Amit a pecsételő vérzésről tudni kell

szponzorált tartalom • 2020. április 10., péntek •
Talán nincs is olyan nő, aki élete során legalább egyszer ne tapasztalná meg a pecsételő vérzés, vagy hétköznapibb nevén a barnázás okozta ijedelmet. Azonban ettől nem minden esetben kell tartani, hiszen van, amikor a megjelenése teljesen normálisnak tekinthető. De ugyanakkor mégis érdemes figyelni a szervezetünk küldte jeleket, hiszen megeshet, hogy valamilyen hormonális egyensúlytalanságot jelez a ciklus közepén jelentkező vérzés.
 
Amit a pecsételő vérzésről tudni kell

Mi valójában a pecsételő vérzés?
 
Pecsételő vérzésnek, közti vérzésnek vagy barnázásnak nevezzük, amikor a menstruációs vérzést követően, a ciklus közepén vagy akár néhány nappal a következő menstruációt megelőzően a hüvelyből kisebb mennyiségű vér távozik.
 
A mennyiségtől függően nem is biztos, hogy a fehérnemű maszatos lesz, megeshet, hogy csak a toalettpapíron vesszük észre a rózsaszínes, élénkpiros vagy rozsdás barna színű váladékot.
 
A barnázás hossza meglehetősen változó, tarthat egészen rövid ideig, de néhány esetben a jelenléte megfigyelhető órákon vagy akár napokon keresztül. Fontos, hogy ez a vérzés nem összekeverendő a menstruációval.
 
Mikor nem kell aggódni a pecsételő vérzés miatt?

 
Több esetben a barnázásnak meglehetősen egyszerű magyarázata van, ilyenkor nem szükséges orvoshoz rohanni kivizsgálás miatt.
 
Normálisnak számít a barnázás, ha az egészséges menstruációt követően még 1 vagy 2 napig jelentkezik kisebb vérzés.

Akkor sem kell aggódni, amikor a ciklusunk közepén jelentkezik a pecsételő vérzés, ezt ovulációs barnázásnak is nevezik. Ennek jellemzően 2 oka lehet, az egyik, hogy a petesejt tüszőből kitörését kisebb vérzés kíséri, illetve az ovuláció alatti hirtelen ösztrogén-emelkedés a méhnyálkahártyát ledobódásra készteti.
 
A fentiek mellett a beágyazódási barnázás szintén normálisnak tekinthető. Ebben az esetben arról van szó, hogy a megtermékenyített petesejt beágyazódik a méhnyálkahártyába.
 
Ugyanakkor fontos felhívni a figyelmet arra, hogy bár a barnázás a fent említett esetekben normálisnak tekinthető, azonban ha több napig is eltart, mindenképp orvoshoz kell vele fordulni.

Mikor abnormális a közti vérzés?

Minden barnázás, ami nem a fent említett esetek miatt történik, abnormálisnak tekinthető. A leggyakoribb rendellenes barnázás, amikor a menstruáció előtt már napokkal, néhány esetben akár egy héttel is jelentkezik a pecsételés. Ennek oka többnyire a progeszteronhiány.
 
A progeszteron hormon feladata, hogy a méhnyálkahártyát fenntartsa arra az esetre, ha teherbeesés történne. Ha alacsony a progeszteron-termelődés, akkor a méhnyálkahártya le fog dobódni.
 
Amellett, hogy igen kellemetlen tünetről van szó, ez jele lehet a terméketlenségnek, és okozhat korai vetélést is.
 
Ha szeretnél tisztában lenni azzal, hogy mire kell még figyelned a menstruációs ciklusoddal kapcsolatban, keresd fel az Intima.hu oldalát, ahol számos további hasznos cikket találhatsz a témában!
 

közösség

további frisss

lap tetejére