A WHO Stratégiai Tanácsadó Szakértő Csoportjának (SAGE) megbeszéléséről készült összefoglaló jelentés szerint a szakértők úgy látták: a WHO jóváhagyását kérelmező két kínai vakcina „bebizonyította a biztonságosságát és a Covid-19-cel szembeni jó hatásosságát tüneteket mutató betegek esetében”.
„További adatokra van azonban szükség az idős és más betegségektől szenvedő emberekkel kapcsolatban” – mutatott rá ugyanakkor a SAGE.
A testület azt reméli, hogy április végére elkészülnek a két védőoltással kapcsolatos ajánlások. A vakcina gyártóinak előzetesen kérniük kell a szérumok felvételét a szakosított egészségügyi ENSZ-szervezet sürgősségi alkalmazásra javasolt védőoltásainak a listájára.
A testület szerint a bevezetésük után a két vakcina hatásosságával és biztonságosságával kapcsolatban kutatásokat kell folytatni, hogy felmérjék a lakosságnak e két rétegére gyakorolt hatásaikat.
A Magyaroszágon is alkalmazott Sinopharm-vakcinát már 27 országban használják a világon. A gyártó cég nemrég bejelentette: megvizsgálják, szükség van-e harmadik emlékeztető oltásra is a jobb védettséghez. Az Egyesült Arab Emírségekben korábban úgy találták, hogy bizonyos esetekben két oltás nem vált ki megfelelő mértékű védettséget a kínai vakcinából, vagyis a szervezet nem termel elég antitestet a beoltottaknál.
A WHO folytatja az AstraZeneca vakcina biztonságosságának monitorozását is, de a brit-svéd gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem által a Covid-19 ellen kifejlesztett védőoltás előny-kockázat profilja „hangsúlyosan a használata mellett szól” – közölte az ENSZ-szervezet. Alejandro Cravioto a sajtótájékoztatóján azt is kijelentette, hogy a testület biztonságosnak tartja a vakcina használatát, mivel számos felhasználó ország jelzőrendszereket állított fel, és nem érkeztek jelentések problémákról.
Forrás: telex.hu
Kép: Dado Ruvic/Reuters