Buda Péter: Ez a háború úgy érhet véget, ha Putyint "a sajátjai elteszik láb alól"

• 2022. március 03., csütörtök •
A nemzetbiztonsági elemző szerint az orosz elnöknek jelenleg nincs más esélye, mint hogy győzzön, de hosszú távon erre nem sok esélye van.
Buda Péter: Ez a háború úgy érhet véget, ha Putyint a sajátjai elteszik láb alól

Buda Péter az ATV Egyenes Beszéd című műsorában felhívta a figyelmet, hogy érdemes az orosz hadidoktrínát és a titkosszolgálati hadviselés orosz módszereit ismerni, mert így lehet jól értelmezni a történéseket. Egy ilyen beavatkozás, mint a jelenlegi,  komoly dramaturgia szerint zajlik, aminek a célja végső soron az, hogy minél kevesebb áldozattal nyerjék meg a hatalmat Ukrajnában, ami a gyakorlatban elsősorban az ukrán politikai vezetés hatalomról való megfosztása lesz.

Az elemző szerint bár egy szőnyegbombázással el lehetne intézni Kijevet, és ehhez rendelkezik eszközökkel az orosz haderő, nem ez a cél, hanem hogy a lakosságot átpártoltassák az orosz vezetéshez. Kijevben már a háború kitörése előtt ott voltak az oroszok polgári és katonai titkosügynökei, akik próbálják azt a felületet megtalálni, aminek révén a lehető legkisebb ellenállással ki tudják iktatni az ukrán vezetést - tette hozzá.

Az elmúlt években kiderült, hogy pusztán az ukrán vezetés, így Volodimir Zelenszkij kiiktatása nem megoldás, mert az ukrán  közvélemény eleve nem oroszpárti. Ezért kell a hadseregnek is bevonulni, kulcsfontosságú területeket elfoglalni, amelyek birtokában egy esetleges társadalmi elégedetlenkedést egyszerűbben ki lehet iktatni, ha az elitváltás megtörténik - magyarázta Buda Péter.

Korábban arról szóltak a hírek, hogy a 65 kilométeres orosz katonai konvoj, amely Kijev felé tartott, megállt. Az elemző ezzel kapcsolatban elmondta, hogy itt nem egy ellenséges ország elfoglalása és elsöprése, hanem annak megnyerése a cél, ezt nem lehet nagyon durva eszközökkel végrehajtani. Ugyanakkor számítani kell arra, hogy a jelenleginél durvulni fognak az eszközök.

"Putyinnak nincs más lehetősége, mint hogy győzzön, de hosszú távon erre nem sok esélye van" - fogalmazott a szakember, aki az eszkaláció veszélyét abban látja, hogy ennek a háborúnak nem Ukrajna megnyerése a végső cél, hanem a nyugati szövetségesi kör szétroppantása, mert olyan választás elé állítja a NATO-t, amit az európai országok Putyin szerint nem fognak teljes egészében felvállalni, ebben nem fogják az Egyesült Államokat követni.

Az európai országok arra kényszerülnek, hogy végiggondolják, akarnak-e európai területen háborút, vagy megkötik a saját alkuikat Oroszországgal - mondjuk ha elfogadják, hogy Ukrajna orosz fennhatóság alá kerül, időhúzással, tárgyalásokkal el lehet laposítani ezt a háborús görbét. Meggyőződése, hogy Putyin ezzel számol - vélekedett Buda Péter. Szerinte a következő lépés az lehet, hogy Putyin tovább "csavar ezen az erőszakgépezeten". Ez egy veszélyes spirál, Putyin azzal tudja rákényszeríteni az európai országokat, hogy kihátráljanak a konfliktusból, hogy még nagyobb veszélyt kelt - tette hozzá.

Putyin kiszámíthatatlan?

Arra a felvetésre, miszerint egyre több olyan hír érkezik, hogy sokan kiszámíthatatlannak, őrültnek nevezik Putyint, dühkitörésekről, instabilitásról számolnak be, az elemző azt mondta, ezt fenntartásokkal kell kezelni, lehet ebben háborús propaganda nyugati részről is. Ugyanakkor vannak arra vonatkozó információk is, hogy leromlott az orosz elnök egészségi állapota, ami megmagyarázhatja, miért sürgeti ezt az ügyet, ezt a "piramisépítést".

"Ez a háború úgy érhet véget, ha Putyint a sajátjai elteszik láb alól" - fogalmazott Buda Péter. Szerinte ugyanis az egész rendszer nem Putyinból áll, van olyan réteg, akik egy váltás esetén más - nem feltétlenül jobb, de más - alternatívát jelenthetnének. Az orosz birodalmi törekvés egy, az orosz társadalomban mélyen gyökerező ideológia, ami a Szovjet Birodalom bukása óta mélyre szivárgott - jegyezte meg.

Szankciók, nukleáris fegyverek

Az elemző figyelmeztetett, hogy a szankciók kétélűek, Oroszország a világ első gázexportőre, sok ásvány exportőre és az olajé is, ezért egy idő után az ellátási láncban gondokat okozhat, ha a nyugat bünteti az országot. Buda Péter szerint a szankciókat úgy hozza meg a nyugat, hogy reménykedik benne, hogy minél előbb eredményre jut.

Szerinte az atomfegyverek emlegetése része a lélektani hadviselésnek, ami a nyugati közvéleményre nyomást gyakorol. Ugyanakkor, mint mondta, minden blöffben az a veszélyes, hogy a blöffölő elvéti a másik reakcióit, és olyan lépést fog meglépni, ami tényleg atomfegyverek bevetéséhez vezet. Buda Péter elmondta, hogy a harctéri atomfegyverekkel pszichológiai hatást lehet elérni, de nem pusztulna el tőle egy város vagy egy egész ország, ezeket bevetheti Oroszország.

Forrás: atv.hu

közösség

további frisss

lap tetejére