Páratlan pályafutások a 49. nemzetközi sporttörténeti konferencián

sd • 2020. március 09., hétfő •
Az érdeklődők betekintést nyerhettek Manno Miltiades szenzációs életútjába, érdekességeket hallhattak az első magyar olimpiai bajnok vízilabda csapatunkról és kiderült a többi közt az is, hogyan lett sportváros Csíkszereda.
Páratlan pályafutások a 49. nemzetközi sporttörténeti konferencián

Az esemény előtörténeteként mindenképp említést érdemel a 2004-es esztendő, hiszen akkor alakult meg - korábbi nevén - az Európai Sport Hagyományőrző Egyesület, amelyet a Zala megyei származású Kiss János hívott életre. Sajnos ő már 3 éve nincs közöttünk, de alapeszméje és célkitűzése azóta is él, miszerint az egyesület vigye el a Kárpát-medence távolabbi, magyarlakta területeire is és terjessze az ott élők körében az olimpizmus eszméjét. Ezzel is erősítve a magyar-magyar kapcsolatokat közösségi szinten és a sport területén egyaránt. "Ennyi idő távlatából azt mondhatom, ezek az ötletmagok termékeny talajba hullottak. Ezt a konferenciák töretlen népszerűsége is hűen bizonyítja amellett, hogy már alig van a Kárpát-medencében olyan terület, ahol ne jártunk volna. Feltett szándékom, hogy a  Felvidéket, az Őrvidéket, Muravidéket is bevonjuk, megerősödni látszanak délvidéki kapcsolataink is, úgyhogy azt gondolom nagyon sok baráti kapcsolatot sikerült kialakítanunk" - mondta el lapunknak Horváth Vilmos, a Kárpát-medencei Sport Hagyományőrző Egyesület elnöke.
 
A konferenciának otthont adó ŐrvidékHáz nevében az intézmény vezetője, Farkas Csaba köszöntötte a megjelenteket. Idén - mindenféle összebeszélés nélkül - valamennyi előadó témája kötődött bizonyos mértékig Trianonhoz, amely immár 100 éve a magyarság legmélyebb és legfájdalmasabb, gyógyíthatatlan sebe. Horváth Vilmos egy görög származású, univerzális sportolót, Manno Miltiadest mutatta be a hallgatóságnak. "Ő volt az első két magyar labdarúgó bajnokság gólkirálya, de kerékpározásban is gyönyörű sikereket könyvelhetett el, emellett remek úszó és atléta volt. A vízen sem illetődött meg, hiszen kiváló evezősként megjárta az 1912-es stockholmi olimpiát. Ezt követően a frontra került, ahol magyarabb volt a magyarnál, részt vett abban a gorodoki lovasrohamban, amelyet csak nagyon kevés honfitársunk élt túl a Nagy Háborúban. Ezt rajzain és versein keresztül örökítette meg. Nagyon jó kézügyességgel rendelkezett, több lapba is publikált, karikatúrákat készített. A Horthy-korszak ünnepelt sztárja volt, hiszen valamennyi plakát hordozta az ő keze munkáját. A Tanácsköztársaság idején bujdosni kényszerült, mivel erőteljes jobboldali elveket vallott, elég sok antiszemita vonás is meghúzódott a képei mögött, amelyek árnyékot vetettek pályafutására" - idézte fel lapunknak Manno Miltiades alakját Horváth Vilmos.

A konferencián Gál László egy megtalált őrvidéki olimpikonról, Bérczes Andrásról mesélt, míg Holler Péter és felesége, Hollerné Mecséri Annamária a "legaranyosabb" házaspárokról tartott előadást.  

TOP

közösség

további frisss

lap tetejére