A tapasztalatok azt mutatják, hogy a békéltető testületekhez került fogyasztói panaszok jelentős része továbbra is az utcai viseletű lábbeliket, mobil- és okostelefonokat, bútorokat, illetve háztartási nagygépeket érintik, de az idén a járványhelyzet miatt az online vásárlásokkal kapcsolatos anomáliák is ugrásszerűen növekedtek.
A kamara összesítése szerint a békéltető testületek elé került ügyek mintegy fele zárul megszüntetéssel, amely adódhat abból, hogy a kérelmet a fogyasztó visszavonja, a felek megállapodnak, a jogszabályban meghatározott okok miatt az eljárás lefolytatása nem lehetséges, megalapozatlan a fogyasztói kérelem, vagy a fogyasztó nem tett eleget a hiánypótlásnak.
A minőségi kifogásokkal kapcsolatos vitákban a békéltető testületek is eredményesebben működhetnek közre, ha részletes szakvélemény áll rendelkezésre.
Jövőre a fogyasztók erősebb védelmet kapnak a szavatossági és jótállási szabályok átfogó módosításával, 2021-től a fogyasztóvédelmi hatóság eljárás keretében vizsgálja, hogy a szakvélemény megfelel-e a jogszabályi előírásoknak.
Az új szabály szerint a 2021. január 1-jétől megvásárolt termékek vitatott meghibásodása esetén érdemi információkat is tartalmazó szakvéleményt kell készíttetni, a kötelező tartalmi elemeket jogszabály írja elő. Többek között fel kell tüntetni a megrendelő és az üzlet nevét, címét, a vásárlás napját, a szakértőhöz érkező megrendelés idejét. Szerepeltetni kell benne a fogyasztó kifogásait, a panasz kereskedőhöz való bejelentésének időpontját, a vizsgált terméket, a vizsgálat módszereit és megállapításait indokolással.
Forrás: MTI
Kép: kamaraonline.hu