Kutatást végeztek a Semmelweis Egyetem munkatársai azzal kapcsolatban, hogy hogyan hat a szájban lévő egészséges hámsejtekre, ha valaki nagy koncentrációban és hosszú ideig használ szájöblítő szert. Laborkörülmények között nézték meg, hogy mit tesznek ezek a vegyületek a szájban lévő ép hámsejtekkel, ha 48 órán keresztül tenyésztik azokat bennük. Kiderült, hogy mind káros, toxikus hatású. A szakemberek emiatt arra figyelmeztetik a szájvizet használókat, hogy csak olyan mennyiségben és gyakorisággal öblögessenek, ahogy a fogorvos és a gyártók ajánlották.
Nem meglepő, hogy a ma már széles választékban kapható, a boltok polcáról bárki által leemelhető szájvizek a káros baktériumok elpusztítása céljából kerültek forgalomba. A fogorvosok úgy fogalmaznak, hogy a patogén flóra eltávolítása miatt lehet szükség a használatukra, de arról azért keveset hallani, hogy például a fogakat körülvevő íny egészséges hámsejtjeire milyen hatással vannak. Most kiderült: a túlhasználat bizony károsítja a szervezetet.
A tanulmány egyik szerzője, dr. Kőhidai Zsófia klinikai orvos arról számolt be az egyetem portálján, hogy mivel mindenféle szakmai felügyelet nélkül lehet venni, használni ezeket a szájvizeket, fontos volt végre megvizsgálni, hogy hogyan hat a túlhasználat. Nos, ezért a szájvizekben leggyakrabban előforduló alapvegyületeket, illetve összesen nyolc különböző, kereskedelmi forgalomban kapható szájvizet teszteltek nagy koncentrációban. Arról nincs adat, hogy ezek a szerek milyen gyorsan mosódnak ki használat után, ezért indokolt volt a hatásukat hosszú ideig és folyamatosan figyelni.
A kísérlet során tizenöt másodpercenként monitorozták a változásokat, amelyek az egészséges íny hámsejtjeiben mentek végbe, amíg a vegyületekben áztak. Nézték a sejtek számának változását, állapotát. Végül arra jutottak, hogy a legtöbb vizsgált alapvegyület kisebb-nagyobb pusztítást végzett a 48 órás tesztidőszakban. Azt írják, a legbiztonságosabbnak a hipertiszta klór-dioxid bizonyult, míg a legnagyobb morfológiai változásokat a klórhexidin és a cetilpiridinium-klorid tartalmú szájöblítők okozták.
A legfontosabb megállapításuk az volt: csak a csomagoláson szereplő ajánlás szerint, fogorvossal egyeztetve szabad szájöblítő folyadékokat használni, mert nem zárható ki az egészséges hámsejtek károsodása hosszabb távon. Hangsúlyozzák: a koncentráció, az idő és a komponensek együtt határozzák meg a szájvíz hatását. Azt sem árt tudni, hogy fogmosás után legalább fél órát javasolt várni, és inkább az alkoholmentes szájöblítők ajánlottak, hiszen az alkohollal való öblögetésnek is lehetnek káros hatásai.