Mozgalmas évünk volt- kezdte el évértékelőjét Balogunyom első embere. Az év elején a még 2020-ban elnyert Magyar Falu Programos pályázatainkat valósítottuk meg. Elsőként kell említem óvodánk teljes körű felújítását, ami közel 50 millió forintból készült el. Ezt szeptemberben adtuk át. Örömteli, hogy falunkban növekszik a gyermekszám, 2021-ben 11 gyerek született, az óvodába pedig jelenleg 27 kisgyermek jár, 30 főig tudunk fogadni. Ez mindenképpen biztató a jövőt tekintve. A másik - gondolom, hogy sokak által ismert – beruházásunk a Balogunyom- Szombathely kerékpárút ránk eső részének a megépítése volt. Nem vagyok maradéktalanul elégedett, hiszen Szombathely még adós a rá eső rész megépítésével…
2021 pályázati dömping volt Önöknél.
Valóban, s örömmel jelenthetem, hogy mindem beadott pályázatunk nyert! Azt a taktikát követtük, hogy nem használtuk ki a pályázatokban lévő összes anyagi lehetőséget, hanem inkább több kisebb projektet céloztunk meg. Ennek eredményeként elkezdődött a ravatalozónk felújítása, ami most 70%-os készültségű. Az egészségháznál is megindult a munka az előtető építésével. Reményeim szerint mindkét épületet tavasszal át is tudjuk adni, és a templomunkra elnyert 15 millió forintos támogatási összegből megújulhat a tetőszerkezet.
Emellett az utak felújítására is gondoltak.
Igen, mind a Magyar Falu Programban, mind belügyminisztériumi pályázat révén nyertünk utak és járdák felújítására pénzt, mintegy 40 millió forint körüli összegben, itt a munkálatok hamarosan elkezdődhetnek.
Balogunyom is azon települések közé tartozik, ahol növekszik a lakosság lélekszáma. Sok az új, főként városból betelepülő. Velük hogyan találják meg a hangot?
Tényleg sokfelől érkeznek hozzánk, még az ország másik feléből is, gyakran hirdetés nélkül elkelnek az ingatlanok. Ami kérdését illeti, úgy látom, hogy azokkal, akik gyermekekkel jönnek, vagy gyermeket várnak, könnyebb egy nevezőre jutni. Ennek az is lehet az oka, hogy rengeteg olyan közösségi programot szervezünk, ami gyermekeseknek szól, valamint a védőnőnk sokat tesz azért, hogy megismerjük egymást az újonnan beköltözőkkel.
Akkor, beszéljünk egy keveset az 2021-es programjaikról is.
Volt egy nagyszerű hangulatú gyermeknapunk, ahol hatalmas volt a részvétel. Itt is nagyon sok új lakossal találkoztam, akiket azután a többi közösségi programon is viszontláttam. Ilyen volt a falunap, a Mikulás-nap vagy éppen a szeptemberi Szent Mihály-napunk, vagy legutóbb a Családok kertjében a faültetés. Lassan eljutottunk oda, hogy most már az új lakók keresnek minket, hogy ők hogyan és miben tudnának bekapcsolódni a közösségi életbe. Van köztük olyan, aki önkéntes tűzoltó egyesület megalapításán gondolkozik, míg mások a szaktudásukat ajánlják fel a falu javára. Úgy vélem, hogy ezek mind olyan dolgok, amik közelebb hozzák egymáshoz a régi balogunyomiakat és az újonnan betelepülőket.
Önöknél meglehetősen gazdag a kulturális élet, hiszen több megye- és országszerte is ismert civil egyesület működik.
Büszkék is vagyunk rájuk. A Bel Canto Énekegyüttes a közelmúltban jubilált, fiatal, de rendkívül aktív a Balogunyomi Kerékpáros Egyesület. Van labdarúgó csapatunk, tekézőink pedig az első osztályban játszanak. Utóbbi a korosztályos teke vb-re még játékost is adott. Van polgárőrségünk, amelynek magam is tagja vagyok , és a Karitász is jól működik. Mindegyik civil szervezetet támogatjuk, hiszen sokat tesznek hozzá a falu hírnevéhez. Örömteli, hogy az énekkar, a kerékpáros klub és a focicsapat is nyert a Magyar Falu Program Civil Alapjából támogatást.
Az 1800-as évek közepén épült - sokáig általános iskolaként működő, majd bezárt - Sényi kastélynak hosszú évek óta gazdát és funkciót keresnek.
Így van, többször felmerült az eladása, de sajnos nem sikerült értékesíteni. Ezen okból más irányba is elkezdtünk gondolkodni, jelen pillanatban rendezvényekre használjuk, illetve második alkalommal rendeztünk egyik aktív lakosunk ötlete nyomán retró autós találkozót, aminek óriási sikere volt.
Úgy tudom, más terveik is vannak a közeljövőre.
TOP-os pályázaton keresztül szeretnénk egy modern, négysávos tekepályát építeni, illetve egy ún. inkubátorházat létesítenénk a falu központjában. Ide költöztetnénk be a postahivatalt is, valamint vendégszobákat is kialakítanánk, de más szolgáltatókat is el tudnánk itt helyezni. Ugyanezen forrás keretein belül bővíteni szeretnénk a Családok kertjét is, kis sétányokkal, padokkal, rovar-és élővilág ismertetővel. A Magyar Falu Program keretében pedig szeretnénk egy valódi közösségi teret is kialakítani a mostani könyvtár bővítésével, ahol a község főbb rendezvényeit méltó körülmények között rendezhetnénk meg.
Polgármester úr! Végezetül engedje meg egy személyes kérdést! Ön első ciklusát tölti polgármesterként. Azt kapta e pozíciótól - feladatban, elfoglaltságban, kihívásban, munkában - amire számított?
Több meglepetés is ért, főként úgy hogy én magam nem is akartam elindulni a polgármesterségért, de a testületi tagok győzködtek, hogy vállaljam el. Az első év nagyon kemény volt, de együttes erővel megoldottuk a felmerült problémákat. Nem vagyok főállású polgármester, de igyekszem mindenben kivenni a részemet (2020-ban lemondtam a tiszteletdíjamról is, akárcsak a testület minden tagja), próbálok tenni a faluért. Úgy vélem, hogy mostanra eljutottunk oda, hogy – a beérő, sok munkának köszönhetően is – emelt fővel mehetünk végig a falun.