Félünk az ismeretlentől
A koronavírus azért is kelt félelmet a szakemberekben is, mert kiszámíthatatlan, kinél, milyen tüneteket okoz. A koronavírusok nem voltak ismeretlenek a kutatók előtt, azonban a tavaly novemberben, Kínában detektált koronavírus-fajta teljesen új. Az orvosok és tudósok emberfeletti munkával igyekeznek minél többet megtudni erről a kórokozóról, hogy minél hatásosabban védekezhessünk ellene.
Nem lehet tudni ugyanis, hogy kire, milyen hatással lesz, ha megfertőződik. Az már a járvány első heteiben látható volt, hogy az idősebb korosztály jóval veszélyeztetettebb. Ugyanez vonatkozik a krónikus betegségekkel élőkre. Azonban mégsem mondható, hogy törvényszerű lenne az, hogy csak ők halhatnak bele a fertőzésbe.
Számos fiatal, alapbetegséggel nem rendelkező koronavírusos páciens is meghalt ezalatt a bő egy év alatt. Ráadásul ha nem is hal meg a beteg, a súlyos lefolyású fertőzés egyrészt nagyon kellemetlen, másrészt maradványtünetekkel járhat. Sok beteg számol be a vérnyomás megváltozásáról, csökkent tüdőkapacitásról, visszatérő bőrtünetekről.
Nem minden fertőzött deríthető fel
A másik nagy veszélye a betegségnek, hogy sokan tünetmentesen hordozzák és adják tovább embertársaiknak a fertőzést. S míg az egyik ember észre sem veszi, hogy megbetegedett, a másik akár bele is halhat. A maszkviselés, a távolságtartás és az alapos kézmosás lassíthatja a vírus terjedését, életek múlhatnak rajta. Azonban a legbiztosabb, ha megbízható, negatív koronavírus eredményünk van.
A tesztek fejlődése
Amikor a vírus megjelent, fontos volt gyorsan kifejleszteni egy megbízható tesztet, amely kimutatja a fertőzést. A PCR-teszt volt az első, amely megbízható eredményt hozott, azonban erre akár napokat is kellett várni.
Az ujjbegy megszúrásával járó gyorsteszt a vírus ellenanyagának kimutatására szolgál. Az igaz, hogy gyors eredményt ad, azonban kevésbé megbízható. Amennyiben pozitivitást mutat, ajánlott további tesztek elvégzése.
Vénás vérből is végeznek a vírus ellenanyagának kimutatását szolgáló vizsgálatot, azonban az eredményre legalább egy napot várnunk kell.
Az antigén gyorsteszt
A legújabb koronavírusteszt, amely elérhető, az az úgynevezett antigén gyorsteszt. A mintavétel, a PCR-teszthez hasonlóan orrgaratból és torokgaratból történik. Azonban nagy előnye a PCR-hoz képest, hogy nem kell az eredményre napokat várni. Miután a mintavevő pálcikát egy folyadékba mártották és ezt a folyadékot a tesztkazettára csöppentették, húsz perc elteltével, nagy bizonyossággal megtudhatjuk, hogy fertőzöttek vagyunk-e.