Magyarországon évente több ezer ember hal meg hirtelen szívmegállás következtében utcán, közterületen. Többségük megmenthető lenne, ha valaki perceken belül megkezdené az újraélesztést, a mellkasi nyomásokat. A nemzetközi szakirodalom szerint
az azonnal megkezdett újraélesztéssel és egy gyorsan megérkező defibrillátorral az eseteknek akár 60 százaléka sikeres lehetne, ami Magyarországon évente több ezer emberéletet jelent
- tudtuk meg a mentőktől.
- Vannak országok, ahol teljesen nyilvánosan, a kisváros főterén egy üvegkalitkában bárki számára hozzáférhető a defibrillátor, rajta a legfontosabb instrukciókkal. Ha a közelben összeesik valaki, a járókelők rögtön használni tudják. Ilyet Szombathelyen is el tudok képzelni. Volt már sikeres újraélesztésünk a Fő téren, amit laikusok kezdtek meg, ez máskor is megtörténhet - mondta a Frisss.hu-nak Köcse Tamás vezető mentőtiszt, amikor stábunkkal a Szombathelyi Mentőállomáson jártunk, hogy afelől érdeklődjünk: látszik-e már a statisztikákban a Segítés városa program eredményessége. És bár azokban az esetekben, amikor laikusok kezdik meg az újraélesztést a mentők kiérkezése előtt, elsősorban a kézzel végzett szívmasszázsra gondolunk, fontos tudni, hogy
Szombathely-szerte 35 darab félautomata defibrillátor is „kéznél” van, többnyire közintézményekben, rendelőkben, csarnokokban. Ezek a Szív City applikációban megtalálhatók.
Minél több ember tölti le és regisztrál, annál nagyobb az esélye, hogy egy köztéren bekövetkező szívmegálláshoz gyorsan érkezik a segítség.
Hogy mi a teendő, ha az ember mellett összeesik valaki? Egy láncolat indul el. - Fel kell tudni ismerni, hogy megállt-e a keringés. Hívni kell a mentőt a 112-es számon, ahonnan a mentésirányítás instrukciókat ad, miközben elindul a segítség, és ha mindez időben történik, a beteg esélyei jók lesznek - részletezte a szakember. Az a cél, hogy az összeeséstől számított néhány percen belül meg tudjon kezdődni a hatékony mellkaskompresszió, és optimális esetben valaki közben induljon el a félautomata defibrillátorért is, ha van a közelben, amely a mentők kiérkezése előtt is bevethető.
- Van rá példa, hogy az emberek bátran használják ezt az életmentő készüléket. Nemrég Kőszegen és egy Szombathely közeli üzemben is történt sikeres újraélesztés úgy, hogy laikusok használták a defibrillátort.
Jó lenne, ha minél több helyen lenne elérhető.
- Vas megyében évente 500-600 közötti újraélesztést kezdenek meg a mentők, és egyértelműen megfigyelhető, hogy ha előttük a laikusok megkezdik a mellkaskompressziót, akkor az esetek közel 50 százalékában sikeres az újraélesztés, és a kórházba tudják szállítani a beteget további kivizsgálás és ellátás céljából. Tény, hogy ez nem volt mindig így,
a laikus beavatkozások egyértelműen a Segítés városa program 2012-es elindulása óta ennyire gyakoriak
- hívta fel a figyelmet rá a szakember. De nem csak emiatt jobbak ma egy beteg esélyei: zajlik a Hősképző program a mentőknél, és a Vas Megyei Mentésügyi Alapítvány is folyamatosan szervez újraélesztési tanfolyamokat, sőt a jogosítvány megszerzésének is feltétele ma már ez a tudás, mert a vizsgába beépült. Mindezeknek együttes hatása az, hogy ma már a statisztikákban is látszik a laikusok bátrabb fellépése. - Büszkék vagyunk a szombathelyi mozgalomra, 12 év alatt mintegy 30 ezer oktatási esemény zajlott iskolákban, munkahelyeken, civil szervezeteknél vagy a köztéren bemutatott gyakorlatokon.
- Nem lehet hibázni! Aki elsajátította ezt a tudást, annak menni fog, a defibrillátor használata pedig nagyon egyszerű, semmilyen előképzettség nem szükséges hozzá.
A bekapcsológombot megnyomva a gép minden teendőt magyarul elmond - mondta Köcse Tamás, aki szerint a laikusok bátrabb fellépéséhez az is hozzájárult, hogy sokat beszélünk erről. Ma már olyanok is odalépnek a beteghez, akik sosem próbálták az újraélesztést, nem láttak ilyen készüléket, de a szemléletükön nyomot hagytak azok az ismeretek, amelyek a médiából áramlanak évek óta.
A mentőtiszt megjegyezte: - Néhány évtizede még tabu volt az újraélesztés, a laikusokat sajnos nem lehetett tanfolyamon mellkaskompresszióra oktatni, de idővel szerencsére ez változott, mert rájöttek, hogy az azonnali segítségnyújtás az ilyen helyzetekben a legfontosabb.