Ennyit lehet most diákmunkával keresni

ripost.hu • 2023. április 17., hétfő •
A diákmunka órabére a mindenkori minimálbérhez igazodik, így ez is emelkedett 2023-ban.
Ennyit lehet most diákmunkával keresni

Szaktudás- és korfüggő, hogy mennyit keres egy diák, és az sem mindegy, hogy milyen foglalkoztatási formát választ. Összegyűjtötte a ripost.hu, mi kell idén a diákmunka vállaláshoz, és mennyit lehet keresni vele.

A diákmunka vállalás általános szabályai 

A munkavégzéshez elengedhetetlen az adókártya, a TAJ kártyára, a személyi igazolvány, a lakcím kártya és az érvényes diákigazolvány. Ezenkívül ma már egy bankszámla is sokszor elengedhetetlen. 

18 éves kor alatt szülői beleegyezés szükséges a szerződéskötéshez.

A munkaszerződésben benne kell lennie a munkavégzés helyének, idejének, jellegének (teljes vagy részmunkaidő), az alapbér összegének és a munkakör leírásának is. Ha egy iskolaszövetkezettel köt a diák szerződést, akkor abban benne kell lennie, hogy mit kell pontosan csinálni az adott munkahelyen, mennyi lesz a fizetés, melyik nap fizetnek és hogyan fog kommunikálni egymással a diák és a diákszövetkezet akkor, ha épp nincs munka.

Alapszabály még, hogy az egyenlő bánásmód - egyenlő munkáért egyenlő bér - elvének a diákoknál is érvényesülnie kell, vagyis

nem kereshetnek kevesebbet, mint egy normál munkavállaló.

Milyen foglalkoztatási formában dolgozhatunk diákként?

A diákok legnagyobb része iskolaszövetkezeten keresztül vállal munkát, de mint bárki, ők is dolgozhatnak más formában: például munkaviszonyban, megbízási szerződéssel (munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony), egyszerűsített foglalkoztatásban, vagy háztartási alkalmazottként. Mindegyik esetben mások a szabályok és az adóteher is eltérő. A diákmunka után ugyanis adózni kell, kivéve a 25 év alattiakat.

25 év alatt idén sem kell adót fizetni a diákmunkásoknak

Aki még nem múlt el 25 éves, annak január 1-től a bruttó bére megegyezhet a kézhez kapott nettó fizetésével. A 25 év alattiak ugyanis szja-mentességet élveznek. Ennek van egy összeghatára: az a diák, akin havi bruttó 499 952 forintnál kevesebbet keres, annak nem kell szja-t fizetnie. Az szja-mentességet a 25. születésnap hónapjában lehet utoljára igénybe venni.

Ennyit kell adózni a különböző foglalkoztatási formákban

Iskolaszövetkezetben végzett munka esetén a 25 év feletti diákoknak a fizetéséből ebben a foglalkoztatási formában 15% szja-t vonnak le. Munkaviszonyban 15% szja-t és 18,5 százalék társadalombiztosítási járulékot vonnak le a 25 év felettiek fizetéséből. Megbízási szerződés esetén hasonló a helyzet: az adó mértéke szintén 15%+18,5% tb járulék. Egyszerűsített foglalkoztatásban - például mezőgazdasági munka, alkalmi munka - összesen legfeljebb 5 egymást követő naptári napig lehet dolgozni, 1 hónapon belül maximum 15 napot, 1 évben pedig 90-et. Ilyen esetben az adót a munkáltató fizetni, a diáknak nem kell adóznia a fizetéséből. Háztartási munka (pl. korrepetálás, gyermekfelügyelet) esetén is ez a helyzet, vagyis nem kell adót fizetni az így megszerzett jövedelem után, de a munkáltatóak- legyen az akár a szomszéd család- bejelentési kötelezettsége van-áll a NAV tájékoztatójában.

Mennyit lehet diákként keresni 2023-ban?

2023. január 1-től a minimálbér bruttó 232 000 Ft-ra, a garantált bérminimum pedig 296 400 Ft-ra nőtt. Mivel a diákok órabére is ehhez igazodik, így idén minimum ekkora fizetés illeti meg a diákként dolgozókat:

Bruttó bér        Havibér        Hetibér    Napibér    Órabér
Minimálbér    232.000 Ft    53.340 Ft    10.670 Ft    1334 Ft
Bérminimum    296.000 Ft    68.140 Ft    13.630 Ft    1704 Ft

Kép: Kisalföld/Csapó Balázs
 

közösség

további frisss

lap tetejére