Lehár-emlékév: Egy elfeledett katonatiszt érdemei

há • 2021. február 17., szerda •
Báró Lehár Antal neve ismerősen csenghet sokaknak. Ha másért nem, akkor családneve miatt, hiszen tehetséges zenészeket adott a hazának ez a família. Itt az ideje, hogy a példás katona és kiváló stratéga nevét is mindenki megismerje, ezért a 145 éve született soproni katonatisztnek most emlékévet szentelnek.
Lehár-emlékév: Egy elfeledett katonatiszt érdemei

Február 21-én délután 3 órakor, a szombathelyi zárdatemplomban tartandó szentmisével és ünnepélyes megnyitóval kezdődik a 2021-es emlékév, amelyet báró Lehár Antal személyének szentelnek a szervezők. A részletekről az ŐrvidékHázban tartottak sajtótájékoztatót, ahol Farkas Csaba igazgató vázolta az előzményeket, és kihangsúlyozta, hogy céljuk az emlékezés és az emlékeztetés. Kiderült, hogy civil kezdeményezésről van szó, amelyből több szervezet is kivette a részét: az ŐrvidékHáz mellett a Grádics Egyesület, a Szent György Lovagrend, a Katonatörténeti Kiállítás, a Szülőföld Könyvkiadó és az Ausztriai Magyar Kulturális Centrum is részese az összefogásnak.

Az ötletgazda azonban Fülöp András hadszíntérkutató volt, aki a sajtótájékoztatón báró Lehár Antal életének fontos állomásait, és személyiségének lényeges jegyeit is ismertette. Elmondta, hogy az 1876-ban katonacsaládba született Lehár 1902-ben lett a 83-as szombathelyi gyalogezred századosa, itt is, és katonaiskolákban is oktatott. Sopronba került, ahol jó vezetőnek bizonyult, és zászlóalji szinten 500-1000 főt bíztak rá. A háborúban több kitüntetésre felterjesztették, számos sebesülést szerzett. Később a 106. gyalogezredet fogta össze, amely részben a 83-as ezredből alakult. Beosztottai tisztelték, emberségesnek, igazságosnak ismerték meg, éppen ezért hűségesek is voltak hozzá, ennek legemlékezetesebb pillanata a Piave folyón való átkelés volt. E tettéért szintén magas rangú elismerésben részesült. Az első világháború után, 1919-ben új zászlóaljat alakított, ismét Szombathelyre érkezett, és megszervezte az itteni hadosztályt. Feladata a határ védelme, a nyugalom fenntartása volt. Királyhűsége miatt a sorsa megpecsételődött. Némi kitérő után sokáig Bécsben élt, ahol 1962-ben hunyt el.

Vitéz Fonyódi László nyugalmazott főtörzszászlós a sajtótájékoztatón részletesen ismertette báró Lehár Antal egykori kitüntetéseit.

Szintén jubileuma van a soproni népszavazásnak, éppen száz éve, hogy a város polgárai úgy döntöttek: a Szent Korona országához kívánnak tartozni. Magyarország leghűségesebb városa tehát emiatt is kiemelt szereplője az emlékévnek. A vasárnapi megnyitón felcsendül a Lehár-induló is, amelyet Lehár Ferenc zeneszerző a testvérének komponált, amikor ő az ezredével a Piave folyónál hősiesen harcolt. Érdekesség, hogy március 3-án bemutatják az emlékév alkalmából megalkotott bélyeget és borítékot, május végén pedig egy nagyszabású konferencia foglalkozik báró Lehár Antallal. Ennek keretében tartják a katonatiszt életét és pályáját megörökítő emlékkönyv díszbemutatóját. Összesen közel harminc eleme lesz az emlékévnek: többek közt utazások, kiállítás, kisfilmek, túrák, koszorúzás és hangverseny.

közösség

további frisss

lap tetejére