- A jogállamiság egy olyan gyűjtőfogalom, amelynek pontos definíciója abban az értelemben, hogy azt mondhassuk, van egy általános zsinórmérték, ami általánosan mindenkire érvényes, nincsen. Mert mindenütt a történelmi fejlődés alakította ki azokat az államszervezési vagy politikai működési modelleket, amelyek összességében mégis jogállaminak minősülnek - magyarázta Hende Csaba a PestiTV-ben Manninger Beátával folytatott beszélgetése során.
Szombathely országgyűlési képviselője példákon keresztül érzékeltette miről is van szó pontosan. Mindezek előtt azonban emlékeztetett a francia felvilágosodás nagy alakjának, Montesquieunek az államhatalmi elvére, amely szerint csak az tekinthető jogállamnak, ahol élesen elválik egymástól a törvényhozó, a végrehajtó és a bírói hatalom.
- Vegyük például Nagy-Britanniát, a maga sok évszázados demokráciájával, ahol a kormánynak van egy olyan tagja, akit úgy hívnak, hogy lordkancellár. Ez az illető látja el az igazságügyminiszteri tisztséget, azaz része a végrehajtói hatalomnak, de ugyanakkor elnököl a Lordok Házának ülésein is, amely meghatározó szerepet tölt be a törvényhozásban és emellett még része a bírói hatalomnak is. De ott van például Hollandia is, ahol a 19. század közepétől a polgármestereket nem választják, hanem kinevezik. Minden egyes polgármester a Belügyminisztérium javaslatára az uralkodó által kinevezett köztisztviselő. Mondta valaki valaha is, hogy ettől még ne volna Hollandia egy demokratikusan működő jogállam? - tette fel a kérdést Hende Csaba, aki még Finnországot is felhozta pédaként, hiszen a skandináv országban egyáltalán nem működik Alkotmánybíróság. Ennek ellenére soha senki nem kérdőjelezte meg Finnország jogállamiságát.
- Nyilván vannak bizonyos alapvető emberi jogok, ezeknek vannak európai és ENSZ-egyezségokmányai, amelyeknek a betartását - általában a szólás-, a sajtó, a gyülekezési-, az egyesülési szabadságot és hasonlókat - szoktuk a jogállamiság fogalma alá vonni. Ami most zajlik az Európai Unióban, az egy politikai bunkósbot forgatása anélkül, hogy a magyar jogrendszer vagy államélet működésének bármely pontját alappal kifogásolni tudnák. Hiszen az összes kötelességszegési eljárásban megállapodtunk és egyezségre jutottunk az Unióval. Megjegyzem, Magyarország ellen folyt talán a legkevesebb kötelességszegési eljárás a többi tagállamhoz képest, a németek például nagyságrenddel több kérdésben sértették meg úgymond az Unió jogát, de mi minden egyes kérdésben megállapodtunk, és kiigazítottuk a jogrendszerünket. Nincs semmi konkrét kifogás a magyar jogállamisággal kapcsolatban, csak úgy általában nem tetszik bizonyos baloldali európai parlamenti és bizottsági köröknek, hogy a magyar kormány saját felfogása szerint, a választóitól kapott felhatalmazás alapján, csak és kizárólag a magyar nemzeti érdek alapján politizál. Mi nem akarunk megfelelni senkinek, semmilyen külső hatalomnak. Emlékszünk mi még a szovjet időkre, amikor Moszkva fújta a passzátszelet. Egy szerződést írtunk alá, amikor beléptünk az Európai Unióba, amelynek alapítói nem egy nemzetek fölötti szuperállamot akartak létrehozni, hanem szerették volna az évszázados német-francia ellenségeskedést feloldva Európát a világ gazdaságában versenyképes helyzetbe hozni úgy, hogy közben megfelelő mederbe terelik a nemzetközi gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokat. Mi ehhez csatlakoztunk, és vállaltuk, hogy a jogállamiság elveit és normáit maradéktalanul betartjuk és ezeket jelenleg is betű szerint betartjuk - szögezte le az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnöke.
Jogállamiság - a szó, amit az Unió előszeretettel hangoztat Magyarországgal szemben
További híreink
Pénteken nyílik a karácsonyi vásár a Vörösmarty téren és a Szent István-bazilikánál
A Szent István téren az Advent Bazilika, a Vörösmarty téren pedig a Vörösmarty Classic Xmas várja a közönséget péntektől kulturális programokkal, széles kézműves és gasztronómiai kínálattal.
Újabb kínai óriás fektet be Magyarországon – legnagyobb európai gyára épül Kaposváron
A J-Star motorgyártó januárra tervezi a megnyitót. A kínai óriásberuházás 60 millió euróba kerül, és több száz munkahelyet teremtene a városban.
Kormányinfó: új otthonteremtési támogatásokat jelentett be a kormány
Csütörtök reggel 10 órától kormányinfót tart Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. A miniszter elmondta, hogy jelenleg Európában sokkal többet kell fizetniük ...
Donald Trump akcióba lendült, hamarosan nagyon fontos személy érkezhet Ukrajnába
Donald Trump megválasztott amerikai elnök hamarosan kinevezhet egy ukrajnai békenagykövetet, aki az Oroszország elleni háború befejezéséről szóló tárgyalásokat vezetné – jelentette november 13-án ...
A gyermekek védelmét kell a médiafogyasztásról szóló párbeszéd középpontjába állítani
A cél a digitális eszközök előnyeinek maximalizálása, valamint a használatukból adódó hátrány minimalizálása a mindennapokban - fogalmazott Szadai Károly, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsának ...
Népszavazás jöhet december 24-e munkaszüneti nappá nyilvánításáról
Magyarországon jelenleg 11 munkaszüneti nap van, december 24-e nem számít annak, viszont idén pihenőnap lesz, amit le kell dolgozni.
Szombathelyi adventi vásár: Jövő héten nyit az ünnepi forgatag
November 22-én nyílik és december 23-ig tart nyitva Szombathely Fő terén az adventi vásár.
Sokkoló: az egyik legnépszerűbb ropogtatnivaló is szerepel a legártalmasabb ételeink listáján
Rákkeltő anyagok – kiderült, melyik három összetevő a legveszélyesebb az élelmiszerekben.
Költségvetés: 330 milliárddal többet kap jövőre az egészségügy – de mire lesz ez elég?
Hétfőn nyújtotta be a pénzügyminiszter a parlament elé a 2025-ös költségvetést, amely jelentősen bővíti az egészségügyi ellátórendszer forrásait. Varga Mihály 3,4 százalékos GDP-növekedéssel számol élénkülő ...
Fiatalok támogatása, béremelés, határvédelem - sorskérdésekről kéri ki a magyarok véleményét a kormány
A közvetlen demokrácia fontos eszköze a nemzeti konzultáció, a kérdésekre adott válaszokkal az ország következő évtizedeinek alakulásába szólhatnak bele a magyar emberek - mondta szerdán dr. Hende Csaba. ...
Módosul a családtámogatás, jelentősen változik a CSOK Plusz és a Babaváró
Az éjszaka társadalmi egyeztetésre bocsátott jogszabálytervezet szerint egyes kiskapukat bezárna a jogalkotó, ugyanakkor számos hiteligénylő helyzete javulhat.
Eldőlt: saját minisztériumot kap Elon Musk
Elon Musk kinevezése azt jelzi, hogy Trump a költségvetési fegyelem szigorítására és az átláthatóság növelésére törekszik.