Tél tábornok ismét csak fél munkát végzett, mi pedig bő garattal isszuk a levét. Nem sikerült ugyanis a hideg évszaknak megritkítani a rágcsáló populációkat, aminek következtében bőven van dolguk a kártevőirtóknak. "Folyamatos bejelentésekkel küszködünk a mezei egér és a mezei pocok miatt is. 2-300 négyzetméteres kiskertekben is már pocoklyukak vannak a földben. Napközben feljönnek a lyuk szélére nézegetni az ott lakók legnagyobb rémületére. Egyedül ne kísérletezzen senki a probléma megoldásával, mert nagyon fontos a hatóanyag megválasztása és az anyagkoncentráció.
Azokon a városrészeken, ahol vízfolyás van, akár a Gyöngyös, akár a Perint környezetében felbukkanhat a kósza pocok, ami jelentős mértékben meg tudja keseríteni az ott élők mindennapjait, főleg azoknak, akiknek veteményesük van. Ugyanis a friss hajtások alatt vonul és akár még egy almafa lágyabb gyökereit is képes megrágcsálni, elpusztítva ezzel a fásszárú növényt.
Arról lehet felismerni a kósza pockot és megkülönböztetni a mezei pocoktól, hogy nyomában vékony repedések futnak a kertben, mintha a hátával felhasítaná a földfelszínt. Sajnos nem nagyon tudunk vele mit kezdeni. Ha engedélyezett irtószerrel eltaláljuk az ízlését, akkor nagy százalékban kiiktatható, de léteznek egyéb pocokriasztók is, amelyekkel távol tartható a rágcsáló a kertünktől, udvarunktól. Hivatalosan csak mérgezett csalétkekkel lehet elleni védekezni, de ez elég sziszifuszi munka, mert fontos, hogy jól ismerjük az állat életvitelét. Sokan a kósza pockot hívják földikutyának, de a kettő nem ugyanaz" - tájékoztatta lapunkat Palkó László kártevőirtó vállalkozó.
A szakember érdeklődésünkre elmondta: Szombathelyen és vonáskörzetében nagy számban van jelen a patkány, akár patak-, akár tópartokon, és a városi csatornarendszer mentén. "Sajnos folyamatosan megvannak azok a fészek, amelyeket rendszeresen kezelünk. Ugyanakkor nagyon jól működik az a rendszer, amin keresztül fogadjuk a bejelentéseket. Itt kell megjegyeznem és felhívnom a lakosság figyelmét, hogy ha patkányt vagy egyéb rágcsálókat észlelnek valahol, azonnal jelezzenek, mert ha nincs bejelentés, mi sem tudunk velük mit kezdeni. Haladunk kifele az áprilisból, ilyenkor esedékes a városi rágcsálóirtás, de most a járvány miatt lehet ez is csúszik majd kicsit, ezt még nem tudjuk pontosan. De ilyenkor szoktunk végrehajtani egy átfogó rágcsálóirtást, ez minden év tavaszán rendkívül hatásos. Ősszel tartjuk a második etapot - ezeknek a végrehajtását jogszabály írja elő" - mondta Palkó László.
Közkedvelt célpontjai a házi, de esetben még a mezei egérnek is az új építésű lakóparkok. A hungarocell szigetelés az épületek külső falán külön problémakör. Ugyanis, ha a kőműves rosszul zárja le a külső szigetelést, az egér képes felkapaszkodni a lábazatnál és berágni magát a hungarocellbe, amin keresztül már szabad az útja a lakásba. Befészkeli magát, feljut a padlásra, és fentről támad. "Éppen ezért az érintetteknek mindig azt mondom, előbb a kőművessel kezdjék meg a védekezést, nézzék át a házat, a szigetelést. Több esetben bebizonyosodott már, hogy egyes házak oldalán az elvékonyodott szigetelés elveszítette rendeltetésszerű funkcióját és a rágcsálóknak sem jelentett különösebb akadályt" - hangsúlyozta a szakember.
Fontos említést tenni a vakondról, ami védett állat, ez azt jelenti, hogy riasztani lehet, irtani nem. Ezek az eszközök megtalálhatóak a szakáruházakban, jelenleg is zajlanak a vakondok elijesztését célzó kutatásokat, amelyek keretében speciális kémiai anyagokkal kísérleteznek. Palkó László kiemelte, hogy ha rendszeresen gondozzuk a kertünket, udvarunkat, nyírjuk a füvet, azzal is távol tudjuk tartani, mert a vakond nem szereti az állandó rezgéseket, zajokat folyamatos kerti munkát.
Egész Szombathely tele van nyesttel, de mivel vadászati törvény alá esik, ezzel sem tudunk mit kezdeni. Ez azt jelenti, hogy a hatályos jogszabály nem sorolja a nyestet az egészségügyi kártevők közé. Ölni nem lehet, csak csapdázni, de ritkán sétál bele a csapdába.
"A nyesttel kapcsolatos törvényi szabályozáson talán lehetne szigorítani a jövőben, mert hatalmas problémát jelent. Minden túlzás nélkül mondhatom, hogy az év szinte valamennyi napján kapunk ezzel kapcsolatos bejelentéseket, de meg van kötve a kezünk. Riasztó eszközeink vannak, amelyekkel a zárt terek 95 százalékban nyestmentesíthetők. Komoly gondot okoznak a parkoló autók vezetékeit megrágva, ami ellen talán érdemes elektromos nyestriasztóval védekezni. Meglepően hatásos a gépjárművek 4 sarkán felállított ásványvizes palackok, a házi praktikákkal egyébként mi is kísérletezünk és ez a módszer valóban elriasztja nyesteket" - osztotta meg tapasztalatait Palkó László.
Ugyancsak a védett rágcsálók közé tartozik a mogyorós és nagy pele. Előbbi Kőszeg környékén, utóbbi pedig az Őrségben jellemző. Az erdők mentén épült házakba fészkelik be magukat, a tünetek hasonlóak az egérhez. De esetükben is csak riasztószerekkel tudunk védekezni.
Indul a méh- és darázsrajzás. Palkó László ez ügyben is számos telefonhívást kap naponta. Április-májusban jellemzően elszabadulnak a házi méhek, amik olykor csokorban lógnak a fákon. "Ilyenkor méhész kollégák bevonásával próbálunk meg úrrá lenni az ijedtségen. Ha darázzsal állunk szemben, akkor átfogó kezelésre van szükség, erre többféle módszert is alkalmazhatunk. Darázsinvázió még nincs, de bejelentéseket már kapunk. Ilyen estekben fontos, hogy szakemberhez forduljunk, mert egy esetleges darázstámadás komoly egészségügyi kockázatot jelent, főleg azoknak, akik egyébként is allergiásak a csípésére" - szögezte le a kártevőirtó vállalkozó.