Elég figyelem vagy túlzott figyelem?

szponzorált tartalom • 2020. április 13., hétfő •
Gyakran tapasztalod, hogy a gyermeked szó szerint mindent megtesz azért, hogy rá figyelj? Amíg áhítatos közönség vagy, addig maga a földreszállt angyal, de amint mással kezdenél foglalkozni, akkor szinte azonnal követeli a figyelmet? Mit tegyél, hogy legyen kis időd magadra is?
Elég figyelem vagy túlzott figyelem?

Te nárcisztikus szülő vagy?

Alapvetően az, hogy a gyermekednek szüksége van a figyelemre, egy teljesen normális igény. Az, hogy te ezt megadod a számára, az szintén egy természetes, alapvető dolog, hiszen ezáltal kap visszajelzést tőled és ezáltal a környezetétől is. 

De honnan tudhatod, hogy mikortól számít valaki nárcisztikusnak és te közéjük tartozol-e?! Ez igen egyszerű, hiszen ha úgy érzed, hogy rátelepszel a gyermeked életére, akit szinte a tulajdonodnak tekintesz, akkor jó esélyed van arra, hogy a nárcisztikus szülők közé tartozol. Ez alapvetően nem rossz tulajdonság, de mindenképp igényel egy kis önmunkát, hogy a későbbiekben se legyen belőle probléma. Az igazi gond ott kezdődik, ha a szülő nincs tekintettel a gyerek igényeire, képességeire és fejlettségi szintjére, arról nem is beszélve, hogy az esetleges hibákat keményebben megtorolja, hiszen árulásként tekint rá. 

A gyermek utánzással tanul

Lehet, hogy sokszor hallottad, hogy a gyermek elsődleges tanulási forrása az utánzás. Ez azt jelenti, hogy hiába papolod neki, hogy ebéd előtt nem eszünk édességet, ha azt látja, hogy te titkon a dugicsokit tömöd magadba a kérdéses időpontban. Egyrészt nem leszel hiteles a számára, valamint elkezd azon gondolkodni, hogy miért tegyen másként, mikor a szülő is ezt csinálja. 

Persze vannak ennek előnyei is, hiszen ha te segítesz másoknak, és azt a példát látja tőled, hogy empatikus és másokkal törődő vagy, akkor ő is ezeket fogja erősíteni magában. 

Fontos, hogy a mindennapok során kijelöljétek a határokat, amiket be kell tartania mindenkinek. Tehát legyen olyan időszaka a napnak, amikor csak a gyerekkel játszol vagy éppen közösen játszotok, de igenis jelöljétek ki azt is, amikor neki kell elfoglalnia magát, amikor ti is nyugodtan meg tudtok inni egy kávét vagy épp megbeszélni néhány fontos dolgot. 

Ehhez nem kell más, mint hogy következetesen megértesd a gyermekkel, hogy mindennek megvan a maga ideje. A legfontosabb tehát, hogy légy konzekvens, azaz tartsd is be a szabályokat, hiszen úgy nem fog menni, hogy ma játszol vele kávézás közben, holnap meg elzavarod, hogy ne ugráljon körülötted. Tartsd be, amit mondasz, és akkor ő sem fog összezavarodni, és ismerni fogja a korlátokat!

Nem bonyolult, de mégis nehéz kihívás. Jó hír ellenben, hogy nem vagy egyedül, hiszen mindenki átmegy rajta, aki gyereket vállal.
 

közösség

további frisss

lap tetejére