(Forrás: thehappyaccident.hu)
Az anyakönyvi jogszabályok alapján legfeljebb két utónév adható egy gyermeknek, a gyermek nemének megfelelően. Amennyiben mindkét szülő magyar állampolgár, az MTA utónévjegyzékében felsorolt nevek közül lehet választani. Az MTA honlapja megtalálható az interneten és évente többször frissítik.
Milyen neveket adnak az újszülötteknek előszeretettel, melyek a leggyakoribbak?
A nevek gyakoriságára nem tudok pontos választ adni. A 2011. január 1-től napjainkig gyakorlatilag mindenféle név előfordult. Nem jellemzőek azonban a régi nevek. pl. Mária, Erzsébet, Margit, Lajos, József, Sándor adása még második névnek sem.
Milyen extrém névválasztási kérelem érkezett?
Extrém névválsztási kérelem hozzánk nem érkezett. Egy kísérlet volt Alehandró névre (csak kérdésként merült fel), de legjobb tudomásom szerint mégsem adta be az ügyfél a kérelmet. Volt egy Bóbita névre benyújtott kérelem az előző évben, de úgy tudom erre a névre többen is igényt tarottak az országban. Végül engedélyezték.
(Forrás: blog.hu)
Szokás-e még a szülők nevét adni a gyerekeknek?
A szülők nevét már nem szokás adni. Ritkán fordul elő. Esetleg második névként adják, de ezt is ritkán.
Milyen úton lehet kérelmezni az új neveket? Ki dönti el?
Ha valaki olyan nevet szeretne a gyermekének adni ami nem szerepel az MTA utónévjegyzékében a következő az eljárás: írnia kell egykérelmet, amit 3000,-ft-os illetékbélyeggel kell ellátnia és a bejelentett lakóhely szerint illetékes anyakönyvvezetőnél kell benyújtania. Az anyakönyvvezető továbbítja a kérelmet a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérim (KIM) anyakönyvi osztálya felé. Onnan felterjeszik a Magyar Tudományos Akadémiához. Ott döntik el a nyelvészek és más szakemberek, hogy alkalmas-e a kérelmezett név. Ha igen, akkor bekerül a névjegyzékbe és erről értesítik az ügyfelet, ha nem, akkor elutasítják.