Mentőövet a kis cégeknek! – Elmaradó megrendelések, fizetésképtelenség sodorhatja krízisbe a vállalkozókat

há • 2020. március 16., hétfő •
Megkongatták a vészharangot a kisebb vállalkozások: a kevés tartalékkal rendelkező, piaci bevételekből élő cégek nehéz hetek elé néznek. Már látszódnak náluk a koronavírus-járvány megelőzését célzó szigorú rendelkezések első komolyabb negatív hatásai.
Mentőövet a kis cégeknek! – Elmaradó megrendelések, fizetésképtelenség sodorhatja krízisbe a vállalkozókat

Veszélyben sokak jövedelme

Negyven főt kell várhatóan szabadságra küldenie a héten az egyik megváltozott munkaképességű személyek akkreditált foglalkoztatását végző szombathelyi cégnek, de ez csak a kezdet. Az ügyvezetőtől megtudtuk, hogy egyelőre néhányan kényszerülnek erre a megoldásra, de a hét további részében arra számít, hogy a többiekre is ez a sors vár. Több külső vállalkozásnak szállítanak, ezért a foglalkoztatottak között van, aki lámpatartozékokat csiszol, és vannak, akik műanyag poharakról távolítják el az újrahasznosítható színes fóliát. Most mindkét tevékenység leáll, mert a megrendeléseket lemondták. A dolgozók egy része gumikesztyűk minőségellenőrzését végzi, és ugyanez a munkája egy további nyolcvanfős csoportnak, egy másik telephelyen. Az ő munkájukat is veszély fenyegeti. Egyelőre onnan nem kapott a cég jelzést, de számítani lehet rá, ugyanis a szállítás is nehézkes lesz. A gumikesztyűket ráadásul kéthetes karanténba kell helyezni ellenőrzés után, csak ezt követően veszi át a megrendelő, most ez a folyamat sem lesz biztosítható – mondta az ügyvezető lapunknak. Hozzátette, hogy két hetet kért a dolgozóitól, akiknek jó része pszichiátriai beteg. – Ezek az emberek egyik napról a másikra élnek, sokan a négyórás munkájukért a minimálbér felét kapják, nincsenek tartalékaik. Létfontosságú számukra a kevés állami ellátás mellett ez a jövedelem – fejtette ki a cégvezető, aki a bértámogatáson felüli összeget most nem tudja kitermelni. A vállalkozás egyébként több lábon áll, de másik profiljuk sem néz szép jövő elé. Képzéseket szerveznek, ám ezeknek szinte mindegyikét lemondták az elmúlt napokban. Most azon vannak, hogy néhányat online módon megszerveznek, de lesznek projektjeik, amelyek biztosan megakadnak, elmaradnak. – Meglátásom szerint azonnali központi intézkedésre van szükség, egy átmeneti járulékfizetési mentesség sok vállalkozáson segítene. A dolgozóktól nem szeretnénk megválni, hiszen betanítottuk őket, tapasztaltak, és hosszú távon számítanánk rájuk, de jelen helyzetben nem megoldott a foglalkoztatásuk – fejtette ki az ügyvezető igazgató.

Gyorstalpaló online térben

Befellegzett a tréningeket, képzéseket tartó cégeknek – gondolhatnánk, miután nemcsak a résztvevők mondták le a jelentkezésüket, de már megtartani is tilos ezeket a rendezvényeket. Egy szombathelyi vállalkozás, amely néhány éve szolgáltat ezen a területen, épp most tavasszal várta a dömpinget. Három főt foglalkoztatnak, ügyvezetőjük ma meghozta a döntését a folyószámlahitelről, így élnek túl. Közben új utakat keres. – Minden bedőlt hirtelen, nincs más választásunk, mint az online térbe áthelyezni a képzéseinket, és ott átadni azt a tudást, amit személyesen szerettünk volna. Szombat óta gőzerővel folyik a rendszerek tesztelése – fogalmazott megkeresésünkre az ügyvezető. Elmondta, hogy a szükséges szoftverek alapverzióit most ingyenesen elérhetővé tették a gyártók, ez tehát nem akadálya annak, hogy rövid próba után megkezdődjenek a találkozók ebben a formában. Hasonlóan pozitív a potenciális résztvevők hozzáállása is, együttműködőek, rugalmasak – tudtuk meg, ugyanis a legtöbben nyitottak arra, hogy alkalmazkodjanak az új helyzethez. Ami egyben egy új lehetőség – tette hozzá a cégvezető, aki szerint tíz évvel vagyunk lemaradva Magyarországon ezen a téren, ezt most gyorsan kell behozni. Hozzáfűzte még, hogy a válság után hangsúlyosan megtartja majd ezt a képzési formát, nem hiábavaló a fejlesztés.

Dominóelv a turizmusban

Kritikus a helyzet annál a mosodai és tisztítói szolgáltatást nyújtó cégnél, ahol most tíz fő dolgozik, és főként ausztriai szállodák, éttermek textíliáit mossák. Ügyvezetőjük elmondta, hogy péntek óta érezhető náluk a drasztikus változás, hiszen nyugati szomszédainknál már akkor szigorú korlátozások voltak érvényben, hétfőn pedig itthon is leállni látszik az élet. A múlt heti mosnivalót még mindenhonnan elhozták, de új munkára már nem számíthatnak. – Jelezték a megrendelő partnereink, a hotelek és a vendéglátóhelyek, hogy bezárnak. Több helyről azt az információt kaptuk, hogy szobafoglalásaikból kiindulva leghamarabb a húsvéti időszakban várható elmozdulás – mondta a cégvezető, aki azonban előrelátó volt. – Régi filozófiám, hogy több hónapnyi tartalékkal kell rendelkeznie egy vállalkozásnak, felkészülve a hasonló esetekre. A 2008-as válság volt ilyen, de most merőben más a helyzet, ezért kivárok. A kollégáimmal a napokban beszéljük meg a továbbiakat. Most úgy látom, hogy ha van értelme, akkor saját forrásból átvészeljük ezt az időszakot, hogy ne kelljen elküldenem senkit. Ehhez azonban az kell, hogy lássam, a károkat nem egyoldalúan kell a cégeknek vállalni, hanem azonnali állami segítség is érkezik. Enélkül nem fog menni.

közösség

további frisss

lap tetejére