Hogy tölti az ünnepi időszakot ebben a rendkívüli helyzetben, mi az amire különösen figyelni fog, máshogy fogja csinálni?
A családom számára az egyik legfontosabb ünnep a karácsony. Heten vagyunk testvérek, nekem három gyerekem, sőt, már egy unokám is van – a karácsony pedig jó alkalom arra, hogy együtt legyünk mindannyian. Ez idén olyan szempontból lesz másként, hogy nagyobbik fiam, dr. Merkely Gergő a Semmelweis Egyetem PhD-sa, jelenleg a Harvard Medical School, Brigham and Women’s Kórház ortopéd osztályának tudományos munkatársa, így családjával most nem tud hazajönni az ünnepekre. A kisebbik fiam, Marci, a feleségem és édesapám, valamint három testvérem és jómagamam is átestünk már a koronavírus fertőzésen és erre most egyfajta óvatos lehetőségként is tekintek. Szabadabban találkozhatom a családommal, mert mi vagyunk számukra a nyájimmunitás. Ugyanakkor a jelen helyzetben is törekedni kell arra, hogy felelőségteljesen járjunk el és óvjuk azon hozzátartozóinkat és barátainkat, akik még nem immunisak a vírussal szemben, így az idei ünnep szűkebb körű lesz. A második családom, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika is számít rám. Rektorként és klinikavezetőként különösen fontosnak tartom, hogy a COVID-ellátásban immár 9 hónapja a frontvonalban lévő dolgozóink számára is hozhasson némi testi-lelki feltöltődést ez az időszak, ezt tegyük lehetővé a beosztások összeállításánál a fokozott terhelés ellenére. Ezért nekem természetes, hogy december 23-ig dolgozom, és a két ünnep között is benn leszek a klinikán, operálok, vizitelek. Illetve családbarát egyetemként minden egyetemi munkavállaló számára biztosítjuk a karácsony előtti, ingyenes PCR-vizsgálatot. Így szeretnénk segíteni, hogy az egyetemi polgárok nyugodtabb szívvel találkozhassanak idős, önkéntes karanténba visszavonult, vagy krónikus beteg hozzátartozóikkal is. A vizsgálatot a munkáltató kérheti számukra a szokásos eljárásrendben.
Mit tanácsol, mire figyeljünk különösen ebben az időszakban, hogy csökkentsük a fertőzés esélyét magunk esetében és szűkebb/tágabb környezetünkben?
A karácsony a legtöbbünk számára a szeretet, a család, a meghitt pillanatok időszaka, ugyanakkor az idei évben új eszközöket kell találnunk a szeretet kifejezésére. Úgy vélem, a karácsonyt kisebb, meghitt családi körben idén is ünnepelhetjük, ha pedig a család nagy része már átesett a fertőzésen, akkor nagy valószínűséggel nem fertőződnek meg újra, hiszen nagyon kevés olyan esetről tudunk, ami biztosan ismétlődött. Ugyanakkor azt javaslom, hogy azok, akik bizonyíthatóan nem estek még át a fertőzésen és nem élnek közös háztartásban, az ünnep során is használjanak maszkot, tartózkodjanak a kézfogástól, puszilkodástól, ölelkezéstől. Kívánom, hogy ezekben a rendkívüli időkben is megéljük szeretteink körében az ünnepek emelkedett hangulatát, de eközben maradjunk tudatosak, és például a közös étkezések, koccintások alkalmával se feledkezzünk meg az óvintézkedésekről. Most a biztonság az első, ha felső légúti tüneteink, lázunk vagy íz- és szagvesztésünk van, akkor a legkisebb összejöveteltől is tartózkodjunk, akár mondjuk le az utolsó pillanatban. Az ünnepekre készülődve tervezzük meg a bevásárlást, az útvonalunkat, itt is tartsuk szem előtt, hogy minél kevesebb kontaktussal, személyes érintkezéssel oldjuk meg a szükséges beszerzéseket. Felelősségteljesen kell viselkednünk és be kell tartanunk a járványügyi előírásokat, így a maszkviselést kül- és beltéren egyaránt, a másfél méteres távolságot, az óránkénti „Semmelweis kézmosást”, illetve kézfertőtlenítést. Ne engedjük, nem engedhetjük, hogy a koronavírus elvegye tőlünk az év legszebb ünnepét, de azt sem hagyhatjuk, hogy a könnyelműségünk veszélybe sodorja a szeretteinket – talán ennek az egyensúlynak a megtalálása lesz a legnehezebb feladatunk.
A sport mindig is meghatározta az életét, a járványon kívüli időszakban a mindennapjai része és a feltöltődés terepe. A járvány a sportolási lehetőségeket is korlátozza, mennyire tartja fontosnak, hogy mégis végezzünk ebben az időszakban is valamilyen testmozgást és milyen szabályok mentén tehetjük ezt meg?
A mozgáshiányos életmód számos olyan betegséghez vezet, amely fokozott kockázatot jelent a COVID lefolyásának súlyossága tekintetében. Egyre több adat mutat arra, hogy például az elhízással küzdők nagyobb arányban kerülnek lélegeztetőgépre. A vírussal szemben a fittség sem jelent védelmet, de a betegség lefolyása változó lehet az edzettség függvényében, általánosságban elmondható, hogy a sportos életmód növeli az immunrendszer hatékonyságát. A csapatsportok, a zárt térben való sportolás jelenleg nem jön szóba, azonban fontosnak tartom, hogy mindenki találja meg azt a formát, amit be tud illeszteni jelenleg a hétköznapokba. Ez lehet akár otthon végezhető testmozgás, vagy szabad téri sport, különösen futás, gyaloglás, kerékpározás –, de ennek során figyeljünk arra, hogy kerüljük a zsúfolt helyeket.
Forrás: semmelweis.hu
Kép: Kovács Attila/semmelweis.hu