Ötméteresekkel kikaptunk, negyedik lett a férfi pólócsapat az olimpián

index.hu • 2024. augusztus 11., vasárnap •
A magyar férfi vízilabda-válogatott ötméteresekkel kikapott az Egyesült Államoktól, így a negyedik helyen végzett a párizsi olimpián.

Nem így készültünk. Nem így szerettük volna. A sors aztán mégis úgy hozta, a férfi pólócsapatunk az olimpia utolsó napján nem délután, hanem délelőtt ugrik medencébe. Miután két nappal ezelőtt kikaptunk a horvátoktól az elődöntőben, a magyar játékosok egytől egyig csalódottan, de önkritikusan értékeltek - írta meg az index.hu.

Ebben a csapatban jó néhányan már olimpiai bronzérmesek, három évvel ezelőtt Tokióban Angyal Dániel, Jansik Szilárd, Manhercz Krisztián, Varga Dénes, Vámos Márton, Vogel Soma és Zalánki Gergő is felállhatott a dobogó harmadik fokára.

Pénteken Vámos határozottan elmondta, ha már így alakult, mindenképp szeretne kétszeres olimpiai bronzérmes vízilabdázó lenni, Manhercz pedig arról beszélt, hogy biztos benne, egy kis dac is lesz a csapatban, mert a horvátok elleni meccs után csak és kizárólag magukra haragudhatnak.

Vasárnap délelőtt aztán az Egyesült Államok ellen javíthattunk. Hiába a viszonylag korai kezdés, a 17 ezer fő befogadására alkalmas La Défense Aréna ezúttal is megtelt. Az első ráúszást a fehér sapkás amerikaiak nyerték.

Gyorsan emberhátrányba kerültünk, Johnny Hooper pedig megszerezte a vezetést az Egyesült Államoknak. Jansik próbált válaszolni az amerikai gólra, de Adrian Weinberg résen volt, védte a lövést.

Három perc után aztán megszületett az első gól Zalánki Gergő révén.

Az amerikaiak ismét fórt kaptak, Chase Dodd lövését pedig először védte Vogel, a kipattanót aztán belőtte a 21 éves játékos.

Támadásban nem igazán tudtunk érvényesülni, hátul azonban nem védekeztünk rosszul. Kihasználva egy emberelőnyt, Varga Dénes egyenlített, de a negyed utolsó másodpercében kaptunk egy gólt, így 2–3 állt az eredményjelzőn az első nyolc perc után.

A második ráúszásban is az amerikaiak hozták el a labdát, és bár egyenlíthettünk volna, de szerencsénk sem volt, a kapufáról többször is kifelé pattant a labda. Nem találtunk fogást az USA védelmén, ők viszont igen a miénken, és Luca Cupido góljával először vezettek két góllal.

Az Egyesült Államok már hárommal is megléphetett volna, de egy jó magyar blokk ezt megakadályozta, az ellentámadásból pedig Manhercz volt eredményes, visszajöttünk egy gólra.

Varga fél perccel a negyed vége előtt ötméterest hibázott, a lécre bombázta a labdát, 3–4 volt az állás a félidőben.

Drámai utolsó percek

A harmadik negyedben mi nyertük a ráúszást, támadhattunk az egyenlítésért, emberelőnybe kerültünk, és egy remek bejátszást Varga tessékelt be a kapuba, 4–4. Kivédekeztük az amerikai támadást, de a vezetést nem tudtuk megszerezni.

Kontrát ítéltek a játékvezetők a mieink javára, és fórból most már sikerült, Vigvári Vince találatával 5–4-re mi vezettünk.

Hátul Zalánki fülelte le az amerikai támadást, de nem tudtunk ismét betalálni, az amerikaiak viszont igen, Ben Hallock egyenlített egy szép hát mögötti lövéssel. Vogel keze alatt elpattant Max Irving próbálkozása, így ismét az amerikaiaknál volt az előny, 5–6.

A támadásunk megint elhalt, azonban ellenfelünk is kezdett fáradni, Vogel pedig kulcsfontosságú védést mutatott be, ezzel megakadályozva, hogy kétgólos hátrányból kezdjük az utolsó negyedet. Maradt az 5–6.

Az utolsó nyolc perc amerikai támadással indult, de eredménytelenül. Nagy Ádám leheletfinom ejtésével egyenlítettünk, majd vezethettünk is volna, de Fekete Gergő lövését fogta az amerikai kapus.

Vogel ismét kulcspillanatban védett, ekkor már csak öt perc volt hátra. Elöl Zalánki szerzett gólt, a lelátón közben zúgott a Ria, Ria, Hungária!

Három perccel a vége előtt először vezettünk kettővel, úgy tűnt, mentálisan és fizikálisan is jobban bírtuk a végét, Angyal talált be, 8–6. Kaptunk egy peches gólt, Alex Bowen kozmetikázta az eredményt, később pedig Hannes Daube egyenlített...

Két perccel a vége előtt tehát ismét döntetlen volt az állás. Támadásban többször is hibáztunk, egy perccel a vége előtt az amerikaiak támadhattak, de jól védekeztünk. Húsz másodperccel a vége előtt támadhattunk, de nem sikerült gólt szereznünk, 8–8, jöhettek az ötméteresek!

Daube bevágta az elsőt, Varga kihagyta, megint a lécet találta el. Irving sem hibázott, Vigvári viszont igen, két kör után kétgólos előny ott...

Bowen is betalált, Zalánki is hibázott, ez pedig azt jelenti, hogy

az Egyesült Államok a bronzérmes a párizsi olimpián.

Az ötödik helyen Görögország végzett, Spanyolország a hatodik, Olaszország a hetedik, Ausztrália a nyolcadik.