Zártkörű szakmai bemutató keretében debütál a Fókaszív

• 2020. december 10., csütörtök •
A Mesebolt Bábszínház új előadása egy skót népmese nyomán készült, de üzenete a mának is szól.
Zártkörű szakmai bemutató keretében debütál a Fókaszív

Ritka kincs „A fókavadász és a víziember” című skót népmese, mely a Mesebolt Bábszínház új előadásának alapját képezi. Olyan problémákra, konfliktusokra mutat rá, melyek megértéséhez nem kell elmélyednünk a régmúlt történéseiben, társadalmi hierarchiákban, hiszen ezek korunkban még erőteljesebben vannak jelen, mint a történet születésének idején. A természet esztelen kizsákmányolása, a túlfogyasztás jelensége nemhogy csökkent, hanem jelentős mértékben nőtt az elmúlt évtizedekben. Többek között a bábszínház feladata is, hogy felhívja a legkisebbek figyelmét a természettel való harmonikus együttélés fontosságára. Az ember nem ura, hanem része a nagy egésznek - ez a gondolat tekinthető az előadás mottójának, mivel ha nem tanulunk meg együtt élni a Föld többi élőlényével, annak beláthatatlan következményei lehetnek az emberiségre nézve.

A mese főszereplője - Finn, a híres fókavadász - egyszer csak a víz alatt találja magát, fókává változva.  A tengerben élő fókák egy próba elé állítják újdonsült társukat; Rory-ra, egy fókakölyökre kell vigyáznia néhány napig. Ez bizony nem olyan egyszerű feladat, mint amilyennek elsőre tűnik…

A kisfóka és a fókává változott vadász egyre mélyülő kapcsolata hozza közelebb egymáshoz az embert és a természetet. Ez az alaphelyzet segít abban, hogy a legkisebbek számára is érthetően fejtse ki az előadás a környezeti problémákat, s a kisfóka szemével tudjunk rácsodálkozni az ember környezetromboló tevékenységére.
Ez a „dimenzióváltás” sok mindenre megtanítja az addig önmagában, az ember felsőbbrendűségében biztos vadászt. Hősünknek fokozatosan be kell látnia, hogy a tenger lakói bölcsebbek, megfontoltabbak és empatikusabbak nála. Ez a tapasztalás gyökeresen változtatja meg az életét, és többé nem tér vissza eredeti mesterségéhez.

Mivel a mese modern környezetbe kerül, ezért a színpadon feltűnnek a modern technika vívmányai is. Az ősi árnyjáték újabb kori változata jelenik meg a darabban, írásvetítők formájában. Ezzel az egyszerű eszközzel különös csodák egész tárháza elevenedik meg a színpadon, a fény és az árnyék örök egymás mellett létezését használva.
Az előadás tervezője Rumi Zsófia, aki már több ízben teremtett játékos-különleges univerzumot a Mesebolt színpadán. A lenyűgöző látvány méltó partnere Kiss Dávid érzékeny zenéje, mely a tenger varázslatát hozza el Szombathelyre…

A dramaturg és rendező Veres András, aki hosszú évek óta a Mesebolt alkotógárdájának meghatározó személyisége, sok-sok sikeres és emlékezetes előadás színpadra állítása kötődik a nevéhez. 2010-ben dolgozott először Szombathelyen, ez a meseboltos rendezői munkája a 15. a sorban.

Az előadás komoly gondokkal foglalkozik, játékos formában, ezért - színházi eszközök segítségével - bizonyos mértékben tudatosan „felmutat” problémákat. A didaxist kerülve ugyan, de nagyon konkrét kérdésekre próbál konkrét válaszokat adni.

A darabot december 11-én mutatják be.


forrás: meseboltbabszinhaz.hu

közösség

további frisss

lap tetejére