Milyen folyamatok jellemzőek ma az elektronikai szektorban, és ezekhez hogyan alkalmazkodik a TDK?
Az elmúlt időszakot nem meglepő módon cégünk számára is egyre inkább a digitális átalakulás, valamint az elektromos autók térnyerése miatti átrendeződés hatja át. A Szombathelyen gyártott alkatrészek vonatkozásában az utóbbi bír nagyobb jelentőséggel, hiszen
az elektromos hajtású járművekben a hagyományos gépjárművekhez képest 2-3-szor nagyobb számban építenek be az általunk is gyártott passzív elektronikai alkatrészeket.
Az energiaválság okozta helyzetben megnövekedett az igény azon megoldásokra, amelyekkel mind a vállalatok, mind a lakosság energiahatékonyabban tudja működtetni folyamatait, életét. Gyárunkban számos olyan terméket állítunk elő, amelyek az előbbi alkalmazási területeken kerülnek
felhasználásra.
Milyen a gazdasági környezet, milyen külső források, támogatások segítik a fejlesztést, bővítést?
A korábban prognosztizáltnál visszafogottabb gazdasági növekedés a mi szektorunkban is érzékelteti hatását, a stratégiai döntések esetén számos esetben kivárnak a döntéshozók, figyelve a piac alakulását. Ugyanakkor a TDK vezetése elkötelezett a szombathelyi gyár fejlesztése mellett. Ezt jól szemlélteti a folyamatban lévő bővítési beruházás, melynek keretében
egy több mint 12000 m2 -es csarnokban egy új üzletág termékeit fogjuk Szombathelyen gyártani.
Az ilyen döntések meghozatalakor nagy súllyal esik latba az is, hogy a kormányzat is jelentős pénzügyi támogatással ösztönzi ezen beruházások megvalósulását. Továbbá az adott település önkormányzatának is szerep juthat egy ilyen döntés során, hiszen az elérhető oktatási intézmények színvonala, az infrastruktúra, valamint a jövőbeli munkavállalók számára a várost vonzóvá tevő egyéb szolgáltatások elérhetősége mind jelentőséggel bírnak a munkáltató számára.
Hogyan tudja őrizni, javítani pozícióját egy ilyen cég világviszonylatban? Mik a stratégiái? Mennyire fontosak a stabil partnerségek, esetleg új kapcsolatok kiépítése?
A TDK által egyik fókuszterületként meghatározott Energy Transformation (EX) az éghajlatváltozás problémájának kezelését tűzi ki célul, amely világszerte sürgető probléma. Ez valamennyi TDK vállalat számára meghatározó a fenntartható társadalom és a vállalati növekedés elérése érdekében. Mind vevőink, mind befektetői csoportok világszerte nagy figyelmet fordítanak a klímaváltozás elleni intézkedésekre, amelyek az üzleti partnerek és a befektetési célpontok kiválasztásának egyik fontos tényezőjét jelentik. Ezért a TDK az EX-et kulcsfontosságú területként sorolta be.
Meggyőződésünk, hogy a TDK termékei és megoldásai hozzájárulhatnak a tiszta energia megteremtéséhez és az energiahatékony társadalom megvalósításához,
és nemcsak a termelés, hanem a felhasználás szakaszában is pozitív hatást gyakorolhatnak a társadalomra.
Milyen eszközei vannak a jó munkaerő megtartásának, szükség esetén bővítésének?
Cégünk számára a munkaerő működésünk legfőbb alappillére. Minden igyekezetünkkel azon vagyunk, hogy a piacképes bérezés mellett mind a tiszta, modern munkakörnyezet kialakításával, mind egyéb, részben szociális jellegű juttatásokkal megtartsuk jelenlegi munkavállalóinkat, illetve ide csábítsuk azokat, akik még nem csapatunk tagjai. Tapasztalatunk alapján
a munkavállalók számára a bér mellett mind nagyobb jelentőséggel bírnak azok a szolgáltatások, amelyek egészségük megőrzését, vagy más módon saját maguk, családjuk szociális biztonságát szolgálják.
Ez volt a fő oka annak, hogy több mint 5 évvel ezelőtt útjára indítottuk a TDK Gondoskodás Programját, melynek elemeit folyamatosan bővítjük.
Milyen a munkaerőpiaci helyzet a Nyugat-Dunántúlon, milyen előítéletek jellemzőek a külföldi munkavállalókkal szemben, mi velük kapcsolatban a tapasztalat, miért van rájuk szükség?
Úgy látjuk, hogy a munkáltatóknak továbbra is komoly erőfeszítéseket kell tenniük annak érdekében, hogy a megfelelő mennyiségű és képzettségű munkaerő rendelkezésükre álljon. Az előző év és a mostani év első fele határozottan arról szólt, hogy miként tudjuk biztosítani a kapacitások működtetéséhez szükséges munkaerőt.
Célunk az, hogy munkaerőigényünket a lehető legnagyobb mértékben a régióból elégítsük ki.
A térségben lévő alacsony munkanélküliségi ráta mellett azonban csupán helyi munkaerővel szinte lehetetlen egy jelentősebb termelési felfutást kezelni. Ennek a problémának a megoldását szolgálja, hogy számos vállalat, köztük mi is nyitottunk a külföldi munkavállalók foglalkoztatása felé. Ugyan a határon túlról már korábban is érkeztek munkavállalók, ők azonban magyar nemzetiségűek voltak. A Fülöp-szigeteki munkavállalók ugyan nem tudnak magyarul, ugyanakkor kiválóan beszélnek angolul, ami nagy segítséget jelentett a betanulásuk során. Nagyon könnyen beilleszkedtek a magyar kollégák közé, és életvidám, szorgalmas hozzáállásuk miatt egyáltalán nem tapasztaltunk nehézségeket az új kollégák elfogadásával kapcsolatban.
Milyen irányt, tendenciát jósol a jövőre nézve a térség gazdaságának, különös tekintettel az adott szektorra?
A jelenlegi globális geopolitikai és gazdasági helyzet jelentős bizonytalanságot okoz, így iparágunknak a legfőbb kihívást a változó körülményekhez való gyors alkalmazkodás jelenti. A körülöttünk változó világ azonban nem csak kockázatokat, de lehetőségeket is hordozhat magában. Ez jelenik meg a TDK csoport közelmúltbeli döntésében, melynek eredményeként egy újabb üzletág termékei kerülnek a szombathelyi telephelyre, a szombathelyi cégtörténet legnagyobb beruházásának részeként.