Javában zajlik a nárai Liliom utca felújítása. A tervek szerint jövő hét közepére befejeződnek a munkálatok és elvonulnak a munkagépek az érintett területről, persze ebbe még beleszólhat az időjárás esetleges kedvezőtlen alakulása.
"Ez egy 2004-ben kialakított utca és az azóta eltelt 16 esztendőben jelentős mértékben leromlott az állapota, amiben szerepet játszanak az utcában lezajlott építkezések is. Egészen idáig forráshiány miatt nem volt alkalmunk felújítani, de egy nyertes belügyminisztériumi pályázat segítségével most ezt is meg tudjuk valósítani, jelentős önerőt rendelve a pályázati összeg mellé. Az utca több mint 500 méter hosszú, 4 méter széles, amelyet 68 ház övez, mintegy 300 lakóval, akiknek ezáltal komfortosabbá válnak hétköznapjaik. A beruházás összértéke mintegy 25 millió forint" - tájékoztatta a Frisss.hu-t Németh Tamás, Nárai polgármestere.
A mai nap legfontosabb üzenete a járvány elleni védekezés - ezt már Hende Csaba, a térség országgyűlési képviselője mondta, kiemelve, hogy a neheze még csak ezután következik.
"Nagyon nehéz időszakra kell felkészülni, de az élet nem áll meg, végezzük a munkánkat, hiszen az ország nem zárhat be. Nagy köszönettel tartozunk az orvosok és ápolók mellett a közrendet és közbiztonságot fenntartó rendőröknek és katonáknak is.
Nem szabad megfeledkezni a települések vezetőiről, polgármestereinkről, akik itt ebben a választókerületben a település méretétől és pártállástól függetlenül teljesítik a kötelességüket esküjükhöz híven. Ugyancsak hálával tartozunk a képviselői tagoknak és az önkormányzati dolgozóknak, hiszen a közösségi feladatok dandárját ők végzik" - fogalmazott Hende Csaba.
Az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnökének érdeklődésére Németh Tamás polgármester elmondta, hogy koronavírussal fertőzött lakosa nincs Nárainak, öten kerültek karanténba eddig, ahonnét hárman már kikerültek. "Elláttuk szájmaszkokkal a település lakóit, 1200 darabot rendeltünk - mintegy 760 ezer forint értékben - a Stylből és önkénteseink segítségével el is juttattuk azokat minden házba" - tájékoztatott a polgármester és hozzátette, hogy a lakosság kis része 65 év feletti, így nem kellett önkénteseket toborozni az idősek ellátása és védelme érdekében, hiszen abban a családba, ahol vannak szépkorúak, ott vannak fiatalok is, akik beszereznek számukra minden szükséges árucikket, élelmiszert, gyógyszert. Ettől függetlenül, ha nagy szükség lesz önkéntesekre, akkor a falu azonnal számíthat mintegy 20 tettrekész fiatalra, ami Nárai összlakosságát - 1514 főt - tekintve tekintélyes létszámnak számít.
Hende Csaba ismertette a kormány csütörtöki döntését, aminek értelmében a polgármestereknek ezen a hétvégén és az ezt követőkön is meglesz a lehetősége arra, hogy szigorítson a koronavírus-járvány elleni települési intézkedéseken. Ez azt jelenti, hogy adott esetben megtilthat bizonyos behajtásokat, közterület használatokat. "Biztatom polgármester urat, hogy ha rosszabbra fordul a helyzet, bátran éljen a többlet jogosítványokkal, amelyek fennállnak addig, amíg ezt a helyzet megköveteli. Tűzzel, vassal, drákói szigorral biztosítani kell az itt élők biztonságát" - emelte ki a térség országgyűlési képviselője. Németh Tamás erre reagálva elmondta, hogy a március 16-án meghozott döntések értelmében bezárták a Művelődési Házat, és lezárták a játszótereket. A polgármester szerint a náraiak betartják az utasításokat, hiszen Húsvét idején sem lehetett látni helyi lakosokat az utcákban.
Hende Csaba úgy látja, mivel a koronavírust nem tudjuk megölni, el kell bújni előle mindaddig, amíg nem lesz vakcina. Mint mondta, a magyarországi járványügyi számok sokkal mérsékeltebbek a nyugat-európai országokhoz képest, ahol például Belgiumban vagy Hollandiában is több ezer halálos áldozata van a vírusnak. "Biztatóak ugyan a gyógyszerkísérletek, de ezek csak arra jók, hogy a már megbetegedettek tüneteit enyhítsék vagy állapotukat javítsák, ha sikeresek lesznek ezek a kísérletek. Most még azoknak is nagy szenvedést okoz a vírus, akik túlélik. A legfontosabb most az, hogy az egészségügyi ellátórendszert felkészítsük az esetleges legrosszabb helyzetre. Reménykedünk a legjobban, de készülünk a legrosszabbra. Ez azt jelenti, hogy 8 ezer lélegeztetőgépre és 30 ezer üres kórházi ágyra van szükségünk. Ez emberi számítás szerint mindenkinek elegendő. Az, hogy mindenkinek jusson lélegeztetőgép és kórházi ágy, ez a kormány felelőssége és mércéje annak, hogy sikeres-e a védekezés. Szeretnénk elkerülni azt, ami Olaszországban bekövetkezett.
Azt is látni kell, hogy elsősorban nem nyugatról, hanem keletről érkezik a segítség: mások mellett Kínából, Azerbajdzsánból, és a Türk Tanácstól. Ursula von der Leyen az Európai Bizottság elnökeként mindössze annyira volt képes, hogy megtanította a helyes kézmosást - ez óriási tanulság. Elsősorban csak magunkra számíthatunk ebben a háborúban, amit egy láthatatlan erő ellen vívunk.
Köszönet jár mindenkinek az eddigi helytállásért, de hiú ábrándok helyett szembe kell néznünk a valósággal, azzal, hogy az elkövetkező hetek még nehezebbek lesznek, mint az eddigiek voltak" - zárta szavait Hende Csaba, az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnöke.