Számos vállalkozás vezetése került olyan helyzetbe a járvány alatt, hogy elgondolkodott: elbocsátja a dolgozóit, vagy - ha kap segítséget - kitart, és megőrzi a munkahelyeket. Háromféle támogatási forma vált számukra elérhetővé.
Az első mentőövet az ágazati bértámogatási program jelentette, amely 2020 novemberében indult, ez tavaly május végéig visszamenőlegesen is kérhető volt. A kérelmeket a korlátozások miatt nehéz helyzetbe került, megjelölt tevékenységet folytató vállalkozások a munkaviszonyban foglalkoztatott személyek bérének támogatása érdekében nyújthatták be. A kormányhivatal tájékoztatása szerint ebben a programban 879 vállalkozást támogattak Vas megyében, összesen 5146 fő volt érintett, és kifizetésben ez több mint 2,5 milliárd forintot, egész pontosan 2 687 762 000 forintot tett ki.
Kutatási, fejlesztési és innovációs támogatás címén további 22 vállalkozást támogatott a kormány Vas megyében. Itt a fő cél a szektor magasan képzett szakembereinek munkában tartása volt, hiszen tulajdonképpen a gazdaság
újraindítása is nagyban függött tőlük.
Ez az intézkedés tavaly január és május vége között 330 fő munkahelyének megőrzését segítette elő, a kifizetett támogatás pedig 232 223 000 forint volt.
Hasonlóan fontos intézkedés volt az önfoglalkoztatók kompenzációs támogatása, ezzel a formával Vas megyében összesen 2 386 vállalkozás élt. A segítség júniustól november végéig volt igényelhető, a célja pedig a veszélyhelyzet miatt elrendelt intézkedések következtében veszélyeztetett vállalkozások fennmaradása volt, egy egyszeri kompenzáció nyújtásával. Mint ismert, a garantált bérminimum egyhavi összege, 219 ezer forint volt a támogatás. Megtudtuk, a segítséget kérő létszám 2 386 fő volt, míg a kifizetett támogatás 522 534 000 forintot tett ki. Mindhárom támogatási formát összevetve látszik, hogy 7862 fő állása maradt meg a segítség révén, és közel 3,5 milliárd forintot tett ki a kifizetett munkahelymegőrző támogatások összege.
Hogy összességében mi volt a jelentősége a kormányzati segítségnyújtás e formáinak, dr. Hende Csaba országgyűlési képviselő a Frisss.hu-nak elmondta:
- A 2010-es kormányváltás mintegy 10 százalékos munkanélküliséggel fogadott bennünket itt, Vas megyében. Szombathelyen valamivel kisebb volt, 7 százalék körüli, de mára eljutottunk szinte a teljes foglalkoztatásig. Sőt, sok helyen hatalmas munkaerőhiány mutatkozik. A legfontosabb a munkahelyek megteremtése és megőrzése. 2010-ben 3 és fél millió ember dolgozott az országban, most, 2022 elején pedig egymillióval több, 4,6 millió fő. Ez óriási eredmény, ez a forrása minden egyes pénzügyi juttatásnak, beruházásnak
- mondta a képviselő. - Egymillió ember átkerült a költségvetés befizetői oldalára a segélyezetti oldaláról, ez óriási összeg. Emberi oldalról nézve pedig a munka önbecsülést ad, méltóbb így élni - tette hozzá.
- A kormány már a járvány előtt is abban segítette a vállalkozásokat, hogy bővíteni tudják kapacitásukat. Ebbe a felívelő folyamatba robbant be a járvány, amikor már a gazdasági válság elkerülése, a munkahelyek megőrzése volt a cél. A baloldal ekkor azt mondta, adjuk oda a pénzt a munka nélkül maradó embereknek segély formájában, mi viszont azt mondtuk, hogy ez esetben a pénz elfogy, és a helyzet nem változik. Arra kellett inkább kihasználni a pandémia időszakát, hogy munkahelyteremtő beruházásokat indítsunk el, és ezért a vállalkozásoknak adtuk a pénzt - fogalmazott. Dr. Hende Csaba szerint az azóta történtek igazolták az intézkedéseket, hiszen ma többen dolgoznak az országban, mint a járvány előtt. A gazdasági növekedés példátlan módon meghaladta a 7 százalékot.
- Csak Vas megyében közel 3,5 milliárd forintot fizetett ki a kormány kifejezetten az említett munkahelymegőrző támogatásokra, több mint 7800 ember állásának megmaradása érdekében.
Emellett a leginkább veszélyeztetett vállalkozói réteg számára, a kis- és középvállalkozások számára megfelezték az iparűzési adó mértékét. Nem lett tömeges munkanélküliség, ami a kormányzati intézkedéseknek köszönhető - fejtette ki a képviselő.