Valaki mondja meg, átestem-e a koronavírus-fertőzésen! – gyorstesztelés kezdődött Szombathelyen (frissítve!)

Haitzmann Ágnes • 2020. április 16., csütörtök •
Mától élesben megy a gyorstesztelés koronavírus-fertőzésre az egyik szombathelyi magánegészségügyi központban. Bárki kiderítheti egy vérvétellel, hogy termelt-e már ellenanyagot a szervezete az új vírussal szemben. Egyelőre főként ingázók, és a szétszakított családok tagjai kíváncsiak az eredményre, amely nem számít hivatalos diagnózisnak.
Valaki mondja meg, átestem-e a koronavírus-fertőzésen! – gyorstesztelés kezdődött Szombathelyen (frissítve!)

Különálló épületrészbe, a védelmi előírások betartása mellett, szigorúan időpontra érkeznek a páciensek ma délutántól abba a szombathelyi egészségközpontba, ahol elérhetővé tették mindenki számára a koronavírus gyorstesztet. Megkerestük dr. Gecse Krisztiánt, a központ ügyvezetőjét, és megkérdeztük tőle, hogy milyen típusú tesztet használnak, kiknek ajánlja, és milyen a környéken egyedülálló szolgáltatás fogadtatása. Elmondta, hogy úgynevezett CE minősítésű tesztet alkalmaznak, tehát az Európai Unión belüli szabványoknak megfelelő, minősített tesztről van szó. És bár Magyarországon semmilyen gyorstesztet nem fogadnak el hivatalos diagnosztikus eszközként, azért vágtak bele, mert érezhető volt az igény. – Rengetegen megkerestek bennünket. Olyanok, akik tudni szeretnék, hogy átestek-e a fertőzésen, vagy zajlik-e bennük tünetmentes betegség, a gyerek találkozhat-e a nagymamával, vagy mehetnek-e Ausztriába dolgozni. Éppen az ingázó munkavállalók az egyik legjelentősebb réteg, amely igényli a tesztelést. Arról számoltak be ugyanis, hogy a határon igazolást kérnek tőlük arról, hogy nem fertőzöttek, és annak ellenére, hogy itthon az eredmény nem hivatalos, elmondásuk szerint elfogadták azt, és átengedték őket – tájékoztatott dr. Gecse Krisztián. Tény, hogy nyugati szomszédainknál a gyorsteszt más elbírálás alá esik, komolyan veszik, elfogadják. A hazai laborok a gyorstesztelésről leletet ugyan nem állítanak ki, de igazolást igen, amelyen a teszt típusa, a vizsgálat menete és az eredmény szerepel. És hogy miként képes a teszt választ adni arra, hogy valaki túlesett-e már a koronavírus-fertőzésen?

– A szervezetben kétféle ellenanyag termelődhet, ezeket keressük. Az egyik jelenléte arra utal, hogy az illetőnél éppen zajlik a fertőzés, a másik pedig arra, hogy az adott személy már átesett a betegségen. A mi tesztünk a betegség korai szakaszában, amikor még a kis mennyiség miatt nem mutatható ki ez az ellenanyag a vérből, nem teljesen megbízható, sokkal pontosabb eredményt ad a betegség középső szakaszában, vagy a lefolyás után.

A vizsgálat tehát csak tájékozódásra alkalmas, de sokszor ez is fontos lehet – fogalmazott a központ vezetője, aki leszögezte: lázas, légúti tünetekkel rendelkező betegeket nem fogadnak.

Vajon mi történik a laborban a gyorsteszteléskor? Erre Kovács Balázstól, a központtal szerződött és a tesztelést bonyolító cég tulajdonosától kaptuk meg a választ. – Miután a páciens megérkezett az elkülönített épületrészbe, fertőtleníti a kezét, kitölt egy kérdőívet és aláír egy beleegyező nyilatkozatot. Alkoholos fertőtlenítés után megszúrjuk az ujjbegyét, ahonnan pipettával vért veszünk, és azt a vizsgálóeszközbe cseppentjük. Mindezt teljes védőfelszerelésben teszi a kolléganő. A teszt a vérből és egy speciális reagens anyag hozzáadásából 10 perc múlva eredményt ad – mondta érdeklődésünkre Kovács Balázs, aki hozzátette, hogy ezután átadják az igazoló lapot a tesztelésről. Kihangsúlyozta: az antitest teszt tehát arra lehet jó, hogy megtudjuk, átestünk-e a fertőzésen – netán a fertőzésnek olyan szakaszában vagyunk már, amikor az antitestek kimutathatóak, azaz fertőzöttek vagyunk. - Jelen tudásunk szerint a fertőzés lezajlása után védetté válunk, illetve újabb fertőzés esetén minimális tünetekkel vagy tünetmentesen vészeljük át a betegséget, hiszen a szervezetünkben már jelen van az antitest – jegyezte meg a szakember.

Ez a szolgáltatás magánszemélyek részére hozzánk legközelebb Zalaegerszegen elérhető, ott egyébként a város polgármestere a hétvégén letesztelteti saját intézményrendszerének érintett dolgozóit. Balaicz Zoltán bejelentette, hogy bár a zalaegerszegi önkormányzati egészségügyi és szociális ellátási rendszerben nem tud fertőzött dolgozóról, igyekeznek kiszűrni a tünetmentes vírushordozókat, ezért 650 személyen végzik el a gyorstesztet.

Szombathelyen is hasonló a szándék. Dr. Nemény András polgármester elmondta, hogy abból az 1000 darab Covid-19 kimutatására szolgáló tesztből, amelyet a város vásárolt, 500-at a szombathelyi egészségügyi alapellátásban dolgozó háziorvosok, gyermekorvosok és fogorvosok, 500-at pedig a szociális ágazatban dolgozók kapnak.

– Az a célunk ugyanis, hogy ezzel azokat védjük, akik a frontvonalban harcolnak a koronavírussal. A tesztek használatát rájuk, a szakemberekre, azaz az orvosokra bízzuk, akik az általuk kidolgozott protokoll alapján fogják elvégezni a saját dolgozóiknál a tesztelést, és ezt a protokollt fogják szakterületükre átdolgozva használni a szociális ágazatban dolgozók is – fogalmazott megkeresésünkre a szombathelyi polgármester. Hozzátette, hogy folyamatosan tartja a kapcsolatot és egyeztet több város, így Zalaegerszeg polgármesterével is. Úgy látja, Balaicz Zoltán döntései is a koronavírus-járvány megfékezését szolgálják, így azokkal teljes mértékben egyet tud érteni.

A minap interjú jelent meg az origo.hu-n dr. Szlávik Jánossal, a Dél-pesti Centrumkórház infektológiai intézetének osztályvezető főorvosával, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy amíg korábban azt gondolták, az esetek 10 százalékában tünet- és panaszmentesen zajlik a betegség, addig ma már úgy tűnik inkább, hogy ez az arány a 30 százalékot is elérheti. Ezekben az esetekben tényleg semmit nem észlel a beteg, gyakorlatilag nem utal rá semmi, hogy fertőzött lenne. Vagyis az emberek közel egyharmada úgy esik át a betegségen, hogy fogalma sincs róla, hogy közben fertőz. Ez a járvány terjedése szempontjából riasztó – fogalmaz az interjúban. Kitért rá: minél idősebb valaki, annál valószínűbb, hogy súlyos lesz a kórképe, tehát a tünetmentességre a fiataloknak, gyerekeknek van nagyobb esélyük. Dr. Szlávik János azt mondta: a tünetmentes vagy enyhe tünetekkel rendelkező fertőzöttben valószínűleg kevesebb lehet a megmaradó antitest is. Aki gyorstesztet készíttet, jó, ha ezzel is számol.

 

közösség

további frisss

lap tetejére