Nézőpont kérdése lenne? - Ha bünteti a kormány Szombathelyt, akkor ugyanez mondható el Győrről és Veszprémről, azaz a többi kormánypárti irányítású városról – mondta dr. Hende Csaba a videójában. - Ezen gondolatmenet szerint akkor jutalmazza Szegedet, Pécset, amelyek pedig az ellenzék fellegvárai, és 2-2 milliárd forintot kaptak… látható tehát, hogy egy hamis beállításról van csak szó – fogalmazott.
Dr. Hende Csaba az előzményekről szólva elmondta: minden korszakot aszerint kell megítélni, hogy a legfontosabb államcélokat hogyan és mennyiben tudta az ország megvalósítani. - Magyarország egy munka alapú társadalmi berendezkedést szeretett volna létrehozni, egymillió új munkahely megteremtése volt a cél, és ez sikerült is.
A tíz évvel ezelőtti 12 százalékos munkanélküliség mára 3-4 százalékos lett, óriásit léptünk ebben előre. Ha munka van, akkor minden van.
A járvány okozta gazdasági válságot úgy vészeltük át, hogy ma ugyanannyian dolgoznak Magyarországon, mint a járvány előtt – szögezte le. A képviselő beszélt még arról, hogy a pandémia óriási kihívás volt az egészségügynek, mégsem maradt senki ellátatlanul. Szintén komoly fenyegetés volt az, hogy az emberek tömegesen veszítik el a munkahelyüket, ha a munkáltatók nagy számban csődbe mennek. Klasszikus folyamat, hogy ilyenkor a munkájukat elvesztő emberek miatt csökken a fogyasztás, és a kereskedők, szolgáltatók is csődbe mennek, egymást húzzák magukkal.
Gondoskodni kellett arról tehát, hogy megmaradjanak a munkahelyek. Ehhez pedig támogatni kellett a vállalkozásokat és a munkavállalókat
– mutatott rá. Ezért lépett életbe a hitelmoratórium, ezért adott a kormány bértámogatást, és ezért nyújtott komoly beruházási forrásokat a cégeknek. Az is a vállalkozók számára volt segítség, hogy a kis- és középvállalkozások helyi iparűzési adóját 2 százalékról leszállították 1 százalékra. Mindezek eredménye az, hogy az év első negyedévében már megindult a gazdasági növekedés, miközben még mindenki zsugorodással számolt. Ez a pénz – a vállalkozóknál maradó, be nem fizetett adó – nem került elvonásra – hangsúlyozta dr. Hende Csaba. Ezzel szerinte nem lehet magyarázni, hogy miért nem nyírja az önkormányzat a füvet, és azt sem, hogy miért nem jut pénz a civileknek. Ez az összeg Szombathelyen van – fűzte hozzá.
Igazságtalan azt is számon kérni a kormányon, hogy nem akadályozta meg az egyik szombathelyi cég pénzügyeinek Írországba költöztetését. – A tőke az Európai Unión belül szabadon áramlik, a cég oda költözik, ahol az adózás kedvezőbb, ehhez nincs szükség a magyar kormány engedélyére, és meg sem tudja akadályozni, mert ez az EU lényege, a szabad mozgás – hangsúlyozta az országgyűlési képviselő, utalva rá, hogy dr. Horváth Attila nemrég a Savaria Fórumban közzétett nyilatkozatában hiányolta a kormány közbelépését.
Dr. Hende Csaba szerint az alpolgármester alkalmatlan a posztjára, ha az uniós szabályokkal nincs tisztában, vagy mégis, csak éppen „ütni akar a kormányon”.
Hamis és hazug az a beállítás, amit „egy Budapestről időnként idelátogató ifjú milliárdos mondott a minap, tudniillik hogy visszaszerezzük Szombathely pénzét” - fogalmazott. - Visszaszerezni attól lehetne, aki elvette, de ez a pénz nincs a kormánynál.
A kompenzálás sem arról szól, hogy a kormány a településeknek valamiből visszaad, amit elvett, hiszen nem vette el. Ez csúsztatás, sőt hazugság
– mondta a képviselő, aki elismerte, hogy a pénz hiányzik most a kasszából, de - mint mondta -, a lényeg az, hogy a kötelezően ellátandó feladatokra megvan-e a forrása az önkormányzatoknak. - Márpedig Szombathely gazdasági teljesítménye 2010 és 2019 között legalább a kétszeresére nőtt, és ez megmutatkozik az iparűzésiadó-bevételen is. 2010-ben 18 milliárd forintos adósság fogadta az új városvezetést, valamint évi 4 milliárdos iparűzésiadó-bevétel. Ez utóbbi 10 milliárdra nőtt 2019-re, az adósság pedig közben eltűnt. – Sőt, amikor 2019 őszén dr. Puskás Tivadar dr. Nemény Andrásnak átadta a várost, akkor volt 13 milliárd forint lekötött pénzeszköz, 3 milliárd forint szabad felhasználású pénz, és a Schaeffler is kifizetett még 2 milliárdot a szombathelyi telekért. Ez összesen plusz 18 milliárd, szemben a 2010-es mínusz 18 milliárddal – részletezte a város pénzügyeit dr. Hende Csaba. Nagy különbség – tette hozzá. - Ezzel a teljesítménnyel Szombathely előreugrott a települések rangsorában, ami az adóerő-képességet, azaz a tehetősséget illeti. Az ország 3200 települése közül Szombathely a nyolcadik legtehetősebb – mutatott rá.
A kormány tehát objektív szempontokat mérlegelve úgy ítélte meg, hogy Szombathely képes ellátni a kötelező feladatait.
Miért kapott Zalaegerszeg kormányzati pénzt? Zalaegerszeg fele akkora iparűzésiadó-bevétellel rendelkezik, mint Szombathely, miközben közel annyi feladata van, és ez a város bedőlt volna, ha nem kap támogatást - fogalmazott. A vasi megyeszékhely viszont képes tovább működni. Miért kapott Szeged és Pécs 2-2 milliárd forintot? Mert szintén nem tudná ellátni a közfeladatait egyik sem. Szombathely viszont erre most nem szorult rá – szögezte le dr. Hende Csaba a videóban.