A baj biztosnak látszik világviszonylatban, mértékéről még csak becslések lehetnek. Most az egyik legjelentősebb európai bankcsoport elemzéséből úgy tűnik, hogy ha az év második felében megindulnak a pozitív folyamatok, akkor éves szinten összesen 0,5-1 százalékos lesz a visszaesés. A világgazdaság eredetileg mintegy 3,5 százalékos növekedéssel számolt idén, ám így csak 2,5-3 százalék lehet reális.
Banki elemzők úgy gondolkodnak, hogy ha mindenkit karanténba zárnak a világon két hétre, később pedig már csak a betegek maradnak otthon, akkor a világban 3,8 százalékos, tehát nagyon jelentős lenne a hatás. Azonban a GDP-nek csak a 30 százalékát adja az ipar, a többi - a szolgáltatásból származó rész – az év második felében majd visszahozható. Sőt a szolgáltatási szektor jelentős része otthonról is tud dolgozni, eleve csökken a kiesés, egy másik része pedig az év hátralévő részében majd behozható. Lesz persze, ami elvész, ez már látszik: a turizmus, az utazás, a repülés ilyen. Mindezek azt eredményezhetik, hogy alig 0,75 százalékos lesz az a negatív hatás, amit a világ GDP-je elszenved 2020-ban.
A károk mértékét sem könnyű megbecsülni. Elemzők szerint azonban a döntéshozók kezében több eszköz is van ahhoz, hogy ezeket enyhítsék majd: kamatcsökkentés és célzott gazdasági programok. Érdekes, hogy eddig hogyan reagáltak a politikai és gazdasági vezetők a járványra. Kínában például úgy döntöttek, hogy a koronavírus miatt keletkezett veszteségeket a vállalkozások leírhatják az adójukból a következő nyolc évben. A kis- és középvállalkozások kedvezményes hiteleket kapnak, és e hírek következtében a kínai tőzsde már vissza is kúszott az eredeti értékek közelébe. 50 milliárd dolláros hitelprogramot indított a Nemzetközi Valutaalap is. Az USA megszavazott egy 8,3 milliárd dolláros csomagot, amelyből egymilliárdot a kkv-k megsegítésére szánt hitelek kamattámogatására tesznek félre, a többit konkrétabban használják fel. Várható azonban, hogy amint romlik a járványhelyzet, még több forrásról döntenek Amerikában. Bizonyos ágazatokban, mint például a légi közlekedés, a hitelkamatok az egekbe szöktek, ezért az érintettek azt várják, hogy az EU is nyisson meg célzott hitelkereteket. A németeknél jókora összeg, 12,3 milliárd euró áll rendelkezésre bérkompenzációra, amit azok a cégek használhatnak majd fel, amelyeknél a vírus kiesést okoz.
Közben péntek reggel arról beszélt a magyar miniszterelnök egy rádióadásban, hogy az idei, és a már tervezés alatt álló 2021-es költségvetést is teljesen újra kell gondolnia a kormánynak a koronavírus-járvány miatt. Azt mondta Orbán Viktor, hogy mindez az önkormányzatok és az egyes intézmények büdzséjére is hatással lesz. Úgy fogalmazott, hogy felmérhetetlenül súlyos gazdasági következményekkel kell számolnia az országnak. Ezért gazdaságvédelmi akciótervet kell kidolgozni, amely egy-egy ágazat gondjain segít majd. Úgy véli, szektoronként nagyon eltérő lesz, hogy kit hogyan érint majd a járvány hatása. Így lesz ez világviszonylatban is. Szakértők szerint egyébként a turizmus (a szállodák, légitársaságok) lesz a legnagyobb vesztes, náluk a kieső bevétel később nemigen lesz pótolható. Veszít az olajipar, hiszen csökkenni fog a kereslet. Közben jó pozícióban vannak a gyógyszergyártók. Elemzők szerint semleges, tehát nem befolyásolja jelentősen és közvetlenül a járvány a közműszektort, az ingatlan ágazatot és az élelmiszeripart.
A bankok is reagáltak a terjedő járványra, kamatvágásokkal és speciális ügyletekkel érik el, hogy növekedjen a likviditásuk. Összességében szakértők szerint az látszik, hogy az érintettek olyan helyzetre számítanak, mint amilyen a 2008-as válság után alakult ki. Talán most annyiban más ez, hogy előre lehet tudni.
Gazdasági visszaesés világszinten biztosan lesz, de az még nem látszik, hogy V vagy U alakú, azaz a recesszió egy negyedévet érint, vagy két negyedévig is elhúzódik. A kiesés jó része pótolható lesz a jóslatok szerint, így a hatás 0,5-1 százalékos lesz, tehát ennyivel csökken a várható éves gazdasági növekedés mértéke.
Forrás: Erste, Világgazdaság
kép: ub-speeda.cn, caixinglobal.com