És egyáltalán kell-e komolyan foglalkoznunk azzal, hogy külön is vásároljunk ilyen hardvert? Merüljünk el egy kicsit a témában!
Hangkártya: vegyünk külön, vagy elég az integrált?

Most akkor van vagy nincs hangkártya a számítógépekben?

Ha visszamegyünk egy kicsit az időben, akkor látni fogjuk, hogy a számítógépek gyakorlatilag mindegyikébe egy különálló hangkártya került. Sőt, ha ma megnézzük például a PC Aréna hangkártya kínálatát, akkor is láthatjuk, hogy sokféle típussal találkozhatunk még ma is.

Azonban az is igaz, hogy egy átlagos felhasználó napjainkban sokkal kevésbé fogja szükségét érezni egy ilyen hardver beszerzésének, mint korábban. Ennek pedig a technológia fejlődése az oka, ugyanis ma már az alaplapba integrálva vannak a hangkártyák.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy ezek minden igényt ki tudnak elégíteni! Így bizonyos esetekben szükségünk lehet arra, hogy külön megvásároljuk őket.

Szükség lehet egy hangkártyára akár utólag is

A legnagyobb érv egy ilyen hardver mellett általában az, hogy komolyabb minőséget szeretnénk. Itt hangról, annak bemeneti és kimeneti oldaláról is beszélünk, mely kényes téma főleg zenészeknél. De nem csak náluk, ugyanis nagyon érzékenyek vagyunk arra, hogy amit hallunk, az mennyire jó minőségű. Épp ezért sokan úgy döntenek, hogy inkább vesznek egy kiváló minőségű hardvert, és élvezik a hangminőséget.

A másik érv mellette pedig az, ha olyan csatlakozási lehetőségekre is szükségünk van, melyek alapból nincsenek a számítógépen, vagy nem elérhető helyen vannak. Itt gondolunk főleg a különböző 3,5 mm-es jackekre. De akár 6,3 mm-es jack vagy RCA csatlakozási lehetőségekről is beszélhetünk. Ha például USB-porton keresztül szeretnénk csatlakoztatni hangszórót, mikrofont vagy fejhallgatót, akkor erre kiváló megoldások léteznek már külső, USB-re csatlakoztatható hangkártyák formájában.

Ráadásul egy-egy ilyen eszközön olykor kis nyomógombok is találhatóak, melyekkel könnyen vezérelhetjük a kimenő vagy bejövő hangokat. Itt állíthatunk egyes típusoknál hangerőt, vagy épp némíthatjuk a kimenő vagy bejövő csatornákat.

Kell hangkártya vagy sem?

Ez az a kérdés, amit mindenkinek magának kell eldöntenie. Mi segítettünk a fentiekkel abban, hogy kicsit átláthatóbb legyen az, hogy mire is jó egy ilyen hardver. De az egyes felhasználóknak mások az igényei, így ezt csak maguk tudják eldönteni.

Előfordulhat, hogy szükségünk van kiváló minőségű bemeneti jelre (ez főleg zenészek esetén elengedhetetlen). Ekkor mindenképp egy komolyabb külső hangkártya megvásárlása indokolt. De akkor is kelleni fog legalább egy USB-s 2 csatlakozós változat, ha így tudjuk csak csatlakoztatni a fülhallgatónkat vagy a hangfalainkat.

Viszont az is lehet, hogy valakinek tökéletesen megfelel az, ami integrálva van az alaplapon, mert nincsenek extra igényei. Mindenki maga dönti el, hogy megelégszik-e azzal, vagy kell neki valami extra.
 

közösség

további frisss

lap tetejére