Az első redőny
A Római Birodalom számos ma is használatos tárgyat, szokást hagyott hátra az utókorra a padlófűtéstől kezdve a kövezett utakon át a zsalukig. A zsaluk a római házakon elsődlegesen a házak ablaknyílásainak bezárására szolgáltak, és csak másodlagos funkciójuk volt a tűző nap elleni védelem.
Az 1800-as években fából készültek az első olyan darabok, amik a leginkább hasonlítanak a mai redőnyökre. Németországból a század végére érkeztek Magyarországra. Népszerűségük a második világháborút követően jelentősen megugrott, ám az 1970-es évektől nem használhattak többé fát a készítésükhöz. Mivel a redőnyökre folyamatosan volt igény, ezért innentől a mai napig műanyagból (is) gyártják őket. Az RS Ablak műanyag redőny kínálatában megtalálja azt a fajtát, ami leginkább otthona kényelmét szolgálja.
Milyen anyagból készülnek?
A műanyag felhasználása az árnyékolók esetében is jól bevált. Nemcsak a gyártás olcsósága és egyszerűsége miatt, hanem mert beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Az időjárás kevésbé tud kárt tud benne, mint fából készült elődeiben. Jól viseli a mínuszokat, de az erős UV-sugárzást is. Az ablak hő- és hangszigetelő tulajdonságait fokozza. Kiegészíthető szúnyoghálóval, ám ebben az esetben az automatizálásról le kell mondanunk.
Az alumíniumból készült modellek ugyanúgy megfelelnek minden követelménynek, amit a redőnyök felé támasztunk. Időtállóak és masszívak. Amiben mégis jelentős a különbség, az az áruk. A fém feldolgozása költségesebb, mint a műanyag előállítása, viszont tömítőanyagának köszönhetően valamivel jobban szigetel. Bírják a hevesebb jégzivatart, maximum ütődések nyomai keletkezhetnek rajtuk. Szintén kérhetők rovarhálóval kombinálva, és ez a típus még ebben a variációban is motorizálható. Mindkettő anyag színezhető, így bármilyen elképzelt színárnyalatban kérheti.
Mozgathatóság
A legegyszerűbb kivitelek máig gurtnival használhatók. Ezzel manuálisan tudjuk a kellő pozícióba állítani az árnyékolót. A gurtni vagy egy erős kötél vagy egy vastagabb szalag. Annak ellenére, hogy ez masszív szerkezet, mégis ez a leggyengébb pontja az árnyékolónak. Időnként előfordul a kötél vagy szalag szakadása, de ezt gyorsan tudja bármelyik szakember cserélni. Napjainkban azonban egyre nagyobb teret nyernek az automatizált berendezések. A redőnyöket is el tudják látni motorokkal, így egy távirányító használatával, akár gombnyomással irányíthatók. Ahogy a kávé élvezetét fokozza a tejszínhab, úgy emeli komfortfokozatát az okosredőny beépítése.
Tekintse meg az RS Ablak kínálatát, és válassza ki a legmegfelelőbb árnyékolót.