Újév napján hirdették meg a nardaiak az akciót, amelyben segítségükre volt a helyi plébános is, aki azonnal a nemes ügy mellé állt. Az adományozás lehetősége jelentős mértékben megmozgatta az embereket, mert szinte nem volt olyan háztartás, ahonnan ne érkezett volna segélycsomag. Kedden délre már hegyekben álltak az adományok a nardai kultúrházban.
- Próbáltuk felvenni a kapcsolatot a kint élő ismerősökkel, barátokkal és arra törekedtünk, hogy ne hangárokba vigyük a szállítmányt, hanem közvetlenül azokhoz az emberekhez, családokhoz, akik azonnali segítségre szorulnak, ugyanis olyanokról is hallani lehetett, hogy sajnos nem mindig jutnak el az adományok a legkisebb településekre. A tervek szerint csütörtökön a kora reggeli órákban indulunk útnak a horvátlövőiekkel együtt összesen négy kisbusszal. Csatlakozunk ahhoz a segélyakcióhoz is, amit a környékbeli horvát nemzetiségű falvak szerveztek a károsultak számára, a kezdeményezés bázisa a szombathelyi horvát iskola, ahol első körben tisztító és tisztálkodó szereket gyűjtenek. Egész héten lehet vinni az adományokat, amelyek a portán, vagy az irodában leadhatóak. A segélycsomagokat közvetlenül juttatják majd el az érintettekhez - közölte lapunkkal Glavanics Krisztina, Narda polgármestere.
Az utóbbi napokban rengeteg felajánlás érkezett a nehéz helyzetbe került horvátok megsegítésére. Kis- és középvállalkozások, magánemberek adakoztak szép számban, jelentős összegekkel támogatva a katasztrófa sújtotta területek lakóit.
- Szombathelyről is sok megkeresés érkezett, többen is jelezték, hogy bár nincs kötődésük a horvátok, mégis segíteni szeretnének. Ez az összefogás számunkra azért is fontos, mert tavaly júniusban kultúrházunk elszenvedett egy tűzvészt, és akkor számos helyről nyújtottak nekünk segítő jobbot nemcsak itt helyben, hanem távolabbról is, például Horvátországból. Most lehet, hogy nem pontosan ugyanazoknak adjuk vissza, de mindenképpen viszonozni szerettük volna a segítségnyújtást - fogalmazott a polgármester.
Az akcióhoz mások mellett Hende Csaba, a térség országgyűlési képviselője is csatlakozott, aki kedden adta át adományát Glavanics Krisztinának.
- Azt mindig tudtuk, hogy az itt élők őrzik az identitásukat, kultúrájukat, a hitüket, tehát tudtuk róluk, hogy jó horvátok. Azt is tudtuk, hogy jó magyarok is és most megtudhattuk azt is, hogy jó emberek, akik bajba jutott honfitársaiknak, anyaországuk szenvedő lakóinak gyűjtöttek olyan alapvető dolgokat, amire most szükségük van. Borzalmasak a több hullámban bekövetkezett földrengés pusztításának nyomai, sok helyütt a szabad ég alatt, néhol az autóikban éjszakáznak az emberek, mivel a megrongálódott házakba nem mernek bemenni, és mindemellett egymást érik az utórengések. Olyat is hallottam, hogy az összedőlt épületek faanyagából raknak tüzet és azt ülik vagy fekszik körbe, így vészelve át az éjszakát. Abban bízom, hogy hamarosan rendeződik a helyzet, fedél kerül a nélkülözők feje fölé. Ami itt eddig a nardai kultúrban felhalmozódott - az ásványvíztől a fogkrémen, tisztítószereken, fertőtlenítőszereken keresztül a papírtörlőig, a WC papírig és a tisztasági betétig terjedően - csupa-csupa olyan eszköz, ami a mindennapok során a létfenntartáshoz elengedhetetlen. Ez valódi és hathatós segítség lesz a bajbajutottaknak. Büszke vagyok arra, hogy részese lehetek egy dobozzal ennek az akciónak, adni sokkal jobb, mint kapni - nyilatkozta lapunknak Hende Csaba, az Országgyűlés alelnöke.
Mások mellett Nardáról származik Mohos Géza is, aki a mai napig szoros kapcsolatot ápol földijeivel és emellett, mint a Balogunyomi Kerékpáros Egyesület alapítója élharcosa volt a Szombathely - Balogunyom közti kerékpárút megépítésének. Csütörtökön ő vezeti majd az egyik Horvátországba tartó mikrobuszt.
- Nagyon jó a kapcsolat Balogunyom és Narda között, rengeteget járunk ide biciklizni. A földrengéseket követően egy nap leforgása alatt 62 ezer forintot gyűjtöttünk össze az egyesületi tagokkal. Az összegből pelenkákat tisztítószereket, fertőtlenítőket vettünk, amelyeket most hoztunk el Nardára - mondta lapunknak Mohos Géza.