Mennyi vérnek kell folynia, hogy Magyarországon is betiltsák az amerikai bully XL-t?

há • 2024. szeptember 24., kedd •
A szombathelyi eset felgyorsíthatja az ügyet.
Mennyi vérnek kell folynia, hogy Magyarországon is betiltsák az amerikai bully XL-t?

- A tulajdonos a felelős elsődlegesen

- szögezte le megkeresésünkre Varga Gábor akkor, amikor a múlt heti kutyatámadással kapcsolatban kérdeztük. A Pannon Kutyasport Egyesület elnökének határozott szakmai véleménye van arról, hogy mitől válik kezelhetetlenné egy eb.

A nyugat.hu írta meg, hogy múlt héten elpusztult egy kis kutya, miután megtámadta egy amerikai bully XL alcsoportba tartozó kutya Oladon, sőt egy ember is megsérült. Az amerikai pitbull terrierek és amerikai staffordshire terrierek keresztezésével kitenyésztett állatok legnehezebb és legnagyobb alcsoportja az XL, ezek akár 60 kilogrammosak is lehetnek. Egy ilyen kutyáról van most szó.

- Nagyon sok amstaffal és más, harci kutyának bélyegzett fajtával találkoztam már, és az a tapasztalatom, hogy nevelés kérdése, hogyan viselkedik az állat. Megfelelően szocializált és felkészített kutya kezelhető marad.

A fő gond ennél az esetnél az lehetett, hogy a kutya nem megfelelő gazda kezében volt, azaz nem bírt vele

- állítja a szakember, aki szerint ez az állat nem volt nevelve, szocializálva, feltehetően azt csinál, amit akar. - Elsősorban tehát a gazda felelőssége merül fel - tette hozzá. - Minden fajtára igaz, hogy

bármilyen kutyából kezes bárányt lehet csinálni, ez azon múlik, hogy nevelik-e, jár-e kutyaiskolába.

Ez esetben a genetikájukban persze benne van egy nagyobb adag agresszivitás, másképp is reagálnak bizonyos helyzetekre, de ez neveléssel kezelhető - szögezte le az egyesületi elnök. Ez a kutya egyáltalán nem hallgatott a gazdájára, akinek a szakértő szerint kellő erőnléttel és képzettséggel sem ártana rendelkeznie.

Azt nem tudni, hogy amerikai bullyból pontosan mennyi van hazánkban, vagy akár Szombathelyen, ezzel kapcsolatban csak az ebösszeírás adatai szolgálhatnának támpontul, de Varga Gábor azt mondta, éppen ezeket a fajtákat nem jelentik be szívesen a gazdáik, ez a tapasztalat.

- Az XL tenyésztése sok országban be van tiltva, ez azt jelenti, hogy nem törzskönyvezhetők új egyedek. A meglévők persze így is tovább élhetnek, de szaporításuk nem engedélyezett, így idővel az adott országból eltűnnek.

Magyarországon egyelőre nincs ilyen tilalom, más kérdés, hogy mit hoz a jövő. Itthon is haladunk a nyugati trendek felé, erre számítani kell - fogalmazott.

Úgy tűnik, vérnek kell folynia, mégpedig elég soknak, ahhoz, hogy döntés szülessen egy ilyen ügyben. - Arról létezik nyilvántartás, hogy hány kutyatámadás történik. Azt kell megnézni, hogy ha ezek nagy része egy adott fajtára vezethető vissza, akkor kezdeményezhető annak a betiltása, akár a hatóság részéről, akár a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetsége részéről.

Sajnos valóban a sérüléssel járó kutyatámadások azok, amelyek ki tudják provokálni ezeket a rendelkezéseket

- tudtuk meg.

Hogy mi lesz a támadó kutya sorsa, egyelőre nem tudni. - Normál esetben ilyenkor megfigyelés alá kell helyezni a kutyát a gyepmesteri telepen, ahol a hatósági állatorvos eldönti, hogy veszélyes-e a társadalomra, vagy sem. Ha igen, akkor elaltathatják - részletezte Varga Gábor. Megkérdeztük a szombathelyi polgármesteri hivatalt, hogy is áll az ügy, de azt a választ kaptuk, hogy hatáskör és illetékesség hiányában átadták azt a Vas Vármegyei Kormányhivatal állategészségügyekkel is foglalkozó osztályának.

Kép: illusztráció, kget.com

közösség

további frisss

lap tetejére