Kell-e tartani attól, hogy a járványveszély elmúltával ismét erősödik a migráció?
Egyre inkább igen, a migráció óriási bázissal rendelkezik. Afrikában az 1960-as évek ót a lakosságszám nagyjából a hétszeresére emelkedett. A probléma az, hogy a migrációval bejön Európába a terrorizmus, bejön az egészségügyi problémakör.
Magyarország ugyan a határvédelemmel biztonságban van, de ez nem jelenti azt, hogy száz százalékban kiszűrhetjük a migránsokat.
A migráció egyértelműen megmarad.
Nemrég a határ menti Bucsu községben tűnt fel egy riadalmat keltő, feltehetően migráns személy. Várható, hogy itt is nagyobb számban megjelennek majd?
Egyre többen fognak jönni, és tegyük hozzá, a migránsok 90-95 százaléka gazdasági migráns.
Az elmúlt hetekben felerősödött az izraeli-palesztin konfliktus, a jelek szerint nem lesz egyhamar béke. Sokszor elhangzik, hogy Izrael hadiereje mennyivel nagyobb, mint a palesztin iszlamistáké. Ez miért nem dönti el a kérdést, miért nem kerül nyugvópontra ez a konfliktus?
Egy teljesen új stratégia kellene. Nekem meggyőződésem, hogy sem a Hamász, sem Izrael nem törekszik egy átfogó békerendszerre, és nincs is realitása. A mostani háború következményeként egyébként
elképesztő mennyiségű migráns jön majd Európába, és ezzel együtt természetesen nőni fog az antiszemitizmus.
A világ mintha ma már inkább a palesztinokkal szimpatizálna. Európa, Magyarország hogyan viszonyul a helyzethez?
Magyarországon alig van migráns. Itt arab palesztin és más olyan ember él döntően, aki itt fejezte be például az egyetemet. Ők itt élnek, a felső-középréteghez tartoznak, megnősültek, családot alapítottak. Ma Európa nem szimpatizál az izraeli politikával, de nem szimpatizál az arab, palesztin szélsőségesekkel sem.
Van félnivalója Európának ezt a konfliktust látva?
Van, mégpedig a terrorcselekmények miatt.
Érzékenyen érinti a magyarságot az ukrán-orosz ellentét is. Mégiscsak a szomszédban van…
Ukrajna a gazdasági csőd kellős közepén van. Az oroszok arra hajlandóak, hogy a Donbaszról lemondanak, ha a terület autonómiát kap. Erről az ukrán vezetés hallani sem akar. Az orosz vezetés a Krímről emberi számítás szerint nem lesz hajlandó lemondani. Ukrajna ma a belpolitikai-gazdasági válságát próbálja katonai sikerekkel ellensúlyozni: ez azt jelenti, hogy közeledik a NATO-hoz, és közeledik teljesen más okok miatt az Európai Unióhoz. Az ukrán gazdaság olyan válságban van, hogy ez ma kezelhetetlen.
Tele vannak a lapok a politikusok magánéletével. Miért lett ennyire fontos az utóbbi időben?
Véget ért a hidegháború, és valami érdekes témát kellett találni, és egy politikus magánélete mindig érdekes téma.
Melyik igaz: a magánéletük befolyásolja a politikájukat, vagy fordítva, a hazavitt munka befolyásolja a magánéletüket?
Mindkettő együtt.
Ma egy politikusnak szörnyű nehéz, mert ha egyet hibázik, a sajtó „megöli”.
A gazdasági életben azonban az ember a saját tulajdonában azt csinál, amit akar, ezért egyre több ember kerüli el a politikát.