Mint azt már megírtuk, az osztrák ejtőernyős több alkalommal is próbálkozott a rekordkísérlettel, de az időjárás és bizonyos technikai problémák miatt többször is elmaradt az ugrás. Végül magyar idő szerint 17.30-kor a ballon felszállt, és meg sem állt 39 ezer méterig, ahonnan Felix Baumgartner kivetette magát a kapszulából.
(Fotó: redbull.com)
Az előkészületek magyar idő szerint késő délelőtt kezdődtek. Baumgartner 3 óra körül szállt be az őt szállító kapszulába, ahol oxigént lélegeztettek vele, hogy minél kevesebb legyen a vérében az oldott nitrogén. (Ez azért fontos, mert az ugrási magasságban olyan alacsony a nyomás, hogy a vérben az oldott gázok buborékokat képeznek) A 18 órára kitűzött startot az ideálisnak tűnő időjárás miatt előrehozták 17.30-ra.
(Fotó: redbull.com)
A felszállás előre meghatározott koreográfia szerint zajlott. 19 000 méternél átlépte az úgynevezett Armstrong-vonalat. Ebben a magasságban már olyan alacsony a légköri nyomás, hogy a víz már 37 Celsius-fokon felforr. Ez az emberi testnedvek egy részére, így a nyálra, könnyre és a tüdő léghólyagocskáit nedvesen tartó anyagokra is vonatkozik, ezért az emberi szervezet ezt a nyomást csak speciális védőfelszerelésben bírja ki.
(Fotó: redbull.com)
A 36 000 méteres ugrási magasságot elérve az irányítók problémát jeleztek Baumgartner sisakjának melegítő berendezésével kapcsolatban, ami megakadályozná, hogy a sisakra kicsapódjon a jég ebben a magasságban. Rövid egyeztetés után végül úgy döntöttek, a sisak problémája ellenére is ugrik Baumgartner.
A ballon (Fotó: origo.hu)
Időközben átlépte az eredetileg kitűzött 36 576 méteres magasságot, és 39 000 méterig emelkedett. 20.04-kor kinyílt a kapszula ajtaja, és Baumgartner előtt feltárult a Föld felszíne. Egy percccel később óvatosan kidugta a lábait, majd elhelyezkedett az ugráshoz.
(Fotó: redbull.com)
Miután kiugrott, tisztán lehetett hallani a légzését, ami pár levegővétel után egy idegesítően hosszú másodpercre elhallgatott. A második ijesztő pillanat az volt, amikor Baumgartner pörögni kezdett a levegőben, de szerencsére sikerült stabilizálnia a zuhanását. A meghibásodott sisakfűtés miatt Baumgartner rostélya párásodni kezdett, de ebből sem lett probléma.
(Fotó: redbull.com)
Baumgartner 4 perc 22 másodpercet zuhant ernyő nélkül, ezzel nem döntötte meg Kittingernek ezt a rekordját. Elképzelhető, hogy szándékosan, ugyanis csak néhány másodperc választotta el az új rekordtól. Kittinger 1960-ban 4 perc 36 másodpercet zuhant, míg Baumgartner most 4 perc 19 másodperc után kinyitotta az ernyőjét. A repülésirányítóktól kiszivárgó információk szerint Baumgartner átlépte a hangsebességet, de ennek hivatalos megerősítésére még várni kell. A legmagasabb és a leggyorsabb ugrás rekordját sikerült megdöntenie.