Generációknak lesz könnyebb az élet és a lakhatás

há • 2021. február 11., csütörtök •
Csökkenő lakás-áfa, elengedett illeték, 3 milliós „ajándékpénz” – íme, a most januártól érvényes változások a családtámogatási formákban. Életkezdők, építkezők, nyugdíjasok, figyelem!
Generációknak lesz könnyebb az élet és a lakhatás

Kibővül a csok, csökken az áfa

Ez év január elsejétől 27-ről 5 százalékra csökkent az új lakások áfája. Az intézkedés azokra az ingatlanokra vonatkozik, amelyeknek az építési engedélye legkésőbb 2022. december végéig véglegessé válik, vagy az építését addig bejelentik. Lakások esetében 150, háznál 300 négyzetméter a felső határ.

Azoknak a legalább egygyermekes családoknak, amelyek családi otthonteremtési kedvezményt, azaz csok-ot igényelnek, az állam elengedi az 5 százalékos áfát.

Kiterjesztették az 5 millió forintos áfa-visszatérítést, tehát most már nemcsak azok igényelhetik vissza utólagosan a számlák 27 százalékos áfa-tartalmát legfeljebb 5 millió forintig, akik 5 ezer fő alatti településeken vettek építési telket vagy építettek házat, hanem az egész ország területén élni lehet a kedvezménnyel. A határ itt is 150, illetve 300 négyzetméter.

Akik új vagy használt ingatlanhoz január elseje után csok-ot vesznek igénybe, mentesülnek a 4 százalékos illeték megfizetése alól. A vételárban nincs korlát.

Könnyebb ettől az évtől azoknak a helyzete is, akik közös fedél alatt, de teljesen külön lakrészben szeretnének élni, azaz tetőtér-beépítésben vagy emeletráépítésben gondolkodnak.

Mostantól ők is igényelhetik az új lakás vásárlására vonatkozó csok magasabb összegének megfelelő támogatást.

Az összeg 1 gyermek esetén 600 ezer, 2 gyermeknél 2,6 millió, 3-nál pedig már 10 millió forint. A csok mellé felvehető a legfeljebb 3 százalékos kamatozású, államilag támogatott csok-hitel is.

Lakásfelújítás – segítséggel, „ajándékpénzzel”

Indul az otthonfelújítási program is: 3 millió forintos vissza nem térítendő támogatás kaphatnak azok a gyermekes családok, amelyek meglévő otthonukat kívánják korszerűsíteni. A támogatás terhére a felújítási költségek felét, maximum 3 millió forintot lehet igényelni, de ennél kisebb összeg is kérhető. Anyagköltség és munkadíj fele-fele arányban számolható itt el. Mindezt kiegészítheti egy új kölcsön, ami azokon segít, akiknek nincsen önerejük a beruházáshoz. Ebben a konstrukcióban legfeljebb 6 millió forint vehető fel, maximum 10 évre. A kamat felső határa 3 százalék.

Felújítás közben gyűjteni kell a számlákat, és azokkal 2022 végéig igényelhető az otthonfelújítási támogatás.

Kibővült a falusi csok-os településlista. 2486 helyett most már 2678 településen vehető igénybe ez a fajta otthonteremtési kedvezmény.

Hogy a kedvezmények igénybevétele is könnyebb legyen: csökkent a kamattámogatott lakáscélú hitelek felvételekor esedékes közjegyzői eljárás díja. Ez a könnyítés az ez év január elseje után benyújtott hiteleknél érvényes.

10 évig nem lehet eladni vagy elajándékozni azt az ingatlant, amelyet csok-kal vásároltak, ez nem új szabály, az viszont igen, hogy

ezentúl az érintettek a gyermekükre írathatják.

A továbbadási tilalom azonban ugyanúgy rá is vonatkozik a csok felvételétől számított 10 éven belül.

Kiterjesztette a kormány a jelzáloghitel-elengedési lehetőséget: az építési hitelekre is vonatkozik, sőt mostantól több fennálló lakáscélú jelzálogkölcsön esetén megosztva is érvényesíthető.

Plusz egyhavi nyugdíj 2024-re

Ami pedig a nyugdíjakat illeti: januártól 3 százalékkal emelkedtek, de ha az infláció ezt meghaladja év közben, akkor utólag a különbözetet is kifizetik. Ennél is fontosabb azonban, hogy megkezdődött a 13. havi nyugdíjak visszaépítése, fokozatosan. Az első részletet most februárban kapják meg a nyugdíjasok, ez egyheti plusz ellátást jelent. Évente mindig egyheti nyugdíjjal több jár majd,

így valósul meg 2024-re a 13. havi nyugdíj visszavezetése.

Ugyanakkor megemelkedett idén januárban a méltányosság alapján megállapított nyugdíjemelés és az egyszeri segély összeghatára, így bővült azok köre, akik ezekre jogosultak lehetnek. Még mindig a legidősebbeknél maradva, ettől az évtől a nyugdíjasok is igényelhetik a csok-ot, ha gyermeket nevelnek és dolgoznak.

A kormány megemelte a gyod, azaz a gyermekek otthongondozási díjának összegét, mostantól ez a minimálbér 88 százaléka. Kiterjesztették a 2019. július elseje előtt született, de ezt követően örökbefogadott gyermekekre a babaváró támogatást és a jelzáloghitel-elengedést.

Mentesülnek július elsejétől az szja-n kívüli egyéb járulékok megfizetése alól azok, akik csed-en (csecsemőgondozási díj) vannak, így akár a korábbi nettó bérüknél is magasabb összeget kaphatnak kézhez.

A szándékok szerint mindezzel együtt könnyebb az életkezdés, a családalapítás és az otthonteremtés, mint korábban volt.

 

forrás: Miniszterelnökség

közösség

további frisss

lap tetejére