A külgazdasági és külügyminiszter az Euronewsnak beszélt az ukrán–orosz konfliktusról és a magyar diplomáciai álláspontról.
Ami azt a kérdést illeti, hogy Oroszország szeretne-e háborút indítani Ukrajnában, bízunk abban, hogy a válasz még hosszú ideig nemleges lesz
– mondta Szijjártó Péter. Arra a kérdésre, hogy Orbán Viktor a múlt heti, Vlagyimir Putyinnal folytatott találkozóján kapott-e biztosítékokat az orosz elnöktől, azt mondta, hogy igen, ezt az államfő megígérte a tárgyalást alatt.
Én hiszek abban, hogy minél többet beszélünk egymással és minél többet fektetünk a diplomáciába, annál nagyobb esélye van a világnak és Európának arra, hogy békés úton rendezhetik ezt a válságot
– tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy ha Oroszország mégis megtámadná Ukrajnát, akkor Magyarország – az EU és a NATO tagjaként – támogatna-e újabb szankciókat Oroszország ellen, Szijjártó Péter azt mondta:
Nézze, erre nem is akarunk gondolni.
Ezután azzal folytatta, hogy az Ukrajnától több ezer kilométerre lévő országokban könnyen beszélnek a legrosszabb eshetőségről, majd felidézte azt is, hogy a Bloomberg hírügynökségnél a múlt hétvégén – egy hibából kifolyólag – élesítettek egy cikket arról, hogy megkezdődött az orosz invázió.
De a mi régiónkban ez a mi életünkről szól. Ezért többet kell fektetni a diplomáciába. Számunkra, kisebb közép-európai országok számára nagyon veszélyes lenne az, ha erőszakos események történnének
– fogalmazott a külügyminiszter, majd azzal folytatta, hogy szankciók már eddig is voltak érvényben Oroszország ellen, de ezeket csak akkor kell meghozni, ha valami történik, ráadásul „a szankciók amúgy sem működnek".
A riporter ezután emlékeztette, hogy eddig Magyarország is megszavazta az Oroszország elleni uniós szankciókat, mire Szijjártó Péter azt mondta, hogy ilyen jellegű, szankciókra vonatkozó döntést sosem vétóztak meg az unióban.
mert nem akartuk bomlasztani az európai egységet. Soha nem vétóztunk, mindig igazodtunk ezeknél a döntéseknél. Vagyis soha nem vétóztunk meg ilyen döntést
– fogalmazott Szijjártó Péter, hozzátéve: a szankció hatástalanságát bizonyítja az, hogy a német–orosz, valamint a francia–orosz kereskedelem volumene is nőtt a szankciók bevezetése óta, ezért szerinte felül kellene vizsgálni ezeket.
A külügyminiszter az interjú végén a NATO Kelet-Európában zajló csapatösszevonásairól beszélve azt mondta: Magyarországra nem jöhetnek újabb NATO-erők.
Nem, ebbe nem egyeztünk bele, és nem is lesz másként. Hiszen már vannak NATO-csapatok az ország területén: a Magyar Honvédség és a magyar fegyveres erők
– fogalmazott, hozzátéve: ezek megfelelő állapotban vannak ahhoz, hogy garantálják az ország biztonságát, ezért nincs szükség további csapatokra Magyarországon. Erre a riporter visszakérdezett, hogy Magyarország NATO- és EU-tagként közelebb van-e a saját szövetségeseihez, mint Oroszországhoz.
Ugyan már! Természetesen igen. A NATO és az EU tagjai vagyunk. De szeretném még egyszer aláhúzni azt, hogy a hadseregünk megfelelő állapotban van ország biztonságának garantálásához
– válaszolta a külügyminiszter.
(Borítókép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Nikola Selakovic szerb külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatón Belgrádban 2022. február 7-én. Fotó: Andrej Cukic / MTI / EPA)
Forrás: index.hu, Euronews