A moszkvai tájékoztatás szerint az elszámolás rendjét azért változtatják meg, mert az EU tagállamai a nemzetközi jogot megsértve befagyasztották a Bank Rosszii devizatartalékait.
Steffen Hebestreit, a német kormány szóvivője szerint Vlagyimir Putyin elmondta, hogy aláír egy törvényt, amely szerint ugyan április 1-jétől a gázszállításokért rubelben kell fizetni, de ez nem jelent változást az európai szerződéses partnerek számára.
AZ OROSZ GÁZ ÁRÁT TOVÁBBRA IS EURÓBAN KELL KIFIZETNI, ÉS AZ ÖSSZEGET A SZOKÁSOS MÓDON A GAZPROM BANKNAK KELL ÁTUTALNI,
amelyet nem érintenek az Ukrajna ellen indított orosz háború miatt bevezetett büntetőintézkedések. A bank a beérkezett pénzt rubelre váltja át - fejtette ki Vlagyimir Putyin.
Olaf Scholz a beszélgetés során nem egyezett bele ebbe az eljárásba, csupán írásbeli tájékoztatást kért, hogy pontosabban megismerhesse.
A német kormány továbbra is a legfejlettebb ipari államokat összefogó G7 csoportban kialakított álláspontot képviseli, miszerint "az energiaszállításokért kizárólag euróban vagy dollárban kell fizetni, ahogyan azt a szerződések előírják" - áll a közleményben.
Olaf Scholz német kancellár a beszélgetés során nem egyezett bele az eljárásbaFORRÁS: MTI/EPA/OLIVIER HOSLET
Mint arról korábban beszámoltunk, elzárná a gázcsapot Peter Hauk német miniszter is, aki Márki-Zay Péterhez hasonlóan azt mondta:
Télen 15 fokot ki lehet bírni pulóverben, senki sem hal bele.
A Kreml szerint Putyin és Scholz az orosz-ukrán tárgyalások Isztambulban kedden megtartott újabb fordulójáról is beszélt. Megvitatták a civilek biztonságos evakuálásának kérdését a harcok helyszínéről, mindenekelőtt Mariupolból.
Putyin március 23-án jelentette be, hogy Oroszország a vele szemben barátságtalannak minősített országokkal a gázkereskedelemben áttér a rubelelszámolásra. Hozzátette, hogy Oroszország továbbra is szállít földgázt "a korábban megkötött szerződésekben rögzített árképzési elveknek megfelelő mennyiségben és áron". Hangsúlyozta, hogy a változások csak a fizetés pénznemét érintik.
Putyin azt mondta, hogy a külföldi fogyasztók számára lehetőséget kell biztosítani a szükséges tranzakciók lebonyolítására, és világos, átlátható fizetési eljárást kell kialakítani számukra, beleértve a rubel vásárlását az orosz devizapiacon. Az ügyletek új ügymenetét az elnöki utasítás értelmében csütörtökig kell kidolgoznia a jegybanknak és a kormánynak.
Az orosz gáz elzárása Magyarországon veszélyeztetné a rezsicsökkentést
A Gyurcsány–Márki-Zay-féle baloldal követelései, hogy állítsák le az orosz gázt, az első pillanattól veszélyeztetnék a magyar rezsicsökkentést – jelentette ki Hortay Olivér, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. Energia- és Klímapolitika Üzletágának vezetője. A Mediaworks Hírcentrumának arról is beszélt, hogy a szankciók követelésével valójában Oroszország jár jól, mivel már eddig is több mint háromszorosára nőtt az energiahordozó ára.
Forrás: MTI, origo.hu