Az idei nyár egyik nagy kérdése az lesz, milyen árakkal találkozhatnak majd a külföldre utazó magyar turisták. Táblázatokkal tűzdelt cikkben foglalta össze a tudnivalókat a ripost.hu.
Mint írják, a legnépszerűbb úti cél idén is a horvát tengerpart lesz, ahol a fogyasztóvédő szervezetek szerint a kunát januárban felváltó euró áremelést hozott. Már csak az a kérdés: mennyit? Utánajártunk, m ennyit drágult idén Horvátország.
Hat fogyasztóvédelmi szervezet úgynevezett titkos vásárló akciót indított még 2023 elején, aminek keretében 55 áru és szolgáltatás árát vetették össze a kuna euróra cserélése előtt és után. A teszt során jelentős áremelkedést tapasztaltak. Például egyes hajvágási szolgáltatások negyedével drágultak, egy kilogramm rizs ára 14%-kal volt magasabb,
egy kilogramm burgonya majdnem kétszer többe került, mint tavaly, a joghurt ára pedig negyedével nőtt
– derül ki a Financial Times cikkéből. Kis érdekesség, hogy az év első két hetében 234.000 euró pénzbüntetést szabtak ki a hatóságok azokra a boltokra, amelyeknél burkolt drágítást tapasztaltak.
Drágultak a szállások is
Ivana Herceg, a Horvát Idegenforgalmi Közösség igazgatója a Pénzcentrumnak arról beszélt, hogy a horvátországi szállodai árak is emelkedtek a tavalyihoz képest, ami globális tendencia és a rekord inflációnak is köszönhető. A Ripost saját kutatása szerint is
10-20%-kal drágultak idén a horvát szállások, ahogy a Balatonnál találhatók is.
380-400 forint egy üveg sör a boltban
Mára annyira kiépült Horvátország élelmiszerhálózata, hogy még a legkisebb településen is található legalább egy Konzum közért, a főút mellett pedig egy Konzum vagy egy Plodine hipermarket. Tehát a távolság miatt már nem kell egy heti hideg élelmet magunkkal vinni, de vajon az árak miatt érdemes-e? Az biztos, hogy az euró bevezetése miatt a kereskedők felfelé kerekítették az áraikat, de a horvatorszaginfo.hu szerint még így sem drágább kint az élelmiszer, mint itthon.
Kép: Shutterstock