Ahány ház, annyi szokás. A megemelt idegenforgalmi adókról, valamint a helyieket nagymértékben zavaró, sok helyen a lakhatási költségeket az egekig emelő túlturizmus megfékezésére bevezetett korlátozásokról és tilalmakról, a turizmusszabályozás aktualitásairól tett közzé részletes összefoglalót 2025-re az Euronews Travel - olvasható a Világgazdaságon.
Turizmusszabályozás: Spanyolországban nem kedvelik a turistákat?
Spanyolországban idén a legnagyobb változás az lesz, hogy több adatot kell megadni szállásfoglaláskor vagy autóbérléshez. Az új idegenforgalmi szabályok részeként olyan információkat kérnek, mint
- az állampolgárság,
- lakcím, és meg kell adni
- a telefonszámot, illetve
- az e-mail-címet is.
Az utóbbi időben lezajlott tüntetések, tiltakozások nyomán könnyű azt gondolni, hogy Spanyolországban már nem látják szívesen a turistákat. Ez azért nem így van, a tervezett és részben már bevezetett
korlátozások és szigorítások elsősorban a legnépszerűbb turistaközpontok, mint Mallorca, Tenerife és Barcelona túlturizmusának megfékezésére, nem pedig annak lenullázására irányulnak.
Továbbra is elérhetők és online foglalhatók mindenhol a különböző szálláshelyek, Airbnb-lakások és apartmanok egyaránt, az engedélyeket csak a 2024 februárja után bejegyzett, saját bejárattal nem rendelkező lakások esetében vonják vissza, és több spanyolországi városban, például Alicantéban, Madridban, Malagában és Barcelonában szigorítanak, az utóbbiban 2028-ra fokozatosan megszüntetik a turistaapartmanokat.
Korlátozzák a turisták számát egyes helyeken
A tengerjárós körutazásokat mindenhol, Ibizától Barcelonáig érintik a változások, ugyanis
korlátozzák az egyidejű dokkolásokat, ezzel csökkentik a városokban a tengerjáró hajók számát,
pontosabban a hajós turisták tömeges beáramlását.
A tengerjárókra vonatkozó új szabályok nem érintik a turistákat, mivel az utazási irodák e korlátozások figyelembevételével tervezik meg a menetrendjüket.
Egyes városokban most vezettek be vagy most emelték meg a belépéskor fizetendő helyi adókat, amivel érdemes tisztában lenni, például Velencében, ahol 5–10 eurót kell fizetni.
Néhány bakancslistás attrakciónál maximalizálták a látogatók számát:
- az athéni Akropolisz már csak napi 20-23 ezer látogatót fogad, és előre le kell foglalni a helyeket,
- Pompeji 2025-ben napi 20 ezer fős látogatói határt vezet be,
- Rómában a Colosseumban egyszerre 3 ezren tartózkodhatnak.
- Sevillában még csak tervezik a Plaza de Espana belépődíjassá tételét, a tervek szerint 3-4 eurót szednek majd.
- Szardínia különleges természeti kincse, a Spiaggia Rosa strandja 1998 óta zárva van és marad is, a rózsaszín homok és vadvilág védelmében 2023 óta megerősített rendőrségi jelenlét és 500–3500 eurós pénzbírság várja a tilalom ellenére oda belépőket.
- Prágában betiltották a legény- és leánybúcsúk jelmezes csoportjait.
- Rómában a félmeztelen városnézést és a hidakon a szerelmi lakatok elhelyezését büntetik.
Hol és mennyi idegenforgalmi adót kell fizetni Európában 2025-ben?
Idén nyáron több nyaralóhely is megemeli az idegenforgalmi adót.
A Görögországba látogatóknak napi 8 eurós idegenforgalmi adót kell fizetniük, ami felnőttenként 56 eurós pluszköltséget jelent a nyáron jellemző egyhetes utazáson. Gyermekek után vagy nem számítanak fel adót, vagy csak kedvezményes díjat.
Az idegenforgalmi adón kívül Görögországban klímaadó is van, ezt a bejelentkezéskor kérik mindenféle szálláshelyen. A legolcsóbb szállásokon 1,50 euró a luxushotelekben 10 euró a tarifa.
Holtszezonban jóval kedvezőbbek az adók,
áprilistól októberig az idegenforgalmi adó napi 2 euróra, a környezetvédelmi adó pedig napi 0,50 és 4 euróra csökken.
A körutazásokon részt vevők idén is plusz adót kötelesek fizetni, bár a fizetendő összeg attól függ, hogy hová utazik valaki.
Szantorini vagy Míkonosz érintése egy körutazáson 20 euróba kerül, míg más helyszíneken mindössze 5 euró az idegenforgalmi adó.
Portugáliában minden város maga dönt az idegenforgalmi adó mértékéről, a 306 különböző település saját adózási szabályokat alkalmaz. Jelenleg legalább 26 település számol fel adót, főleg a tipikus üdülőhelyek, mint például Algarve és Lisszabon, az utóbbi vársosban éjszakánként 2 eurót kell fizetni, akárcsak Madeira és Faro esetében. A korábban adómentesen látogatható Azori-szigeteken 2025 januárjától személyenként és éjszakánként 2 eurót kell fizetni.
Spanyolország 2025-ös szigorításai
Barcelonában két adót kell fizetni:
- egy városi adót és
- egy regionális idegenforgalmi adót, ilyenre egyébként máshol is van példa.
A városi adó személyenként és éjszakánként 2025-re 4 euróra emelkedett, az idegenforgalmi adó nem változott. A 12 óránál hosszabb ideig Barcelonában tartózkodó tengerjáró hajók utasainak 6,25 eurót kell fizetniük, az idegenforgalmi adót pedig a szállóvendégeknek a szállás kategóriája és típusa alapján 1,70–3,50 euró között.
Barcelonán kívül Katalónia régióban csak idegenforgalmi adót kérnek, városi adót nem.
- A Baleár-szigeteken főszezonban zöldadó szednek, ami a hostelekben és kempingekben legfeljebb 1 euró, a luxusszállodákban személyenként és éjszakánként 4 euróig terjed.
- Valenciában és Madridban még nincs idegenforgalmi adó, de érdemes a szálláson tájékozódni, hogy vannak-e esetleges felárak.
- Olaszországban a városi önkormányzatok saját maguk határozzák meg az idegenforgalmi adó mértékét.
- Rómában a szállás színvonalától függően ez 3–7 euró, Milánóban 2–5 euró között, Firenzében pedig 1–5 euró között változik, és akár 25 euró is lehet a legdrágább szállodákban.
- Velencében április 18. és július 27. között a péntektől vasárnapig vagy munkaszüneti napokon érkező egynapos látogatóknak 5 eurót kell fizetniük, amely 10 euróra emelkedik, ha a foglalás kevesebb mint négy nappal korábban történik.
- Párizsban 2025-ben új idegenforgalmi adókat vezetnek be, méghozzá regionális adót és idegenforgalmi adót a szálláshely típusától függően változó összegben. A kombinált adók személyenként és éjszakánként 1,95 eurónál kezdődnek, ennyit a kempingekben kérnek, és 15,60 euróig terjedhetnek, amennyit a legdrágább szállásokon kérnek el a vendégektől.
- Amszterdam idegenforgalmi adója 2025-ben 7 százalékról 12,5 százalékra nő.
- Több egyesült királyságbeli város is fontolgat idegenforgalmi adót, mindenekelőtt Edinburgh, amely az első olyan város lenne, ahol kötelező illetéket vezetnek be. Wales és London is tervezi a látogatók megadóztatását.
Brexit után jön az ETA
Az Egyesült Királyságba látogatóknak új elektronikus utazási engedélyre (ETA) lesz szükségük, amely az EU-n kívülről érkezőknél már érvényben van, az uniós polgárok számára pedig de április 2-tól lesz kötelező.
Az ETA 11,82 euróba kerül, a kormány azonban 18,91 euróra kívánja emelni.
Miután az ETA két évig érvényes, akik az elkövetkező néhány évben kívánnak az Egyesült Királyságba látogatni, azoknak érdemes mielőbb jelentkezniük.
Az EU polgárai 2025. március 5-től igényelhetik az ETA-t
– derül ki a terjedelmes, az aktuális információkat részletező utazási összeállításból.
Forrás: vg.hu
Fotó: Anna Yordanova / Shutterstock