Elhunyt a világ legidősebb ismert holokauszt-túlélője

• 2025. február 28., péntek •
Rose Girone 113 évet élt.
Elhunyt a világ legidősebb ismert holokauszt-túlélője

Rose Girone, akit a Claims Conference a legidősebb ismert holokauszt-túlélőként tartott nyilván, 113 éves korában hunyt el a New York állambeli Bellmore-ban található idősek otthonában. Halálát lánya, Reha Bennicasa erősítette meg – olvasható a Mandineren.

Girone 1912-ben született Rosa Raubvogel néven egy zsidó családban Délkelet-Lengyelország területén, amely akkoriban Oroszországhoz tartozott. Gyermekként Hamburgba költözött, ahol 1937-ben feleségül ment Julius Mannheimhez, egy német zsidó férfihoz. Házasságuk hamarosan tragikus fordulatot vett: amikor kilenc hónapos terhes volt, férjét a nácik a hírhedt buchenwaldi koncentrációs táborba deportálták. Egy náci katona azzal fenyegette, hogy őt is letartóztatja, de egy másik katona közbelépett, mondván: 

"Nem, terhes – hagyd békén.”

"1938-ban megszülte lányát, Rehat, akinek nevét nem választhatta szabadon, mivel Hitler listát vezetett a zsidó gyermekek neveiről. Férje fogsága alatt Girone megtudta, hogy egy londoni rokon segítségével kilépési vízumot szerezhetnek Sanghajba, amely akkor az egyetlen kikötő volt, amely befogadta a zsidó menekülteket. „Ismert valakit, aki ismert valakit, aki kínai vízumot adott ki” – mondta egy interjújában az USC Soá Alapítványnak. A vízumnak köszönhetően férje szabadon bocsátását is sikerült elérnie, de hat héten belül el kellett hagyniuk Németországot. Minden vagyonukat a hatóságoknak kellett átadniuk, és úgy kényszerültek menekülni.

A család Sanghajba menekült, ahol ugyan megmenekültek a nácik elől, de a japán megszállás alatt a zsidókat gettóba kényszerítették. Girone férjével és lányával egy apró, csótányokkal teli szobába költözött, amely egykor fürdőszoba volt.

Senki sem hagyhatta el a gettót, kivéve egy japán tisztviselő engedélyével, aki 'a zsidók királyának' nevezte magát

– emlékezett vissza.

A megpróbáltatások ellenére Girone talpraesetten alkalmazkodott: ruhákat kezdett kötni és eladni, amely később is meghatározta életét. A háború után családjával az Egyesült Államokba költözött, ahol kötésoktatóként dolgozott, majd saját kötőboltját is megnyitotta Queensben. Első házassága válással végződött, később Jack Girone felesége lett.

Girone mindig a pozitív gondolkodás erejében hitt. „Semmi sem olyan rossz, hogy ne jöhetne belőle valami jó” – mondta az USC Soá Alapítványnak, hozzátéve, hogy túlélésének tapasztalatai megerősítették. Lánya, Bennicasa is hasonlóan emlékezett rá: „Úgy érzem, készen állok arra, hogy bármivel szembenézzek a példáján keresztül.”

A Claims Conference adatai szerint jelenleg körülbelül 245 ezer holokauszt-túlélő él világszerte, közülük mintegy 14 ezer New Yorkban.

Nyitókép forrása: CNN/Reha Bennicasa
Forrás: mandiner.hu
 

közösség

további frisss

lap tetejére