Orbán Viktor a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának a vendége volt. Az interjút, szokatlan módon, a Facebook-oldalán is közvetítette a miniszterelnök. Az interjú elején, Nagy Katalin, a műsorvezető megkérdezte, hogy „miért támadja az ellenzék a járványkezelést?”
„Nehéz szakma a miénk” – kezdte a válaszát a miniszterelnök.
„Közfigyelem irányul ránk, ha az ember nem jó formába önti, amit szeretne elmondani, hibát követ el. Most azonban túl messzire ment az ellenzék.” Persze lehet mindent jobban csinálni, de ha túl messzire megy, akkor félreérti a helyzetét – tette hozzá. Amikor úgy támadják, a vírus ellenes intézkedéseket, hogy lebeszélik az embereket arról, hogy ők is a védekezés részesei legyenek, akkor az egész ellen tesznek. „Egy bizonyos határon nem lehet túlmenni.”
Az Operatív Törzsről
„Az Operatív Törzs lassan kétéves lesz, és nagyon sokan dolgoznak azon, hogy a megmentsék az emberéleteket, és nem érdemlik meg ezeket a támadásokat” – fejtette ki. Elmondta, hogy szerinte a vírus elleni védekezést ki kellene vonni a választási kampányból.
A lejáró vakcinákról
A kormányfő kifejtette, hogy mindig kell tartalék a vakcinákból, de ráhagyással dolgoznak. Elmondta, hogy mivel a készletek egy része elveszíti a szavatosságát, ezért azt a részt odaadják azon országoknak, akinek szüksége van rá, és nem semmisítik meg – tette hozzá.
A lejárathoz közelítő vakcinákat megpróbáljuk értelmesen felhasználni.”
Az inflációról
Orbán Viktor az élelmiszerárstop kapcsán kifejtette, hogy normális esetben nem kell beavatkozni a kormánynak az árakba.
Vannak rendkívüli helyzetek, és akkor a kormány nem mondhatja, hogy a gazdasági szereplők majd megoldják a helyzetet.”
Elmondta, hogy a világgazdaság szerinte belépett egy magas inflációs korszakba, amikor a kormány nem várhatja a piaci szereplőktől az árak kiegyenlítését.
Az energiaárakról
„Ezen a szinten nem lehet komolyan beszélni” – mondta arról, hogy az ellenzék szerint miatta van infláció. Kifejtette, hogy szerinte az energiaárak növekedése miatt ugrottak meg az árak. Az energiaárak esetében Brüsszel politikája megbukott, mert a klímavédelem szempontjából magas árakat akar – tette hozzá.
A szociális szempontnak érvényesülnie kell az energiaárakban is.”
Spanyolország és Franciaország is épp most vezeti be a rezsicsökkentést – tette hozzá. Akármit is mond a baloldal, a rezsicsökkentés mellett ki kell tartani. A nagy szennyezőknek kell fizetniük, és nem az embereknek – tette hozzá.
A családtámogatásról
Nagy Katalin elmondta, hogy egy nagy portál összeszedte, hogy milyen családtámogatási formák szűnnének meg a törvények szerint 2022-ben. Erre Orbán Viktor úgy reagált, hogy amennyiben nyer a Fidesz, ezek a támogatási formák maradnak, sőt még újak is jöhetnek. „A saját gyermekeinkre akarjuk hagyni az országot, nem idegenekre” – jelentette ki a miniszterelnök. Közölte, hogy az elmúlt 12 évben sok dolog épült fel Magyarországon; a fizikai épületek mellett egy stabil politikai rendszer és egy gazdasági rendszer is. Kiépült egy új adó-és bérrendszer. Kiépült a családtámogatási rendszer. Elmondta, hogy azért van még munka:
Új elemeket is be kell építeni a családtámogatási rendszerbe, de erre csak akkor lesz lehetőség, ha kapunk még négy évet.”
Mi a bevádorlást nem akarjuk követni, és azon dolgozunk, hogy olyan körülmények legyenek, hogy merjenek az emberek gyereket vállalni – tette hozzá.
A gyermekvállalásról
A fő cél, hogy a gyermekvállalás ne teremtsen nehezebb helyzetet egy család esetében, sőt, legyen anyagi előny a gyermekvállalás – mondta Orbán Viktor. Ha nincs gyerek, nincs jövő – tette hozzá. „Az utóbbi kijelentés pedig már az 1998-as kormányprogramban is szerepelt.”
Az orosz-ukrán konfliktusról
Elmondta, hogy Magyarország álláspontja egyértelmű;
„Brüsszeli nyelven fogalmazva »deeszkaláció«, magyarul: béke.”
Az ellenzék azon kijelentéseire, miszerint Putyin berendelte Orbán Viktort, így reagált a miniszterelnök: minket nem lehet sehová sem odarendelni, mi mindig a nemzeti érdeket tartjuk a legfontosabbnak a külpolitikában is.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Forrás: mandiner.hu