- 1967-ben épült, és azóta csak egyszer cseréltek rajta nyílászárókat, megérett tehát a felújításra. Nagy az elmaradásunk, mert még mindig a régi, életveszélyes, alumínium villanyvezetékek húzódnak a falakban, a vakolat pedig málik – mesélte megkeresésünkre a polgármester. Bugnits Vilmos sorolta a tennivalókat: - A nagyjából 22x12 méteres épület padlását le kell szigetelni, mert télen, a fűtési szezonban elszökik felfelé a meleg. Napirenden van a külső homlokzati szigetelés és színezés, ez is az energiatakarékossági szempontok miatt lenne fontos. Így a rezsiköltség is kisebb lesz – fűzte hozzá.
A kultúrház több rendszeres programnak is otthont ad nagytermében, kistermében és ifjúsági klubként használt helyiségében. Itt próbál már például több mint egy éve a falu tamburazenekara is. Hozzájuk nagy reményeket fűz a polgármester, és szeretné, ha komfortos körülmények között gyakorolhatnának. Itt működik a könyvtár, amely heti három alkalommal várja a falubeli olvasókat. Az önkormányzat nemrég leszerződtetett egy népművelőt, aki bábelőadásokat, kézműves foglalkozásokat szervez a gyerekeknek. Szintén a kultúrházban szoktak megrendezni olyan, egyszeri programokat is, mint egy-egy filmvetítés, természettudományos előadás vagy könyvbemutató.
Bugnits Vilmos azt reméli, hogy a most elnyert 16 millió forint elég lesz a kultúrház felújítására, de ha mégsem, akkor kipótolják, mert nagyon fontos, hogy ez a beruházás végre megvalósuljon. – Önerőből nemigen tudnánk ilyen munkákat elvégeztetni, nagy segítséget jelentenek a Magyar Falu Programban nyíló pályázati lehetőségek – hangsúlyozta. Hozzáfűzte még: a tervek szerint augusztusban megkezdődik a kivitelezés, ezzel meg kell várniuk a szomszédban lévő orvosi rendelő felújítási munkáinak lezárultát. Ott egyébként orvosi pihenőt és védőnői szobát alakítanak ki a padlástérben. Ha ezzel végeztek, kezdődhet a kultúrház. Ha minden a terv szerint alakul, októberre el is készülhetnek – mondta a polgármester.
Ezzel együtt közel 3 millió forintot nyert ugyanebből a kormányzati forrásból Felsőcsatár önkormányzata is, szintén közösségi tér kialakítására. Egyházi pályázók is sikeresen szerepeltek a kiíráson: a római katolikus egyházközség Bucsu, Dozmat és Torony falvakban egyenként 3 millió forintból fejlesztheti közösségi tereit.
Kép: archív, frisss.hu, Bodorkós Máté